Mersin/Silifke Ülkü Ocakları Çocuk İstismarına Dur Dedi

Mersin/Silifke Ülkü Ocakları olarak sosyal faaliyetlerimiz çatısı altında çocuk istismarına karşı Silifke anıt meydanında kırmızı balon etkinliğini orta öğretim teşkilatımızla beraber gerçekleştirilmiştir.

ÇOCUK İSTİSMARINA HAYIR

Toplumun en çok koruma ve desteğine muhtaç kesimi olarak çocuğa ( 18 yaşın altındaki her bireye ) karşı bir yetişkin, kendi ailesi, toplumu ve ülkesi tarafından çocuğun sağlığını, fiziksel ve psiko-sosyal gelişimini olumsuz yönde etkileyecek her türlü davranışın gerçekleştirilmesi genel anlamda çocuk istismarı olarak adlandırılır.
Dünya sağlık örgütü çocuk istismarını bu şekilde tanımlar kişiliğimizin temellerinin çocuklukta atıldığını düşündüğümüzde kuşkusuz ki ne kadar sağlıklı çocuklar yetiştirsek o kadar sağlıklı bireyler olacaklardır ne yazık ki türü ne olursa olsun istismarın her türlüsü çocukların ruhunda çok derin izler bırakır örneğin cinselliğin ne demek olduğunu dahi bilmeyen küçük bir çocuğun cinsel istismara uğraması nedeniyle cinsellikle tanışması hiçbir şekilde telafi edilemeyecek bir durumdur bu nedenle çocukları yapılan her türlü istismardan korumak için anne babalar başta olmak üzere toplumun her kesimin bu konuda duyarlı olması ve üzerine düşeni yapması gerekmektedir. Bir çocuğun suçun mağduru olmasından veya bir çocuğun suça bulaşmasından toplumun her kesimin çocuğu yeterince koruyamaması ve önlem almaması ne dedi ile payı bulunmaktadır . bu nedenle gerek çocukla bire bir çalışan meslek elemanlarının gerekse toplumun diğer kesimlerini bu çok önemli konuda duyarlı ve bilgili olmaları gerekmektedir. Çocuğuna kasıtlı olarak zarar veren anne babalar dışında hiçbir anne ya da baba çocuğuna bilerek ve isteyerek zarar vermez ancak kendi anne babalarımızdan öğrendiğimiz doğru bildiğimiz yanlışlar çocukların ruhsal açıdan örselenmelerine neden olmakta ve bazen geri dönüşü olmayan hasarlar bırakabilmektedir.
Bu nedenle her anne babanın istismar konusu ile ilgili mutlaka bilgi sahibi olması ve aynı zamanda çocuğunu da yaşına uygun bir şekilde bilgilendirmesi gerekmektedir.

 

 

 

 


Kategorisi: Temsilciliklerden Haberler

Sosyal Ağlarda Paylaş:

DeliciousFacebookDiggRSS FeedStumbleUponTwitter