Manas Destanı’nı Dünyaya Duyuran Manascı “Yusuf Mamay” Vefat Etti

Türkiye’deki Kırgız haber kaynaklarının belirttiğine göre Manas Destanı’nı dünyaya duyuran Usta Manascı Yusuf Mamay vefat etti.

Yusuf Mamay kimdir?

Yusuf Mamay, bütün ömrünü Manas’a adamış Kırgız Türküdür. 1940 yılında Manas Destanı’nı üst üste yedi gece seslendiren Mamay, ismini tüm dünyaya duyurmuştur.

1984-1995 yılları arasındaki dönemde, sekiz bölüm ve 18 ciltten oluşan Manas Destanı’nın tümünü seslendirdi.

17 Şubat 2004’te Doğu Türkistan’da Xinjiang Tianshan Edebiyat ve Sanat Ödülleri’nin “Seçkin Katkı Ödülü”ne layık görüldü.

Yusuf Mamay sayesinde Manas Destanı, üç büyük destan arasında tek bir kişi tarafından seslendirilen tek destan olma özelliğini taşıyor.

Yusuf Mamay, büyük destanı rüyalarında ezberlediğini anlatmaktadır.

MANAS DESTANI

Manas Destanı, Kırgız Türklerinin millî destanıdır. Mani dinini yaşayan Karahitaylar ile Müslüman Karahanlılar arasındaki mücadelede Kırgızların durumunu ve Manas adlı kişiyi anlatan destan, çeşitli kaynaklar tarafından XV. yüzyıldan XII. yüzyıla kadar dayandırılır.

Ünlü Türkolog Wilhelm Radloff, Manas Destanı’yla ilgili ilk derlemeyi, Kırgızistan’ın Tokmok kentinin güneyindeki Sarı-Bağış boyuna mensup bir Manasçıdan 1869 yılında gerçekleştirmiştir. Toplum arasında bu sözlü halk edebiyatı anlatıcılarına ırçı veya comokçu da denmiştir.

Manas Destanı, sekiz kahramanın her birinin ismini taşıyan toplam sekiz bölümden oluşuyor. “Manas”, “Semetey” “Seytek”, “Hanaym”, “Seyt”, “Asılbeç ve Bikbeç”, “Somblek”, “Çaktay” adı verilen bu sekiz bölüm, bir yandan birbirlerinden bağımsız olarak birer kahramanın hikayesini anlatır, diğer yandan da birbirinin devamı olarak bir bütün oluşturur. 210 binden fazla dizeden oluşan destan, toplam 20 milyon kelime içeriyor. Birleşmiş Milletler, 1995 yılını “Uluslararası Manas Yılı” olarak ilan etmişti.


Kategorisi: Türk Dünyasından Haberler

Sosyal Ağlarda Paylaş:

DeliciousFacebookDiggRSS FeedStumbleUponTwitter