İstanbul Ülkü Ocakları 2023 Gençlik Eğitim Programı’nda 5.Hafta Tamamlandı

2023 Gençlik ve Eğitim Akademisi’nin 5. dersi olan “Türk Siyasal Hayatı”, Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cemalettin Taşkıran tarafından verildi.

Prof.Dr. Cemalettin Taşkıran, Türk Siyasal Hayatı’nın geçmişi ve geleceği konusunda eğitime katılan ülküdaşlarımızı bilgilendirdi. Taşkıran, Osmanlı ile Türkiye Cumhuriyeti’nin ayrılmaz bir bütünlüğüne değindi.Özellikle II. Mahmut dönemi yeniliklerinin üzerinde durdu. I. ve II. Meşrutiyet’in Türk Siyasal Hayatındaki öneminden bahsetti. Başta İttihat ve Terakkiperver Fırkası olmak üzere II.Meşrutiyet sonrası kurulan fırkalardan söz etti. Derste Osmanlı’nın son dönemindeki siyasete yön veren düşünce akımlarından (Osmancılık-İslamcılık-Batıcılık-Türkçülük) bahsedildi. Türk Siyaset Tarihinde geçmişten günümüze kadar ki siyasi liderlerden ve Türk Siyasetine olan etkilerinden bahsetti.

Tek partili Cumhuriyet Dönemi’nden çok partili hayata geçişten, yapılan darbe ve muhtıraların Türk Demokrasisi’ne verdiği zararlardan, bilhassa Ülkücü Hareket’in Türk Demokrasi hayatındaki öneminden bahsederek “En kötü demokrasi en iyi darbeden iyidir” sözüyle 2023 Gençlik ve Eğitim Akademisi 5. dersini tamamladı.


Kategorisi: Temsilciliklerden Haberler

Sosyal Ağlarda Paylaş:

DeliciousFacebookDiggRSS FeedStumbleUponTwitter