Mersin Ülkü Ocakları 23 Nisan Uçurtma Şenliği Düzenledi

Mersin Ülkü Ocakları tarafından 23 Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kapsamında Mersin Sahili Özgecan (Barış) Meydan’ında ”23 Nisan Uçurtma Şenliği” düzenlendi.

Program öncesi çocuklarımızın yüzleri boyandı. Çocukalarımıza tişörtler, kol saati, rüzgar gülü ,balon, elma şekeri,pamuk şekeri, ve çeşitli hediyeler verildi.Etkinliğe Mersin Büyüşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Celal Taş, parti İl yöneticileri, İlçe Başkanları ve çok sayıda Ülküdaşımız katıldı Suriye ve Irak’tan ülkemize gelen Türkmen çocuklar,şehrimizin çocukları ve halkın yoğun katılımıyla gerçekleşti.

Program saygı duruşu ve İstiklal marşı ile başladı. Mersin Ülkü Ocakları Başkanı Zeynel Uğur Gölgeli’nin konuşmasıyla devam etti. Gölgeli konuşmasında:

Bağımsızlığımızın sembolü, özgürlüğümüzün ve demokrasimizin en büyük timsali olan şanlı meclis’imizin kuruluşunun 95. yılını büyük onur,mutluluk ve heyecanla kutlamaktayız. Nene Hatunların, Sütçü İmamların, Hasan Tahsinlerin, 15lilerin ve  bütün Türk Milletinin azim ve kararlılığıyla başlatılan ulusal kurtuluş savaşımızın sonucu olarak; özgürlük ve bağımsızlığımızın, asla kimsenin himayesine giremeyeceği, 95 yıl önce bugün şanlı meclisimizi, açarak bütün dünyaya ilan ettik.

Bugün kendinlerinde ileri demokrasinin olduğunu iddia eden ülkelerde dahi, çocuk haklarının esamesinin okunmadığı, o günlerde Ulu Önder Mustafa Kemal şanlı meclisimizin açılış günü olan 23 Nisan’ı geleceğimizin ve demokrasimizin teminatı olan çocuklara hediye etmiştir.

Şanlı Meclisimizin kuruluşu ile birlikte, fikri hür vicdanı hür çocuklar, cumhuriyeti yaşatmak, bayrağı daha yükseğe çıkarmak büyük türk milletini muasır medeniyetler seviyesine çıkarmak için çalışmış ve bu uğurda hayatlarını feda etmişlerdir. bu yolda Kah Necip Fazıl olup Sakarya’yla coşmuş, Kah Nihal Atsız olup kendilerini Tanrı Dağlarında bulmuşlardır.

Türk çocuğu bu zamana kadar kendilerine ulaşan değerlerine her zamankinden daha çok sahip çıkacaktır. Bayrağı, TC ibaresi, “Ne Mutlu Türküm Diyene” vecizesi ve yürürlükten kaldırılan fakat gönüllerden sökülemeyen Andımızı yaşatacak ve bunları nesilden nesile aktaracaktır.

Sevgili çocuklar ;

• Hainlere inat, Türklüğünüzü unutmayın ve heryerde gururla haykırın,

• Doğru bakışınızı, vakur duruşunuzu bozmayın,

• Çalışkanlığınızla herkesi kendinize imrendirin.

• Bu milletin ve devletin teminatının sizler olduğunu asla aklınızdan, gönlünüzden çıkarmayın.

Bu bağlamda; şu an aramızda, gönlü her daim bizimle olan, anadolu çocuğundan farkı olmayan Mersin çocuklarının öz kardeşi, türkmen çocuklarımızın da 23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramını kutluyor, ayrıca bu gece idrak edeceğimiz regaip kandilinizi de tebrik ediyor ülkemiz,Milletimiz ve İslam alemi için hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyorum.

Konuşmanın ardından Minik Ülküdaşımız Hasan Yiğit Dalgıç, çocuklarımız başta olmak üzere alanımızda bulunan herkese ,kaldıranlara inat, Andımızı okuttu. Ardından Sahne çocuklara bırakılarak şiir söylemek isteyen şiirlerini söylediler, şarkı söymek isteyen şarkılarını söylediler, dans etmek isteyenler şarkılar eşliğinde dans ettiler ve çocuklarımız gönüllerince eğlendiler.Daha sonra uçurtmalar dağıtılarak gök yüzü ay yıldızlı uçurtmalarla süslendi.

Bir ülküdaşımızın tamamen kendi tasarlayıp yaptığı FRB OKYANUS adlı arabası ile gösteri sürüşü yapılarak, çocukarımıza ‘’İstersen Nelerin Yapılabileceği’’ mesajı verildi. Ayrıca araç halkın ve çocukların ilgi odağı etrafında bol bol fotoğraf çektirildi.

Geleneksel oyunlarımızdan topaç çevirme ve tahta üzerine çivi çakılarak bozuk para ile futbol maçı yapma oyunları çocuklarımıza tanıtıldı. Türkmen çocuklarımız ile mersinimizin çocukları biraraya getirilip kaynaşması sağlandı. Bu tip etkinliklerin önümüzdeki dönemde de devam ettirileceği öğrenildi.


Kategorisi: Temsilciliklerden Haberler

Sosyal Ağlarda Paylaş:

DeliciousFacebookDiggRSS FeedStumbleUponTwitter