Hatay Ülkü Ocakları “Irak Türkleri” Konferansı Düzenledi

Hatay Ülkü Ocakları tarafından Antakya Erol Bilecik Kongre Merkezinde “Irak Türkleri” Konferansı düzenlendi. Konferansa konuşmacı olarak Irak Türkmen Cephesi Türkiye eski temsilcilerinden ve Irak Türkmen Davası savunucularından Avukat Sadun Köprülü Beyefendi katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Hatay Ülkü Ocakları İl Başkanı Naci Akkaya konuşmasında: “Dünyanın değil kainatın neresinde bir Türk varsa onunla ilgilenmeyi ve ona sevgi beslemeyi kendimize görev kabul ediyoruz. Ve Türklük yoluna başlarımızı koyuyoruz”. Rahmetli Başbuğumuz Alparslan Türkeş’in bize çizdiği bu hedef doğrultusunda Dünyada ki tüm Türklük alemi Ülkücü Hareketin ilgi alanı içerisindedir. Doğu Türkistan’da, Irak’ta, Güney Azerbaycan’da, Karabağ’da ki soydaşlarımızın dertleri bizim derdimiz, sevinçleri bizim sevinçlerimizdir. Bundan ötürü Dünyanın neresinde olursa olsun Türklerle ilgilenmek ve bu konuda kamuoyu oluşturmak bizler için başta gelen görevlerdendir. Bu konuda ki çalışmalarımızı kesintisiz bir şekilde ve zafere ulaşana dek devam ettirme kararlılığı ve azmindeyiz” dedi.

Daha sonra Avukat Sadun Köprülü Beyefendinin vereceği konferans kısmına geçildi. Sadun Köprülü konuşmasında Irak Türkmenlerinin tarihi kökeni, yaşadıkları katliam ve sıkıntılar ve bugünkü durum hakkında duygusal bir konuşma gerçekleştirdi. Avukat Sadun Köprülü konuşmasında şu görüşlere yer verdi: Bizim damarlarımızda asıl coşan Türklük şanıdır. Türkiye olmasa idi inanın Türklük yine ayakta durmayacaktı. Türklerin var oluşu Türkiye Cumhuriyetinin var oluşu ile ilgilidir. Bu güne kadar insanlar Türkiye aşkı ile yaşadılar. Türkiye Irak’a sınır ötesi bir harekat yaptığı zaman Kıbrıs’ta olduğu gibi Türk askerini beklerler. Bizi kurtarırlar diye. Türkiye bizim başımızın tacıdır. Bizde Türk olduğumuz için yastığa başımızı koymadan önce dua ederiz. Allah’ım ne mutlu Türk’üm diyene diye. Türkiye ne kadar ayakta durursa biz o kadar yaşayacağız. Bizim için Türkiye kanımızdan canımızdan, çocuklarımızdan daha fazla azizdir. Bizim için Türkiye ’siz ne Kerkük olur nede Türk Dünyası olur. Türk dünyası olarak birbirimize sıkı sıkıya sarılalım. Birbirimizle kucaklaşalım. Hangi seçilen gelirse gelsin milleti için çalışsın, milletini sevsin, kucaklasın. Kimse bizim içimizden Türkiye aşkını atamaz. Irak’ta Türkmen soydaşlarımız Türkiye aşkı ile yoğunlaştılar. 1990-1991 yıllarındaki İran-Irak savaşında Türk askerini çok bekledik. belki Türk askeri gelirse bizde bir Diyarbakır gibi, bir Gaziantep gibi Türkiye’nin biri ili olabilirdik”.

Gerçekleştirilen programa MHP Hatay İl Başkanı Adnan Akdaş, MHP Antakya İlçe Başkanı M. Ali Yıldırım, Antakya TÜRKAV Başkanı Tuncay Yurtseven, Kamu-Sen’e bağlı sendika Başkanları ve her kesimden misafirlerimiz katılım göstermişlerdir.

 


Kategorisi: Temsilciliklerden Haberler

Sosyal Ağlarda Paylaş:

DeliciousFacebookDiggRSS FeedStumbleUponTwitter