Samsun Bafra Ülkü Ocakları Hocalı Katliamı’nı Andı

Samsun Bafra Ülkü Ocakları, Ermeniler tarafından Azerbaycan’ın Karabağ bölgesinde Hocalı kasabasında yapılan katliamın 22. yılında anma konferansı düzenledi.

Bafra Ülkü Ocakları Konferans Salonu’nda yapılan konferansın konuşmacısı 19 Mayıs Üniversitesi Öğretim üyesi ve Samsun Türk Ocakları Başkanı Prof. Dr. Kaya Tuncer Çağlayan’dı. Kaya Tuncer Çağlayan, Türk-Ermeni ilişkilerinin tarihçesiyle başladığı konuşmasını Hocalı katliamının nedenleri ve katliamın etkileriyle sürdürdü. Hocalı katliamında yalnızca Ermenilerin rolünün olmadığını, Rusların ve Batı’nın da bunda payı olduğunu belirten Çağlayan, o dönemdeki Türkiye ve Azerbaycan yönetimlerinin de pasif tutumlar içinde olduklarını kaydetti. Bu kötü hadisenin Türk dünyasına olumlu bir yansıması varsa onun da Türk milletini biraz daha birbirine yaklaştırdığını belirten Prof. Çağlayan, Ermenilerin iyi bir katil ancak kötü bir taklitçi olduklarını dile getirdi.

Konferansın sonunda Prof. Dr. Kaya Tuncer Çağlayan’a, Bafra Ülkü Ocakları Başkanı Hakan Eroğlu tarafından bir plaket takdim edildi. Plaket takdiminde konuşan Hakan Eroğlu, Hocalı Katliamı dolayısıyla açtıkları fotoğraf sergisini gezerken yüreklerinin kan ağladığını, bu sergide asıl canilerin kim olduğunun net bir biçimde ortaya çıkmakta olduğunu, bu sebeple Türk dünyasının birlik ve bütünlük içinde olması gerektiğini söyledi.

Konferansa Samsun Ülkü Ocakları Teşkilatlandırma Masa Başkanı Hüseyin Kürşat Geze, MHP Bafra İlçe Başkanı Hüseyin Acar, MHP Bafra Belediye Başkanı Adayı Özgür Topkaya, Türk Eğitim-Sen Bafra İlçe Başkanı İbrahim Akekmekçi ve çok sayıda vatandaş katıldı. Ayrıca konferansa 19 Mayıs Üniversitesi’nde öğrenim gören Azerbaycanlı öğrenciler de katıldı.


Kategorisi: Temsilciliklerden Haberler

Sosyal Ağlarda Paylaş:

DeliciousFacebookDiggRSS FeedStumbleUponTwitter