Konya Ülkü Ocaklarından Tefekkür Akşamları

Konya Ülkü Ocakları tarafından her hafta gerçekleştirilen Tefekkür Akşamları ve Türk-İslam Sohbetleri “Tevrat’ın Kur’an’a Arzı” konusuyla gerçekleştirildi

Konya Ülkü Ocakları tarafından her hafta farklı konu ve konukların katılımı ile gerçekleştirilen Tefekkür Akşamları (Türk-İslam Sohbetleri) gerçekleştirildi. Konya Ülkü Ocakları’nın , Ülkücü Şehitler Seminer Salonu’nda gerçekleştirilen Tefekkür Akşamları’nda bu hafta, “Tevrat’ın Kur’an’a Arzı” konusu anlatıldı. Konuyu sunmak üzere Necmettin Erbakan Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hakan Uğur konuk edildi.

Sn.Uğur konuşmasına, Yahudilerin tarihini, hayat anlayışlarını ve dine bakışları , Kur’an-ı Kerim ile Yahudilerin kutsal kitabı Tevrat’ta bulunan bazı kıssaların benzerlikler gösterdiği gibi başlıklara değindi. Sn. Uğur : “Yahudilerin dini milli bir dindir. Mesela Hz. Musa, Firavun’la diyaloğunda, Kur’an’a göre Firan’u Allah’a iman etmeye çağırır. Temelinde bu vardır. Fakat Tevrat’ta böyle bir anlatım söz konusu değildir. Yahudilerde dine davet etme gibi bir anlayış olmadığı için, Hz. Musa’nın tek derdinin milletini kurtarması olduğu belirtilir. Olayın gelişimi aynıdır hemen hemen fakat belirttiğim farklılıklar gibi farklar vardır. Mesela Yahudilerde tek Tanrı inancı vardır. Hatta bunu belirten duaları bile vardır ki sık sık bu duayı okurlar. Tabi bu konuda da farklı düşünceleri vardır. Tanrının yeryüzündeki tek temsilcilerini kendileri olarak görürler” ifadelerini kullandı.

Tefekkür Akşamları sohbetin ardından verilen ikramlarla son buldu.

 

 

 

 


Kategorisi: Temsilciliklerden Haberler

Sosyal Ağlarda Paylaş:

DeliciousFacebookDiggRSS FeedStumbleUponTwitter