İstiklal Marşı’nın Kabulünün 93. Yıldönümüne İlişkin Basın Açıklaması

İstiklal Marşımızın TBMM’de Milli Marş olarak kabul edilmesinin üzerinden 93 yıl geçmiştir.

Türklüğü yok etmek isteyen emperyalist güçler ve onların maşalarına karşı, yiğitçe bir mücadeleyle karşı koyan “kahraman ordumuza”, armağan edilen bu marş; dünya durdukça gür bir sesle okunmaya devam edecektir.

İstiklal Marşı yalnızca ordumuza moral vermek amacıyla yazılmış olan bir şiir değildir. Her mısrasında muhteşem bir maneviyatı barındıran bu marş; bir milletin binlerce yıllık öyküsünü de sırtında taşımaktadır.

Her satırı milli ruhun yansımalarıyla bezeli olan İstiklal Marşı, bütün dünyaya verilmiş bir ihtarı da simgelemektedir. Bu ihtar Türk milletinin asla esir alınamayacağının ve Türk vatanının kata teslim edilemeyeceğinin haykırışıdır.

İstiklal Marşı her Türk’ün gönlünde ve dilinde ebed müddet yaşayacak ve o milli ruh, Allah’ın izniyle ruhumuzda her daim canlılığını muhafaza edecektir. Birlik ve beraberliğe her zamankinden daha fazla ihtiyacımızın olduğu bugünlerde, İstiklal Marşımızı anlamak milletimiz için çok büyük faydalar doğuracaktır.

Bu vesileyle Türk milletinin bağımsızlığı için şehadet şerbetini içen kutlu atalarımız başta olmak üzere; gazilerimize ve bu mukaddes mısraları bize armağan eden Mehmed Akif Ersoy’u rahmet ve minnetle yâd ediyoruz.

Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak,

Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son OCAK!

 

 


Kategorisi: Basın Açıklamaları / Genel Merkezden Haberler

Sosyal Ağlarda Paylaş:

DeliciousFacebookDiggRSS FeedStumbleUponTwitter