Kirli Tuzak: Reyhanlı – Emre Alkan

Türkiye Cumhuriyeti, güçlü ve büyük bir devlettir. Stratejik bakımdan önemli bir noktada bulunan ülkemiz gizli güçlerin karanlık oyunlarına sahne olmaktadır. Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde meydana gelen patlamalar bu oyunun son parçalarıdır. Türkiye-Suriye diplomatik krizinin yaşandığı ve savaş fısıltılarının olduğu dönemde yaşanan bu patlamalar son derece manidardır. Suriye iç savaşı hala bir neticeye ulaşamamıştır. Muhalifler ve hükümet güçleri arasında savaş devam etmektedir. Suriye üzerinde planlar kuran güçler bu iç savaşın muhalifler tarafından kazanılması için her türlü yardımı yapmaktadır. Bu yardımlardan en önemlisi sınır komşusu olan Türkiye’nin Suriye’ye aktif müdahalede bulunmasıdır. Bu yüzden sürekli Türkiye’de iç savaşın yansımaları kamuoyunda geniş yer bulur. Böyle bir gündem ile Türkiye’de Suriye’ye karşı bir müdahale havası oluşturulmuştur. Böyle bir atmosferde yaşanan patlamalar insanı derin düşünceye sevk ediyor. Zira patlamaların Suriye menşei olduğu hakkında yorumlar vardır. Ancak Suriye yönetimi böyle bir saldırı ile ne kazanabilir? Ya da böyle bir saldırı ile kim ne kazanabilir?

Suriye yönetimi Türkiye’nin aldığı tavra karşın bir gözdağı veriyor olabilir. Ancak böyle bir patlamanın Suriye düşmanlarının da işine geldiği gün gibi açıktır. Türkiye savaşın içine çekilmek istenmektedir. Ancak böyle bir eylem yaparak Suriye yönetimi Türkiye’yi karşısına almış olacaktır. Zaten son güçlerini ülkedeki iç isyanı bastırmak için kullanan Esad yönetimi böyle bir durumda neden Türkiye’yi karşısına alsın? Birleşmiş Milletlerden Suriye’ye müdahale kararı çıkması zorken neden böyle pervasız davransın? Bu iş Suriye’ye Mehmetçiğin girmesi için yapılmış bir provokasyondur.  Bu bilinçli olarak yapılan bir harekettir. Bu hareketi kimlerin yaptığı ise sadece teorilere dayanır. Ancak ne yazık ki patlama olan bölgede normal günlerde tezgah açıp satış yapan Suriye’li göçmenler patlama günü niye işlerinin başında değildir? O günü kendileri için tatil mi ilan etmişler bilinmez ancak tesadüfler can sıkar.Hatta ne yazık ki bu günlerde o kadar tesadüf üst üste geliyor ki gerçekten insanın canının sıkılmamasına çare yok.

Bu olay bir fitnedir. Fitne ne yazık ki İslam toplumuna çok zaman önce girmiştir. Türk milletine ise fitne, Başbuğumuz Alpaslan Türkeş’in dediği gibi Bizans’tan geçmiş bir illettir. Masum insanları hedef alan bir saldırı asla ama asla açıklanamaz. Her fırsatta barış için birçok fedakarlık yaptığını söyleyen insanlar neden ülkeyi savaşın eşiğine getirmişlerdir. Yabancı fikirlerle hareket edenler, bilmezler mi yabancı fikirler bize ancak felaket getirir. Dış güçlerin istekleriyle barış isteyenler yine dış güçlerin istekleriyle başka bir savaşın içine girmektedirler. Bu düşünce mantıklı bir düşünce değildir.

Önemli bir diğer husus ise patlayıcıların Türkiye’ye kaçak yollardan sokulmuş olmasıdır. Büyük bir devlet olarak sınırlarımızın güvenliği konusunda sıkıntılar yaşamaktayız.11 Şubat 2013, Cilvegözü sınır kapısında yaşanan bombalı saldırı ve Reyhanlı’da ki patlamalar sınırlarımızda yaşanan güvenlik zafiyetini göstermektedir. Terör örgütünün çekilme sürecinde sınır bölgemizin kontrolü ne şekilde, nasıl sağlanıyor? “Geldiğimiz yoldan gideceğiz” diyen terör örgütü gittiği yoldan geri gelebilir. Bundan daha önemlisi demek ki sınırla tam kontrolü sağlayamadığımız yerler mevcuttur. Eğer sınırlarda kontrol sağlanmazsa o yollardan Türkiye’ye daha ne türlü tehlikelerin geleceği belli değildir. Açık hedef olarak beklemekten başka bir çaremiz kalmaz. Reyhanlı’da gerçekleşen son patlama bunun bir göstergesidir.

Bu acı tablonun hesabını kim verecektir? Herhangi bir masum insanın hayatını kaybettiği saldırı Türkiye’ye karşı değil insanlığa karşı yapılmış bir suçtur. Masum insanların zarar görmesi ile sonuçlanan saldırı insanların çıkar için ne şekilde fitnelere karıştığını göstermektedir. Peygamber Efendimiz bir Hadis-i Şerif’inde:

“Kim bir Müslüman’a zarar verirse, Allah da ona zarar verir.” demektedir.

 


Kategorisi: Gündem Yazıları

Sosyal Ağlarda Paylaş:

DeliciousFacebookDiggRSS FeedStumbleUponTwitter