Liderimiz Sayın Devlet Bahçeli Bey’i Ülkü Ocakları Sofrası’nda Ağırladık

Liderimiz Sayın Devlet Bahçeli Bey Ülkü Ocakları Genel Merkezi tarafından düzenlenen ve geleneksel hale getirilecek olan “Ülkü Ocakları Sofrası”nın ilkinde Ülküdaşlarımızla bir araya geldi.

Genel Başkanımız Olcay Kılavuz, MHP Başkanlık Divanı üyeleri, Ülkü Ocakları Genel Merkez Yöneticileri ile birlikte Ülkü Ocakları Genel Merkezi’nde düzenlenen programa katılan Liderimiz Sayın Devlet Bahçeli Bey ”Türk milletinin kendine ait bir yemek kültürü olduğunu” belirtti. Bahçeli “Göçebe hayatta kavurmanın, yerleşik hayatta ise bulgur pilavının milletimizin ana yemekleri haline geldiğini daha sonrada göçebe ve yerleşik hayatın bileşimi olarak da etli pilavın yemek kültürümüzde yer bulduğunu” ifade etti.

İlki gerçekleştirilen “Ülkü Ocakları Sofrası”nın Türkiye’nin her yöresinde geleneksel hale getirilmesini ve kurulacak bu sofralarda ülkücü gençliğin memleket meseleleri üzerinde konuşmasını, tartışmasını ve çözüm önerileri geliştirmesini tavsiye etti.

Ülkü Ocakları’nın geleneksel yemeğine ise Yurdum Kuzu Kavurma ismi verildi.

Liderimiz Sayın Devlet Bahçeli Bey bu geleneğin gençlerimize örnek teşkil edecek şekilde sürdürülmesi gerektiğini ifade etti.


Kategorisi: Genel Merkezden Haberler

Sosyal Ağlarda Paylaş:

DeliciousFacebookDiggRSS FeedStumbleUponTwitter