Kütahya Ülkü Ocakları Üniversiteler Birimi Musul-Kerkük Sorunu Programı Düzenledi

Kütahya Ülkü Ocakları Üniversite Birimi tarafından düzenlenen, Kütahya Dumlupınar Ünviersitesi’nde kurulan İlmi Siyaset Topluluğu’nun hazırladığı Musul-Kerkük Sorunu adlı konferansa Irak Türkmen Cephesi eski Türkiye temsilcisi Sadun Köprülü konuşmacı olarak katıldı.

Konferansa Kütahya Ülkü Ocakları Yönetimi,Türkiye Kamu-Sen Şube başkanı ve yönetimi ile çok sayıda genç Ülküdaşımız katıldı.

Sadun Köprülü konferans konuşmasında, Amerika işgali ile Irak’ta Türklerin yaşamakta oldukları çeşitli yerlerinde, özellikle Kerkük, Telafer, Tuzhurmatu, Tazehurmatu gibi illerde,birçok köyde, baskılar, patlamaların yaşandığını bir çok Türk insanımızı kaybettiklerini ve yaralandıklarını ifade etti. Köprülü,O günlerde Türk milletinin maddi ve manevi olarak yanında hissettiklerini söyledi. Köprülü öte yandan ülkeleri Irak, Türkmenelinde, Doğu Türkistan’da, Güney, Azerbaycan’da, Kırım, Suriye Halep Türklerine karşı baskı işkenceler sürerek, Kerkük ve Irak Türk bölgesinde her gün patlamaların, suikastların, kaçırma olaylarının ardının kesilmediğini,yüzlerce şehitler verdiklerini söyledi.

Irak ve bütün Türk Dünyası’nda olup biten vahşetlere rağmen Türkiye’deki önemli medya organlarının bunlara hiç yer vermediğini, bir kaçı dışında genelinin sessiz kaldığını dile getiren Köprülü, ”Topraklarımızda Türkler ölüyor, şehit oluyorlar. Oralarda olan kardeşlerimiz, soydaşlarımız hem Müslüman hem de Türk olmalarına rağmen unutulmuşlar, yalnız,kimsesiz kalmışlar, diye konuştu.

Kerkük-Musul Sorunu’na değilen Köprülü,Gazi Mustafa Kemal Atatürk 1 yıl daha yaşasaydı Türkiye Cumhuriyeti’ndeki diğer iller gibi Musul,Kerkük,Süleymaniye ve Erbil’in de kurtulmuş olacağını dile getirdi. Köprülü, Kerkük-Musul Sorunu hakkında şunları söyledi; “Bugün bir parçanız olmasak da yine gönlümüz hep sizinle bir parçadır, sizinle yaşamaktadır ve Türk milletinin sevgisini, aşkınını, duygusunu taşımaktadır. 35 yıl diktatör Saddam Hüseyin döneminde birçok katliamlara, soykırıma maruz kaldık, acılar, çileler, baskılar, idam, hapishane gördük, ama yine de yıkılmadık, düşmedik ayakta durduk, bir gün gelir mutlu oluruz diye, bir gün güneş doğacak diye, ışık parlayacak diye, çok mutlu oluyorduk, sizin varlığınızla seviniyorduk, Bazen Türk ordusu Kuzey Irak’a PKK’ya karşı girdiğinde oradaki kan kardeşleriniz seviniyordu, sanki düğün bayram içinde olurlardı, Çünkü aynı Kıbrıs’ta olduğu gibi hani bir şarkı vardı ya; ‘bir gece ansızın gelebiliriz’ diye onlarda bunlardan mutlu oluyordu. Türk ordusunu, kendi kardeşlerinin gelişini bekliyorlardı. Irak ve Kerkük Türkülerinde bizi Türkiye unutmadı, bir gün gelecek diye geçer ve böyle düşünerek, mutlu oluyorlardı, öyle mutlu yaşıyorlardı, bugün gelmese yarın gelecek. Belki sonradan bizi unuttu diye düşündüler. Bir ay önce ben Kerkük’e gittiğim zaman oradaki kardeşlerimiz öyle söylüyor. Diyorlar ki ‘biz burada Türk olduğumuz için, Türkiye aşkı ve sevgisi var diye bizi yok etmeye çalışıyor. Günümüzde mezhep diye Sünni, Şii diye şehit etmiyorlar, bizler Türk diye Kerkük, Tuzhurmat, Tezahurmatu, Altunköprü, her yerde, yine de Türk dünyasında Türk diye öldürüyorlar, işkence yapıyorlar.Son dönemde, Irak’ın çeşitli yerlerinde patlamalarda çok Türk insanlarımızı öldürüp şehit ettiler. Bu bakımdan Türkiye.”sağ olsun nasıl olursa o ana yurdumuz, umudumuzdur.”diye konuştu.

Konferans sonunda soruları yanıtlayan Köprülü, Kütahya’da büyük bir ilgi ile karşılanmaktan dolayı duygulandığını ifade ederek, salonda atılan “Kerkük Türktür, Türk Kalacak” sloganlarına eşlik etti. Konuşmacı Sadun Köprülü’ye konferans sonunda DPÜ Konsey Başkanı tarafından hediyesi takdim edilirken, Köprülü, Kütahya’daki bütün katılımcılara teşekkür ederek salondan ayrıldı.

 


Kategorisi: Temsilciliklerden Haberler

Sosyal Ağlarda Paylaş:

DeliciousFacebookDiggRSS FeedStumbleUponTwitter