Kocaeli Ülkü Ocakları Bin Aşure Dağıttı

Muharrem ayının onuncu gününe aşure günü denilmiş ve insanlık tarihinde vuku bulan Hz. İbrahim’in Nemrut’un ateşinden kurtulmaları, Hz. İsa’nın doğumu ve semaya yükseltilmesi, Hz. Nuh’un tufandan kurtuluşu gibi bir kısım hadiselerin bu ayda gerçekleşmesi, aşure gününe kutsiyet atfetmiştir.

Ayrıca Muharrem ayı bizlere, ciğerlerimizi dağlayan Kerbelayı hatırlatan aydır.

Kerbela; Allah Resulu (S.A.V) “Cennet gençlerinin efendileri” sözüyle taltif ettiği, Hz. Ali ve Hz. Fatıma’nın iki ciğer parelerinden biri Hz. Hüseyin Efendimizin ve yetmişten fazla mü‘minin şehit edildiği yerdir.

Maalesef başta Doğu Türkistan, Musul-Kerkük, olmak üzere dünyanın birçok yerinde adeta Kerbela tekrar yaşanıyor. Bu zulümlerin son bulması için Mevla’mıza Dua ediyor, zalimleri lanetliyoruz. Zulme uğrayan soydaşlarımıza da sabır ve metanet diliyoruz.

Nitekim Muharrem ayında yaşadığımız aşure geleneğimiz kardeşliğin en güzel örneğidir. Aşure paylaşmanın ve birlikteliğin simgesidir. Aşure aşında bir araya gelen farklı nimetlerin, aynı ortak tada katkı sağladıkları gibi, milletimiz asırlardır birlikte yaşamanın gereği olarak sevinç ve tasayı, muhabbet ve meşakkati paylaşmaya devam etmektedir.

Bugün Kocaeli Ülkü Ocakları olarak bin kase aşureyi bin gönülle paylaşıyoruz. Bu vesileyle şehitlerin efendisi, Rahmet Peygamberinin çiçeği cennet gençlerinin seyidi ümmetin gözbebeği Hz. Hüseyin ve Kerbela şehitleri başta olmak üzere bütün şehitlerimizi binlerce rahmetle anıyoruz.

Kerbala gibi vahşetlerin sebebi olanların sebebini kurutmasını Cenab-ı Hakk’tan niyaz ediyor, Türk-İslam âleminin Muharrem ayını ve aşure gününü kutluyoruz.


Kategorisi: Temsilciliklerden Haberler

Sosyal Ağlarda Paylaş:

DeliciousFacebookDiggRSS FeedStumbleUponTwitter