Kerkük’te 3 Mayıs Türkçülük Günü Kutlaması

Irak Türkmen Öğrenci ve Gençler Derneği Kerkük’te 3 Mayıs Türkçülük Günü’nü kutladı.

3 Mayıs Türkçülük Günü münasebetiyle ITÖGD genel merkezinde kutlama düzenlendi. Kutlama Türkmen Milli Marşı, Türkmen şehitleri ruhuna Fatiha suresi ve bir dakikalık saygı duruşu ile başladı.

Kutlamada Irak Türkmen Öğrenci ve Gençler Derneği Başdanışmanı Muhammed Hürmüzlü 3 Mayıs Türkçülük Günü hakkında bir konuşma yaptı. Hürmüzlü konuşmasında Türkçülük Günü’nün tüm Türk devletlerinde olduğu gibi,  Saddam rejmi düştükten sonra Kerkük’te de Irak Türkleri tarafından her yıl kutlanıldığını ve kutlanmaya da devam edileceğini dile getirdi. Hürmüzlü’nün ardından söz alan Irak parlamento üyesi Jale Neftçi konuşmasında tüm Türk Dünyasını Türkçülük Günü dolayısıyla kutladı.

Kutlamaya ITÖGD Başkanı Ahmet Ömer Neccar, Türkmen Milliyetçi Hareketi Başkan Yardımcısı İhsan Demirci, ITC Onursal Başkanı Dr. Sadettin Ergeç, Türkmeneli Vakfı Irak sorumlusu Talat Zulal, Kerkük Emniyet Müdür Yardımcısı General Turhan Abdurahman, Kerkük İl Meclis üyesi Raat Rüştü Agah, Türkmenspor kulübü Başkanı Fayık Cemil Kassap ve çok sayıda Türkmen siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

Kutlamada Türkmen müzik takımı tarafından şarkılar ve Türkmen şairleri tarafından şiirler okundu.

 


Kategorisi: Kültür-Sanat / Türk Dünyasından Haberler

Sosyal Ağlarda Paylaş:

DeliciousFacebookDiggRSS FeedStumbleUponTwitter