Kırım Referandumu ve Soydaşlarımızın Geleceği – Mustafa Turna

Kırım, Pazar gün yapılan referandumda %90 oranında bir sonuçla Rusya’ya bağlanma kararı aldı.

Bu referanduma Kırım Türkleri katılmadı. Birçok ülke bu kararı tanımadığını ifade etti. Diğer üye ülkeler G-8’den Rusya’yı çıkarttıklarını belirttiler. Öte yandan Putin bu bağlanma kararından duyduğu memnuniyeti dile getirerek kararı onadı. AB ve ABD’nin tüm karşı tavırlarına rağmen böyle bir kararın alınması Rusya’nın uluslar arası konjonktürde ne denli etkili bir ülke olduğunu ortaya koydu. Ancak ilerleyen günlerde Rusya’ya yönelik baskıların artacağı göz önünde bulundurulduğunda bu güç dengesinin nasıl konumlanacağını hep birlikte göreceğiz.

Bizim açımızdan asıl önemli olan Kırım’da yaşayan soydaşlarımızın akıbetidir. Kırım’da 300 bin civarında soydaşımız bulunuyor. Bu topraklarda 1000 yıldır yaşayan Kırım Türklerinin tarihi süreçte en çok Ruslardan baskı ve zulüm gördüğü ortadadır. Kırım Hanlığı döneminden beri çeşitli hile ve desiselerle Kırım Türklerini aldatan; onları vatanlarından söküp atarak tarihi ve kültürel bağlarını kesen Ruslara dair; Kırım Türklerinin olumlu duygular beslemesi olası değil.

Kırım parlamentosu her ne kadar Kırım Türklerine bir takım haklar ve ayrıcalıklar vaat etse de; soydaşlarımız bunun bir kandırmaca olabileceğinden şüphe etmektedirler. Şüphelerinde haksız da sayılmazlar; zira tarihte birçok kez Ruslar tarafından aldatıldıkları bilinmektedir. Rusya’nın mevcut devlet politikası incelendiğinde Kırım Türklerinin bu bağımlılıktan ötürü hiçbir kazanç sağlayamayacağı çok rahat bir şekilde görülebilir. Putin’in diğer bağıl ülkelerin her türlü iç ve dış politikasına doğrudan müdahale etmesi ve bu ülkelerin başında “Demokles’in kılıcı gibi sallanıp durması” göz önünde bulundurulduğunda; Kırım’ın Rusya’ya bağlanmasının soydaşlarımıza getireceği hiçbir yenilik yoktur.

Ukrayna içerisinde de istediklerini alamayan Kırım Türkleri, Rusya gibi tarihi ve ideolojik bağları çok daha güçlü bir ülkeden hiçbir kazanım elde edemez. Bu sebeplerden dolayı soydaşlarımız Rusya’ya bağlanmayı istemediler ve seçimleri de protesto ettiler. Mevcut siyasi atmosferden soydaşlarımızın nasıl etkileneceğini önümüzdeki günlerde hep beraber göreceğiz. Ancak Türkiye’nin bu konuda sağlıklı bir politika geliştirmesi gerekmektedir. Soydaşlarımızın her koşulda yanında olmalı ve bu konuyu uluslar arası arenada sürekli gündemde tutmalıyız. Kırım Türklerine yönelecek herhangi bir tehdit ve haksızlığı asla kabul etmeyeceğimizi bildirmeliyiz. Aksi takdirde bu tarihi vebal siyasi iktidarın boynunda ebediyen asılı kalacaktır.


Kategorisi: Gündem Yazıları

Sosyal Ağlarda Paylaş:

DeliciousFacebookDiggRSS FeedStumbleUponTwitter