Irak Türkmen Milliyetçi Hareketi’nden Erdoğan’ın ve Beşir Atalay’ın Asılsız İddialarına Yanıt

Son günlerde Beşir Atalay’ın ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın asılsız iddialarına yönelik Irak Türkmen Milliyetçi Hareketi bir basın açıklaması gerçekleştirdi. 

Yapılan açıklamada şu ifadeler yer buldu:

“Son günlerde Irak’ta zor şartlar altında ayakta kalmaya çalışan Türkmenler üzerinden yapılan haberler bizi derinden yaralamaktadır. Türkiye’deki AKP Hükümeti, bizleri kullanarak siyasi rant elde etme ve açıklarını kapatma gayreti içerisindedir. Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli’nin üzerinde ısrarla durduğu Türkmenlere yardımlar konusunda hem Türk kamuoyu hem de uluslararası medya kuruluşları AKP tarafından yanlış bir biçimde bilgilendirilmekte ve yönlendirilmektedir. Türkmenler üzerinden dezenformasyon yapan AKP hükümeti, olmayanı var gibi, var olanı yok gibi göstermektedir. Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli’nin öngörüsü üzerine “Sen de doyur, sen de giydir” temasıyla, Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Genel Merkezi tarafından 25 Haziran 2014 günü başlatılan “Türkmeneli’ne Türk’ün Elini Uzat” yardım kampanyası, 11 Temmuz 2014 tarihi itibariyle Irak’a ulaştırılmış ve yardım bekleyen Türkmen mağdurlara dağıtılmaya başlanmıştır. Bu süreçte yardım kampanyasının Irak etabı Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı ile koordineli bir biçimde Türkmen Milliyetçi Hareketi ile Türkmen Öğrenci ve Gençler Derneği ve Türkmen Spor Kulübü tarafından organize edilerek, yardımlar yerlerine ulaştırılmıştır. Bu kapsamda yardım için Türkmenlere gönderilen 20 tırlık insani yardım konvoyu içerisinde bulunan gıda kolileri ve giyim malzemeleri yaklaşık 8 bin Türkmen ailesine dağıtılmıştır. Bu yardımlar doğrultusunda yaklaşık 120 ton gıda malzemesi mağdurlara ulaştırılmıştır. Türkmen Milliyetçi Hareketi’nin kayıtlarına göre;

- Kerkük’te bulunan Telafer, Beşir, Tazehurmatu, Biravcılı, Hasadarlı, Karanaz, Bostamlı ve Yengiceli 4100,
- Kerkük’e bağlı Tazehurmatu’da 400,
- Kerkük’e bağlı Leylan’da 100,
- Kerkük’e bağlı Tavuk’da 500,
- Selahaddin’e bağlı Tuzhurmatu’da 500,
- Diyala’da Celevle, Sadiye ve Karatepe bölgesindeki 1500,
- Diyala’ya bağlı Kifri’deki 200,
- Erbil’deki Bahırka ve Hazer kamplarındaki 1000 göçmen Türkmen ailesine gıda kolisi ve giyim malzemeleri dağıtılmıştır.

Bununla birlikte Kerkük’teki 500 şehit ailesi ve yoksul ailelere de aynı kampanya kapsamında yardım ulaştırılmıştır.

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli’nin inisiyatifiyle başlatılan bu yardım kampanyası bizlerin ve milletimizin yalnız olmadığını göstermiştir. Türkmen milletinin bu zor gününde sorumluluk almaktan kaçınmayan Milliyetçi Hareket Partisi’ne şükranlarımızı sunuyor ve aynı sorumluluğu Türkiye’deki bütün ilgili kurum ve kuruluşlardan beklediğimizi ifade etmek istiyoruz. Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli’nin belki de cumhuriyet tarihinde bu kadar gündeme gelmesini sağladığı Türkmen meselesinin Türkiye’deki esas değerini bulması bizleri mutlu edecektir. Türkmenlerin Irak’ta öncelikle maddi değil, manevi desteğe ihtiyacı olduğu unutulmamalıdır. Türkmenlerin kaderi başka grupların inisiyatifine bırakılmamalı, Türkmenlerin bütün hak ve hukukunu alması için gereken her türlü destek sağlanmalıdır.”

TÜRKMEN MİLLİYETÇİ HAREKETİ


Kategorisi: Türk Dünyasından Haberler

Sosyal Ağlarda Paylaş:

DeliciousFacebookDiggRSS FeedStumbleUponTwitter