Malatya Ülkü Ocakları Çanakkale Zaferinin Yıl dönümünde Bir Dizi Etkinlik Gerçekleştirdi


Malatya Ülkü Ocakları Kışla Caddesinde halka hoşaf ikramında bulundu. Akşam üzeri gerçekleştirilen ikramda konuşma yapan Malatya Ülkü Ocakları Başkanı Fevzi Şahin; ”Türk Milleti, varlığını devam ettirmek ve bağımsızlığını korumak için tarih boyunca büyük ve şanlı mücadeleler vermiştir. En şanlı mücadelelerden bir tanesi de şüphesiz 18 Mart 1915 tarihidir.” notunu düştü.

Sayın Şahin: ”İstiklal uğrunda, namus yolunda; bağımsızlığımızı, milli karakterimizin değişmez parçası olarak bütün dünyaya gösterdiğimiz ve bizden kat be kat güçlü olan düşmanlarımıza ‘Çanakkale geçilmez’ dedirterek bozguna uğratıp, yazdığımız şanlı destanımızın tarihidir. Çanakkale, milli mücadelenin önsözü ve dahası yok olduğu sanılan bir coğrafya yeniden dirilişin, azmin ve kararlılığın adıdır. Çanakkale; adsız kahramanların iman dolu göğüslerini siper ederek kanlarının son damlasıyla yazdıkları gurur destanımızdır. Topraklarımızı baştan sona işgale niyetlenen düşman kuvvetleri Çanakkale’nin geçilmezliğini en başta denizde görmüştür. Metre kareye binlerce merminin düştüğü, iki yüz elli bin kahramanın şehit olduğu mahşerin adıdır. Çanakkale destanı, her fırsatta dile getirdiğimiz Türk ezansız olmaz, Türk bayraksız olmaz, Türk vatansız olmaz, Türk hürriyetsiz olmaz sözünün hayatiyet bulduğu en büyük örnektir” dedi. Her türlü yokluk ve acılara rağmen birlikte ve beraberlikle bu destanın yazıldığını söyleyen Şahin: “Çanakkale destanı, milletimizin her türlü yokluk ve acılar içinde bile milli birlik ve beraberliğiyle neler başarabileceğini gösteren kahramanlık örnekleriyle dolu büyük bir zaferin adıdır.

Anafartalar Kahramanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk, milletimizin hürriyet meşalesini esasında Çanakkale’de yakmış, Samsun’a çıkarak bu meşale altında milletimizi bir araya toplamış ve nihayet adeta ikinci bir Çanakkale destanıyla düşmanları İzmir’den denize dökerek Kurtuluş Mücadelemizi zaferle sonuçlandırmıştır. Bugünün anlam ve önemi ile şehitlerimizin aziz hatıralarını ebediyete kadar yüreğimizde taşımak, en başta gelen milli görevimizdir.

Bu ihtişamlı ve inanılmaz zaferi asla unutturmayacak; şehitlerimizin ve gazilerimizin emaneti olan, Anayurdumuz Türkiye’yi ve Cumhuriyetimizi aynı ruh ve anlayışla korumanın bilinciyle emanetlerine sahip çıkacağız. Zaferin yıldönümü vesilesiyle, bu savaşta yer alarak adını tarihe altın harflerle yazdıran başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, şehadet şerbeti içmiş aziz şehitlerimizi, kahraman gazilerimizi ve fedakar milletimizi minnet, saygıyla ve şükranla anıyorum.Ruhları Şad olsun” diyerek sözlerini tamamladı.

Aynı zamanda Malatya Ülkü Ocakları Üniversite Teşkilatı, İnönü Üniversitesi Kampüsü içerisinde yer alan bir kafeteryada Çanakkale Zaferini ve Şehitlerini anma programı düzenledi.

Üniversite öğrencilerinin yoğun ilgisinin olduğu gözlenen programda mehter marşı dinletisinin ardından Çanakkale şiirleri okundu ve Ankara’da yaşamını yitiren vatandaşlar, Çanakkale Şehitleri ve Güneydoğu’da şehit düşen asker ve polislerimiz için Yasin-i Şerif okutuldu.
Malatya Ülkü Ocakları son olarak şehir merkezinde el broşürü dağıttı.


Kategorisi: Temsilciliklerden Haberler

Sosyal Ağlarda Paylaş:

DeliciousFacebookDiggRSS FeedStumbleUponTwitter