Mersin Ülkü Ocaklarından Bilgi Yarışması

Ülkü Ocakları Mersin İl Başkanlığı Ortaöğretim Teşkilatı gerek Ülkü Ocakları Genel Merkezi’nin yapacağı Bilgi yarışmasına ön hazırlık gerekse verilen seminer ve konferansların verimliğini ölçmek adına , İl Ocak Başkanı Zeynel Uğur Gölgeli Bey’in de takdiriyle; merkez ve 12 ilçe Ocak olmak üzere İLÇELER ARASI BİLGİ YARIŞMASI’nın birincisini Toroslar Yunus Emre Kültür Merkezi’nde düzenledi.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna, Mhp İl Başkan Yardımcısı Hüsnü Doğan, Mhp Toroslar ilçe Başkanı Emre Aksay, Mhp Akdeniz ilçe Başkanı Erdoğan Alkaya ve Mhp Mezitli ilçe Başkanı Serdar Soydan, TÜRKAV İl Başkanı Mustafa Tekerek ve Yönetimi, KAMU-SEN İl Başkanı Nihat Aşçı ve Sendika temsilcileri,Ülkücü İşçiler İl Başkanı Veysi Çalışkan ve yönetimi, Mersin Büyükşehir Belediyesi Özel Kalem Müdürü Tolga Arslan, eğitimcilerin ve eğitim gönüllülerinin katılım sağladığı programda,

Ülkü Ocakları Mersin İl Başkanı Zeynel Uğur Gölgeli şöyle konuştu;

“Gençlik çağlarında Ülkücü bir duruşa talip olan, kalemi kılıç eylemek için kuşanan ve ömrünü Türk’ün istiklaline adamış Bozkurtlar / Asenalar, Yiğit Ülkü Ocaklılar;

Bizleri, ölmeden önce ölümü yenen yusuf’yüzlülerle aynı davada buluşturan Yüce Allah’a şükürler olsun.

Değerli kardeşlerim;

Fıtratımız gereği çileli bir yaşama talip olduğumuz bu düzende, binlerce evladını toprağa veren bir hareketin mensubu olmaktan duyduğumuz gurur ve şeref ortak paydamızdır.

Şunu sakın unutmayın; sizler, lise sıralarında başlayan Ülkücü aidiyeti, üniversite koridorlarında sürdüren ve çağın eğitim ateşi olmaya yeminli Ülkücü Türk gençliğisiniz.

-Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Genel Başkanımız Sayın Olcay Kılavuz’un “Ülkü Ocakları, peygamber ocağı gibi mukaddes, alimler tekkesi gibi mübarek, asker ocağı kadar disiplinli, yegane gayesi Türk milletine ve İslam alemine hizmet etmek olan yarım asırlık bir kurumdur.” Diyerek anlattığı, istiklal sancağının gölgesinde Turan sevdasını haykıran Türk gençliği sizlersiniz.

-Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli’nin “Ülkü Ocakları yaşatılmalıdır. Çünkü Ülkü Ocakları, hepimizin yetiştiği kutsal ocaklardır.” Dediği, çağı değiştirmeye yeminli Türk gençliği sizlersiniz.

-Kurucu Genel Başkanımız, rahmetli Başbuğumuz Alparslan Türkeş’in “Türk Devleti’nin yenilmez, zinde hayat gücü ve Türk milletinin teminatı ve istikbali gençliktir.” Diyerek, koca bir milletin umut ışığı olarak gördüğü Türk gençliği sizlersiniz.

-Devletimizin kurucusu, Başkumandan Mustafa Kemal Atatürk’ün “Gençler, cesaretimizi güçlendiren ve sürdüren sizlersiniz. Siz, almakta olduğunuz terbiye ve kültür ile insanlık değerinin, vatan sevgisinin en değerli örneği olacaksınız.” Diyerek, vatanı koruyup yaşatacağına inandığı Türk gençliği sizlersiniz.

Değerli kardeşlerim,

Bilin ki; Türklük için mücadele etmiş tüm büyüklerimiz, erenlerimiz/evliyalarımız, şehitlerimiz ülküsü yüce olan bir davanın takipçileri olmuşlardır. Vatan toprağını kanı ile sulayan tüm şehitlerimiz vatanın bölünmezliği için can vermiş, bu uğurda her biri birer fedakarlık destanı yazmıştır.

Bölücü terör örgütü ile girdiği mücadelede kalleşçe şehit olan kolluk kuvvetlerimiz, geride bıraktıkları “Vatan bir bütündür, parçalanamaz” sözüyle hatırlamalıdır, unutturulmamalıdır.

