Kırgızistan’da Halkın Eylemi Devam Ediyor

Kırgızistan’ın Isık Göl bölgesinin Ceti Ögüz ilçesi halkının, Kumtör Altın madeni işletmesinin çevreye verdiği zararlardan dolayı gösterdikleri tepki şiddetle tırmanıyor.

Devlet Başkanı Almazbek Atambayev, eylemin gerçekleştiği Ceti Ögüz ilçesinde olağanüstü hal ilan ederek, akşam ve gece saatlerinde sokağa çıkma yasağı koydu. Diğer yandan olayların büyümesiyle birlikte, başbakan ve milletvekillerinden oluşan bir heyet toplandı ve bölge halkıyla uzlaşmaya vararak, durumun düzeltileceği vaadinde bulundu.Vaatlerde, Kumtör işletmesi için yeniden anlaşmanın yapılabileceği ve Ceti Ögüz ilçesinin bulunduğu Isık Göl bölgesine Balıkçı-Karakol güzergâhı karayolu yapımı sözü verildi.

Ceti Ogüz’deki gerginlik bu şekilde yatıştırılırken Kırgızistan’ın güneyinde Celal Abad’ta ise yerel idare ele geçirildi. Bin kadar eylemci, kendileri seçtikleri vali Meder Üsönov’un tutuklanması üzerine ülkenin güneyi ile kuzeyini birleştiren ana yol hattını tamamen ulaşıma kapattılar. Eylemciler, ayrıca önceki yıl başkanlık sarayını güçle ele geçirme suçundan cezaevine konulan Ata Curt Parti lideri Kamçıbek Taşiyev ve 2 milletvekilin serbest bırakılmasını da istiyorlar.

Devlet yetkilileri ise olaylara sağduyu ile yaklaşıyor ve polisin olaylara sert müdahale etmesini engellemekte. Ayrıca, devlet yetkilileri olaylarla ilgili resmi açıklama yapmamasına karşı, eylemcilerin ardında bir takım güçlerin olduğunu düşünmekte.


Kategorisi: Türk Dünyasından Haberler

Sosyal Ağlarda Paylaş:

DeliciousFacebookDiggRSS FeedStumbleUponTwitter