Sivas Ülkü Ocakları ” İslam’da Kurban Ve Hikmetleri ” Konulu Seminer Düzenledi

Sivas Ülkü Ocakları “İslam’da Kurban ve Hikmetleri” konulu seminer düzenledi. Seminere konuşmacı olarak katılan Ahmet Yıldız Ülkü Ocaklarındaki gençlere Kurban hakkında bilgiler verdi. Gençlerin büyük bir ilgi ile takip ettiği seminere konuşmacı olarak katılan hocamız Ahmet Yıldız yaptığı sunumda “ Kurban Yüce Allah’ın rahmetine yaklaşmak için ibadet niyeti ile kesilen özel hayvandır. Kurban bayramı günlerinde (ilk üç günde) böyle Allah rızası için kesilen kurbana (Udhiyye) denilir.

Kurban Bayramında ibadet niyeti ile kurban kesmek, hür, mukîm (yolcu olmayan), müslim ve zengin kimseye vacibdir. Zenginden maksad, temel ihtiyaçlarından başka, artıcı olsun olmasın, en az iki yüz dirhem gümüş değerinde bir mala sahib olan, fitre vermekle yükümlü olan kimselerdir.

Kurban kesme günlerinde (kurban bayramının ilk üç gününde) kurban kesmeğe gücü varken kurban kesmeyip de sonra fakir düşse, buradaki vücub üzerinden düşmüş olmaz. Vacib olan kurban görevi, Hak yolunda fedâkarlığın bir nişanıdır, Yüce Allah’ın verdiği nimetlere karşı yapılan bir şükürdür. Bunun sonucu da sevaba ulaşmak ve birtakım belâlardan korunmaktır.

Şu gerçek de bilinmeli ki, insanların ihtiyaçları için yeryüzünde yüz binlerce hayvan kesiliyor. Fakat bunlardan yalnız durumları yeterli olanlar yararlanıyor. Kurban Bayramında ise, Hak rızası için birçok hayvan kesiliyor. Bunların etlerinden ve derilerinden çok fakir kimseler de yararlanıyor. İktisadî olan mesele, dinî ve ahlâkî bir mahiyet kazanıyor. Şahıs menfaatı yerine toplumun menfaatı bulunmuş oluyor. Bunun için kurban kesilmesi, İslâma ait insanî ve sosyal büyük bir fedakârlık demektir.

Kurban kesilmekle, kesilen hayvanların sayısı çok artmış olmaz; çünkü kurban kesilen günlerde kasapların kestiği hayvan sayısı azalır ve böylece o günlerde aynı miktar hayvan kesilmiş olur. Kendi zevkleri için hergün binlerce hayvanın kesilmesini çok görmeyenlerin, senede bir defa Allah rızası için bir miktar hayvanın muhtaçlar yararına olarak Kurban adı altında kesilmesini çok görmeleri, doğrusu büyük bir düşüncesizliktir” dedi.

Konuşmanın sonunda dinlemek için katılan gençlere teşekkür eden Hocamız Ahmet Yıldız gençler ile hatıra fotoğrafı çektirerek seminerini tamamladı. Seminerin sonunda söz alan Ocak Başkanımız Turan Gazi Yalçındağ “Kıymetli bilgilerini bizimle paylaşan Ahmet Hocamıza teşekkür ederim ve hocamı dikkatle dinleyen siz değerli Ocaklı kardeşlerime ayrı ayrı teşekkür ediyorum” dedi.


Kategorisi: Temsilciliklerden Haberler

Sosyal Ağlarda Paylaş:

DeliciousFacebookDiggRSS FeedStumbleUponTwitter