Kastamonu Ülkü Ocakları Mekke’nin Fethi Konulu Panel düzenledi

Kastamonu Ülkü Ocakları Mekke’nin Fethi adlı panel düzenledi.

Belediye seminer salonunda gerçekleşen programda şiir dinletisi, ilahi ve gösterim yapıldı. Programa öğrencilerin ilgisi dikkat çekti.

Panelde, Kastamonu Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç.Dr. Cengiz Çuhadar, Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Başkanı Doç.Dr. Cevdet Yakupoğlu, İlahiyat Fakültesi Temel İslam Bilimleri Bölüm Başkanlığı Öğretim Üyesi Burhan Baltacı Mekke’nin Fethi ile ilgili açıklamalarda bulundu.

İlahiyat Fakültesi Temel İslam Bilimleri Bölüm Başkanlığı Öğretim Üyesi Burhan Baltacı Mekke’nin fethi ile ilgili:

Müslümanların Kureyşlilerin elinde bulunan Mekke’yi 11 Ocak 630 senesinde alması ile gerçekleşmiştir. Mekke şehri Hz Muhammed’in dünyaya geldiği, çocukluğunu ve gençliği geçirdiği, Nübüvvet kitabının baştan sona indirildiği, Hz Adem döneminden itibaren tevhid inancına merkez olmuş ve en önemlisi Müslümanların kıblesi olan Kabe’nin bulunduğu bir şehirdir. Bu sebeplerle Müslümanlar açısından ayrı bir yeri bulunmaktadır.Hicretten altı yıl sonra Müslümanlar Hz Muhammed ile birlikte umre yapmayı istemişlerdi. Bu yüzden peygamberimiz Kabe’yi ziyaret etmek için hazırlanmalarını söylemiştir. Hazırlıkların ardından, Mekke’ye doğru yola çıkılmıştır. Amaçlarının barış olduğunu anlatmak için yanlarına sadece yolcu kılıcı almışlardı. Müşrikler buna rağmen, Müslümanları Mekke’ye almamak için karar almışlardır. Zülhüleyfe mevkiinde ihrama giren ve umre için niyet eden Müslümanlara, Hz Muhammed kan dökülmesin diye Mekkelilerle anlaşma yapacaklarını söylemiştir. Hubeydiye antlaşması adı verilen antlaşmanın bazı maddeleri şöyledir. Müslümanlar Kabe’yi bu yıl ziyaret edemeyecek ve Mekke’ye giremeyeceklerdi, sonraki yıl üç gün Mekke’de kalacaklar ve Kabe’yi ziyaret edeceklerdi. Bu sürede Mekkelilerle görüşmeyeceklerdi.Kureyşli olanlardan biri Müslümanlığı kabul ederse, Müslümanlar bunu kabul etmeyecek, Mekke’ye sığınmak isteyen bir Müslüman geri iade edilmeyecekti.İki tarafta istedikleri kabileyle ittifak yapabilecekti.Bu antlaşmanın süresi on yıl olarak kabul edilmişti. Bu süre içerisinde Müslümanlar ve Kureyşliler birbirlerine saldırmayacaklardı.Bu antlaşmadan sonra Hz Muhammed sahabelerine geri dönmeleri için gereken emri verdi. Müslümanlar üzüntü içerisinde dönmeye başladılar. Peygamberimize inen Fetih suresi ileriki dönemlerde Mekke’nin fethedileceği müjdesini vermişti. dedi.

Konuşmaların tamamlanmasının ardından panel sona erdi.

 


Kategorisi: Temsilciliklerden Haberler

Sosyal Ağlarda Paylaş:

DeliciousFacebookDiggRSS FeedStumbleUponTwitter