Şehit Ülkücü İsmail Pekdemir Hatay’da Mezarı Başında Anıldı

6 Aralık 1979 tarihinde kahpe bir saldırı ile şehit edilen Ülkücü Öğretmen İsmail Pekdemir, mezarı başından okunan Kuran-ı Kerim ile anıldı. Antakya Asri Mezarlığı’nda yapılan anma programına Ülkü Ocakları Hatay İl Başkanı Naci Akkaya, MHP İl Kadın Kolları Başkanı Dilaver Eryılmaz, MHP Merkez İlçe Başkanı Mehmet Ali Yıldırım, çeşitli sendika Başkanları, Ülkücü şehidimizden eğitim alan o dönemdeki Ülkü Ocaklılar ve şehidimizin oğlu Doktor Kürşad Pekdemir’de katılmıştır.

Aslen Malatya/Darende’li olan İsmail Pekdemir, öğretmen olarak atandığı Antakya’da, Antakyalı bir hanımefendi ile evlenerek burada ikamet etmeye başlamıştır. Antakya’da yapmış olduğu öğretmenlik görevini Ülkücü gençler yetiştirmek için bir araç olarak kullanan şehidimiz; öğrencilerine Türk tarihi ve İslam ahlakı konusunda bilgiler vermiş ve bizzat hayatında uygulayarak nasıl bir Ülkücü olunması gerektiğini şahsında göstermiştir. Öğrencilerine Türk tarihinin derinliklerinden Milli Şuur kazandıracak bilgiler vermenin yanı sıra, İslam ahlakının güzelliklerini de anlatmıştır. Bugün Antakya Merkezde bulunan ve 40 yaş üstü birçok Ülkücünün ilk hocası olan şehidimiz, Antakya’da deyim yerindeyse Ülkücü Hareketin tohumlarını atan kişilerden birisidir. Bu gibi faaliyetleri nedeni ile o dönemdeki bölücü grupların hedefinde olan şehidimiz, birçok saldırıya uğramış, son olarak öğretmen olarak görev yaptığı Gazipaşa İlkokulu civarında çapraz ateşe tutularak şehit edilmiştir. Şehidimizin şehadeti büyük yankı uyandırmış, kendisini tanıyan tanımayan herkesi büyük bir üzüntüye boğmuştur. Şehidimiz naaşı Antakya Asri Mezarlığı’na büyük bir katılım ile defnedilmiştir.

İsmail Pekdemir Hocamızın, şehadetinin 34. Yıl dönümü vesilesi ile gerçekleştirilen programda, okunan Kuran-ı Kerim ve edilen duaların ardından, şehidimizin Antakya’da ki Ülkücü Harekete katkıları dile getirilmiştir. Daha sonra Ülkü Ocakları İl binasında sohbet ile devam eden program, katılımcılara teşekkür edilerek sona erdirilmiştir.


Kategorisi: Temsilciliklerden Haberler

Sosyal Ağlarda Paylaş:

DeliciousFacebookDiggRSS FeedStumbleUponTwitter