Kocaeli Ülkü Ocakları Orta Öğretim Teşkilatları Arası “Celil ŞAŞTIM” Bilgi Yarışması

Türk Milletinin en önemli özelliği bağımsızlık sevdasıdır. Bu anlamda ehlileştirmeyi ve evcilleşmeyi ret eden yaradılışı ile bozkurt Türk Gençliğinin sembolü, genç ülkücülerin adı olarak kullanılmaktadır. Bozkurt ruhunu 40 yiğidi ile Çin sarayını basan Kür-Şad’da, İstanbul’u feth ederken Fatih Sultan Mehmet Han’da,  19 Mayıs 1919 günü Samsun’a Çıkan Mustafa Kemal ATATÜRK’te görmekteyiz.

Hatta Atatürk’ün bu hürriyet gününü hem kendi doğum günü olarak benimsemesi hemde “Gençlik ve Spor Bayramı” olmasını bu Bozkurt ruhuna işaret ettiğini söylemek yanlış olmayacaktır.

Yine aynı ruhla hareket eden Başbuğumuz Alparslan TÜRKEŞ’in Türk Gençliğinin;
Türk milletini ahlâkta, sanatta, ilimde ve teknikte en ileri seviyelere ulaşabilmesi amacıyla yetiştirilmesi görevini verdiği Ülkü Ocakları eğitim odaklı faaliyetlerine her geçen gün ilavelerle devam etmektedir.

Ancak Ülkü Ocağı yöneticilerinin bir sorumluluğu da kendilerinden önce aynı kurumun çatısında yer almış, 1980 öncesinin karanlık zamanlarında Millet ve Vatan derken Şehit olmuş kahramanlarıda unutturmamaktır.

İşte bu görevleri ifa etmek amacıyla Kocaeli Ülkü Ocakları Kocaeli’nin Ülkücü şehitlerinden “Celil ŞAŞTIM”a itafen ilçe Ülkü Ocakların Orta Öğretim Birimleri arasında bilgi yarışması düzenlemiştir. Özellikle “19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı” ile aynı günde gerçekleştirilen yarışma hem ilçe Ülkü Ocaklarımız arasında kaynaşmaya vesile olması, hemde eğitim faaliyetlerinin değerlendirilmesinde faydalı olmuştur.

Yarışmadan önce açılış konuşması yapan Kocaeli Ülkü Ocakları Orta Öğretim Birim Başkanı Emre ERGAN Ülkü Ocaklarının göz bebeğinin Orta Öğretim teşkilatları olduğunu belirterek; “Bu yaşlar insan hayatında karekterin oturduğu dönemdir. Bu çağlarda Ülkü Ocaklarında bulunan gençler milletimizin geleceği, Türk’lüğün sigortası olacaklardır.” sözlerini “Ülkü Ocakları Genel Merkezimizin düzenlediği Türkiye Geneli Bilgi yarışmasında ekibimiz bölge elemesinde 1. Olarak Ankara’daki Büyük Finale katılmaya hak kazanmıştır. Kocaeli Ülkü Ocakları ekibimize huzurlarınızda bir kez daha tebrik ve  teşekkür ediyorum. Sizlerinde dualarıyla finalde başarılı olmalarını diliyorum.” Şeklinde sürdürdü.

Ülkü Ocakları Kocaeli İl Başkanı İbrahim ÖZCAN’da selamlama konuşmasında misafirlerin ve yarışmacıların 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramını kutlayarak, “Bu sabah Körfez Ülkü Ocağı Başkanımız Emrah YILDIZ ile beraber şehidimiz Celil ŞAŞTIM abimizin annesi Remziye annemizi de alarak kabristana giderek Celil Abimize dua ettik. Kendisinin de

sizlere selamları var. Yaşı itibariyle bugün bizlerle beraber olamadı.” Dedikten sonra ekipleri tebrik ederek, başarılar diledi.

Yarışmada sorulardan önce Celil ŞAŞTIM’ın şehadeti anlatıldı. Yarışma soruları Türk-İslam Ülküsü, Türk ve İslam Tarihi, İman, 9 Işık, Alparslan Türkeş’in Hayatı, Hz. Muhammed’in Hayatı, Atatürk’ün Türk Dünyası düşünceleri ile genel kültür ve güncel siyaset konularından karışık olarak soruldu.

Yarışma sonunda Körfez Ülkü Ocağı ekibi bilgi dağarcıklarının zenginliği ile zaferi göğüsleyerek ödül olan bilgisayarı ocaklarına kazandırdı. Yarışmaya eksiksiz katılan ilçe Ülkü Ocakların herbirine Başbuğ Alparslan TÜRKEŞ’in “9 Işık” Kitabı hediye edilirken, Ülkü Ocakları adına yarışan asil ve yedek bütün yarışmacılara da gösterdikleri medeni cesareti takdir etmek ve günün hatırası mahiyetinde teşekkür belgesi takdim edildi.

Kocaeli Ülkü Ocakları eğitim odaklı faaliyetlerine ilerleyen dönemlerde yenilerini eklemek azmindedir. Şehitlerine layık, milletine çağlar atlatacak gençlerin yetişmesinde dualarınızı ocaklarımızdan esirgemeyiniz.


Kategorisi: Temsilciliklerden Haberler

Sosyal Ağlarda Paylaş:

DeliciousFacebookDiggRSS FeedStumbleUponTwitter