Yiğit Türk Gençliği!

-Yamalı ayakkabısına ve gömleğine aldırmaksızın, bisiklet pompasıyla patlatılan ciğerlerine inat ölümsüzlüğünü haykıran Dursun Önkuzu eli kalem tutarken şehit edilmiştir.

-Orucunu açtıktan sonra, kaldığı yurdun önünde kurşuna dizilen Ruhi Kılıçkıran eli kalem tutarken şehit edilmiştir.

-Sahurda yediği birkaç kuru üzümle birlikte, ertesi gün okulda mahsur bırakılan ülküdaşlarına zeytin-ekmek götürürken komünistler tarafından fark edilen, kızıl kurşunların hedefi olan Süleyman Özmen eli kalem tutarken şehit edilmiştir.

-Simit satarak okumaya çalışan ve kızıl köpekler tarafından kurşuna dizilip şehadete eren, cebinden ise bir simit parası bile etmeyen 35 kuruş çıkan ve otopsi raporunda 3 gündür yemek yemediği anlaşılan Yusuf İmamoğlu eli kalem tutarken şehit edilmiştir.

-Fişlenmelerden, tehditlerden, hedef gösterilmelerden dolayı, üniversite içerisinde sevdiği ile yan yana gelmek nasip olmamış, heybetli bir dağın yıkılışını andıran gidişi ile yüreklerimizde derin bir sızı bırakmış olan Fırat Yılmaz Çakıroğlu eli kalem tutarken şehit edilmiştir.

Benim Yiğit Bozkurt kardeşlerim!

Ölümle sınanan bedenlerin, şehadet ile ölümsüzleşen bir sevdanın ve yıkılmayacak olan bir kalenin bekçileri olduğunuzu unutmayın. Geçmişinizi örnek alın, örnek aldıklarınızı iyi anlayın.

 

Bu dava uğruna can verenlerin kuşandıkları kılıcı iyi kavrayın, bu kılıcın kalem olduğunu unutmayın.

“Hepimiz Fırat’ız” sözünü kuru bir slogan olarak lafta bırakmayın.

Eğer Fırat olmak istiyorsanız, kalem tutun. Onun yarım kalan hayallerini tamamlayın. Dursunları, Ruhileri, Yusufları, Süleymanları ve tüm şehitlerimizi kaleminiz ile yaşatın.

Ülkü Ocaklılar!

Dik durun, eğilmeyin. Kimseye boyun eğmeyin.

Bilgi ile donanın, elinizde kalem ile savaşın. Menfaatsiz arkadaşlıklar kurun, birbirinizi koruyun. Başbuğ Türkeş’in de dediği gibi “Kadife eldiven içinde demir yumruk olun!”

“Sen doğru ol, eğri belasını bulur.” Sözünü unutmayın. Savunduğunuz, uğruna ölümü göze aldığınız bu mukaddes davayı yaşatmak ve yüceltmek için mücadele edin.

Konuşmama, günün anlam ve önemine uygun olduğunu düşündüğüm, değerli büyüğümüz Hüseyin Nihâl Atsız’ın şu sözü ile son vermek istiyorum:

“Bize bir gençlik lazımdır; temelinde cehalet, duvarlarında riya, tavanlarında dalkavukluk bulunmasın.”

Rabbim birliğimizi ve dirliğimizi daim eylesin.

Elleriniz kalem tutsun, yürekleriniz dava aşkı ile dolsun.

 

Ülkü Ocakları yaşatılsın, Ülkücü Türk Gençliği var olsun.”

Yoğun katılımın olduğu yarışmada Birinci olan Mersin Ülkü Ocakları Öğretim Teşkilatına “ALTIN”; ikinci olan  Mezitli Ülkü Ocakları Ortaöğretim Teşkilatına “TÜRKLÜĞÜN SİMGESİ BOZKURT HEYKELİ”; üçüncü olan Çamlıyayla Ülkü Ocakları Ortaöğretim Teşkilatına “NUSRET MAYIN GEMİSİ MAKETİ” hediye edildi.

Ayrıca her bir yarışmacıya katılım sertifikası ve İl Ocak Başkanı Zeynel Uğur Gölgeli Bey’in bizzat seçtiği Hüseyin Nihal Atsız’ın BOZKURTLAR; Galip Erdem’in “ÜLKÜCÜNÜN ÇİLESİ” ve Emine Işınsu’nun “SANCI” kitapları hediye edildi.

 

 

 

 

 


Kategorisi: Temsilciliklerden Haberler

Sosyal Ağlarda Paylaş:

DeliciousFacebookDiggRSS FeedStumbleUponTwitter