Kırgızistan’da Din-Devlet İlişkilerine Yönelik Yeni Kavram Üretme Talimatı

Çeşitli radikal unsurların Kırgız Türklerinin kültürel kimliğini yok edecek bir hale gelmesi üzerine Almazbek Atambayev, devlet ile din arasındaki ilişkileri düzenleyen yeni bir kavram geliştirme talimatını verdi.

Almazbek Atambayev: “Bazı ülkelerde din siyasi silah olarak kullanılıyor, ancak bunun sonuçları çok üzücüdür. Bunun örneklerine Suriye, Mısır, Afganistan ve Irak’ta tanık oluyoruz. Bu devletlerin milleti ikiye bölünmüş ve birbiriyle savaşıyor. Son zamanda Kırgızistan’da da politikacılar dini kuruluşlarla birlikte siyasi amaçlarla dini kullanma çabalarında bulunuyorlar. Bu çok tehlikeli bir eğilim, bu çabalara son vermek lazım! Ülkemizde İslam’ı Araplar, Bangladeş ve Pakistan kültürüyle karıştıran insanlar var. Tabii ki, biz Müslüman’ızdır. İslam, atalarımızın dinidir. Ama aynı anda bizim Kırgız olduğumuzu da unutmamalıyız. Atalarımızın geleneklerini unutturmak isteyenlerin sayısı günden güne artıyor. Buna izin verirsek ülkemizi, halkımızı kaybetmiş oluruz.” şeklinde konuştu.

Kırgız ‘Mantıklı Çözümler’ Analiz Merkezi Müdürü Esen Usubaliyev’e göre devlet diyalog ve din alanı üzerindeki kontrol yerine dini kuruluşlarınn temel ideolojisine karışmaya başlarsa, Tebliğ Cemaati gibi tehdit oluşturmayan örgütleri yasaklamaya kalkışırsa halkın büyük bir tepkisiyle karşılaşacak, ılımlı dindar vatandaşların çoğu radikallere dönüşmüş olacak.

Moskova Carnegie Merkezi Din, Toplum ve Güvenlik Projesi Eş Başkanı Alexey Malaşenko Kırgızistan’ın mücadele için diyalog yerine sonuç getirmeyen şiddet yöntemlerini tercih etmiş Orta Asya’daki komşularının olumsuz tecrübesine dikkat çekti. Ülkenin sosyal ekonomik durumu ne kadar kötüyse aşırılık tehdidinin o kadar büyük olduğunu kaydeden Malaşenko şunu söyledi: “Bana gelirse din alanındaki durum ülkenin ekonomik, siyasi durumuna, halkın yaşam kalitesine bağlı, çünkü radikal İslamcılar halkın sosyal-ekonomik sorunlara tepkisi sonucunda meydana gelirler.”

Kırgızistan Din İşleri Ajansı’nın verilerine göre ülkede yaklaşık 1800 cami ve 30 medrese faaliyet göstermektedir.


Kategorisi: Türk Dünyasından Haberler

Sosyal Ağlarda Paylaş:

DeliciousFacebookDiggRSS FeedStumbleUponTwitter