Kars Ülkü Ocakları Uygur Türkleri İçin Toplandı

Kars Ülkü Ocakları’ndan “300 Uygur Türk’ünün Ülkemize Alınması İçin Basın Açıklaması ve İmza Kampanyası” programı gerçekleşti.

Kars Ülkü Ocakları İl Başkanlığı Tayland’da bulunan 300 Uygur Türk’ünün ülkemize alınması için basın açıklaması ve imza kampanyası düzenledi. Kars’ın en işlek caddesi olan Atatürk Caddesinde stant açan Kars Ülkü Ocakları üç gün boyunca sürecek olan imza kampanyasına bütün duyarlı vatandaşlarımızı davet etti. İmza kampanyası öncesi bir basın açıklaması yapan Kars Ülkü Ocakları İl Başkanı Tolga Adıgüzel şunları dedi, “Yarım asrı aşkın bir süredir, Komünist Çin işgali altında olan Doğu Türkistan’da Uygur Türklerine yönelik zulüm sistematik olarak devam etmektedir. Bölgede soydaşlarımız bir soykırıma tabi tutulmakta, Türk Milletinin izleri Doğu Türkistan topraklarından silinmeye çalışılmaktadır. Çin işgal yönetimi, uyguladığı basın ve internet sansürü ile bölgede yaşanan dramı dünya kamuoyundan gizlemektedir. Vatanlarını ve hatıralarını geride bırakarak, Çin’in zulmünden kaçan soydaşlarımızın göze aldıkları riskler bile ne denli ağır bir baskının yaşandığını göstermektedir.Yaklaşık bir ay önce Tayland üzerinden, Çin’in zulmünden kaçmaya çalışan 300 civarında soydaşımız, yetkililer tarafından ormanlık bir arazide bulunmuşlardır. Her gün yeni bir can pazarının yaşandığı Doğu Türkistan’ı, terk etmek zorunda kalan bu soydaşlarımız, Tayland’da ormanda kaldıkları süre zarfında açlığa, hastalıklara ve vahşi doğaya karşı adeta bir ölüm kalım savaşı yaşamışlardır. Tüm bu imkânsızlıklara rağmen yaşamayı başaran soydaşlarımız için bazı medya organlarında da belirtildiği gibi yeni bir tehlike söz konusudur. Taylandlı yetkililere Türkiye’ye sığınmak istediklerini belirten soydaşlarımızın, Çin’e teslim edilebileceği konuşulmaktadır. Kadın, çocuk ve yaşlılarında içerisinde bulunduğu 300 civarındaki soydaşımızın Çin’e iadesi durumunda, vahşice idam edilecekleri aşikârdır. Bu bir realite olarak önümüzde dururken, soydaşlarımızın Çin’e teslim edilmesi katliama ortak olmak demektir. Bugüne kadar zorda kalan herkese kucak açmış olan Türkiye Cumhuriyeti, soydaşlarımız ile olan tarihi, kültürel, dini ve insani bağlarımız hasebiyle Tayland ile gereken görüşmeleri ivedilikle yaparak, Uygur Türkleri’nin ülkemize gelmesini sağlamalıdır. Zira her geçen gün Uygur Türkleri’nin aleyhine işlemekte, gerek Çin tehdidi gerekse hastalıklar gün geçtikçe artmaktadır.” ifadelerini kullandı.

Basın açıklamasının ardından yoğun bir katılım sağlayan Karslı vatandaşlarımız, Doğu Türkistanlılara destek amacıyla düzenlen imza kampanyasına imzalarını attı.


Kategorisi: Temsilciliklerden Haberler

Sosyal Ağlarda Paylaş:

DeliciousFacebookDiggRSS FeedStumbleUponTwitter