Kocaeli Ülkü Ocakları’ndan Sürgün Edilen Kırım Türklerini Anma Programına Destek

Kocaeli Ülkü Ocakları İl Başkanı İbrahim Özcan ve İl Ocak Yöneticileri, Kocaeli Kırım Tatarları Kültür ve Dayanışma Derneği’nin düzenlediği anma etkinliklerine katıldı.

Gerçekleşen programda ilk olarak Kocaeli valiliği önündeki Atatürk anıtına çelenk konuldu. Burada bir konuşma yapan Kırım Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Vefa İbrahim Aracı, Soma’da hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet dileyerek başladı. “Akmescit’te anma törenine izin verilmedi. Soma madencileri için 2 kez arayıp taziye dileklerinde bulunan Putin, 70 yıl önce sürgün ettikleri Kırımlılar için acı anma törenlerini bile yasakladı. Bu Rus’un iki yüzlülüğüdür” sözleriyle sürdürdü. Aracı’nın konuşmasının ardından Saygı Duruşu, İstiklal Marşı ve Kırım Marşı okundu. Daha sonra ise katılımcılar ellerindeki siyah balonları gökyüzüne bıraktılar.

Sürgünü bizzat yaşayan  Ediye Osmanov Hanımefendi, ilerlemiş yaşına rağmen törenler süresince ayakta durarak Kırım Türklerinin sürgünlerle yılmayacağını gösterdi. Valilik önündeki törenden sonra İzmit Bağçeşme’de yer alan Gaspıralı İsmail Bey anıtında bir anma programı gerçekleştirildi.

Kocaeli Ülkü Ocakları tarafından yapılan açıklamada, “70 yıl önce ne oldu? 18 Mayıs 1944 gecesi Kırım Tatarları, Sovyetler Birliği cephesinde Almanlara karşı ülkelerini korumak amacıyla amansızca savaşırken Almanlarla işbirliği yaptıkları gerekçesiyle Vagonlara bindirilerek Urallar, Sibirya ve Orta Asya çöllerine gönderildiler. Savunmasız yaşlı, kadın ve çocuk soydaşlarımız bir gece içerisinde yanlarına hiç bir şey almalarına izin verilmeden vatanları Kırım’dan binlerce kilometre uzağa açlık, susuzluk ve ölüme sürüldüler. Sürgüne gönderilen 238.000 soydaşımızın yüzde 46’sı yolda hayatını kaybetti. Bu soykırım kurbanlarının bugün mezarları dahi yoktur. Kocaeli Ülkü Ocakları mensupları her nerede olursa olsun Türk milletinin acılarına paylaşmayı ve dertlerini dile getirmeyi bir görev olarak kabul eden anlayışları itibari ile Kocaeli Kırım Tatarları Kültür ve Dayanışma Derneğinin faaliyetlerini desteklemeyi sürdürecektir. Baştacı vatanımız Kırım’dan sürülürlerken acı bir şekilde kaybettiğimiz soydaşlarımıza Cenabı Allah’tan rahmet diliyor, Kırım’ın artık kederden kurtulmasını niyaz ediyoruz.” denildi.


Kategorisi: Temsilciliklerden Haberler

Sosyal Ağlarda Paylaş:

DeliciousFacebookDiggRSS FeedStumbleUponTwitter