Kırım’da Gerilim Giderek Tırmanıyor

Rusya’nın 6 bin ek asker göndermesi üzerine Ukrayna ordusu alarma geçti. Gerilimi tırmandıran son hamleyse Putin’den geldi. Putin, Ukrayna’ya bağlı özerk Kırım’da silahlı güç kullanılması için parlamentodan izin istedi ve Parlamento Putin’e istediği izni verdi. Rusya parlamentosunun, Rus ordusunun Ukrayna’da görev yapmasına onay vermesi, uluslararası örgütleri de harekete geçirdi.

UKRAYNA’DAN RUSYA’YA SAVAŞ TEHDİDİ

Ukrayna’nın yeni Başbakanı Arseni Yatsenyuk’un “Kırım’a askeri müdahalenin sonu savaş olur. Moskova ile bütün ilişkiler biter.” dediği öğrenildi.

GEREKÇE: RUS PERSONELİN KORUNMASI VE KREMLİN’İN AÇIKLAMASI

Putin’in bu teklifine, Kırım’da yaşayan Rusların ve buradaki Rus askeri üssünde görevli personelin korunması ihtiyacı gerekçe gösterildi.  Kremlin’den yapılan açıklamada, “Ukrayna’daki sıra dışı durum; Rusya Federasyonu vatandaşlarının, soydaşlarımızın ve bu ülke topraklarındaki askerlerimizin can güvenliğine yönelik tehditle bağlantılı olarak… Rusya Federasyonu’na bağlı silahlı kuvvetlerin, Ukrayna’daki sosyo-politik durum normalleşene kadar bu ülkede kullanılması için teklif sunuyorum” denildi. Rusya Parlamentosu’nun alt kanadı Duma, Devlet Başkanı Vladimir Putin’den “Kırım’da durumun istikrara kavuşması ve halkın korunması için gereken tedbirlerin alınması” çağrısında bulundu.

RUSYA 6 BİN EK ASKER GÖNDERMİŞTİ

Ukrayna Savunma Bakanlığı, Rusya’nın “son dönemde” Ukrayna’ya 6 bin ek asker gönderdiğini belirtmişti. Rusya ise Karadeniz filosuna ait bir üssünün bulunduğu Kırım’daki asker sayısının, Ukrayna’yla yaptığı anlaşmanın şartlarını ihlal etmediğini savunuyor. Kiev, Moskova’yı çatışmaya yönelik provokasyon yapmakla suçluyor.


Kategorisi: Türk Dünyasından Haberler

Sosyal Ağlarda Paylaş:

DeliciousFacebookDiggRSS FeedStumbleUponTwitter