Hatay Dörtyol Ülkü Ocakları’ndan Kırım Sürgünü Sergisi

18.05.2013 tarihinde Dörtyol Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından Dörtyol Atatürk anıtı önünde “Kırım Türkleri Sürgünü” konulu Fotoğraf sergisi açıldı.
Açılışa Dörtyol belediye başkan yardımcısı Kazım Yalçın, Türk Ocakları Dörtyol Şube Başkanı Sami Ocak, TÜRKAV Dörtyol temsilcisi Reşit Taşkın, Türk Eğitim-Sen Dörtyol Sekreteri Yaşar Gürakan, daire ve kurum amirleri vatandaşlar ve Dörtyol Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı Kaan Mehmet Tarhan ve ülkücü gençler katıldılar.
Açılışta konuşan Dörtyol Ülkü Ocakları Başkanı Kaan Mehmet Tarhan Davetlilere hoş geldiniz diyerek konuşmasına şöyle devam etti.
“Türk tarihinin en acı sayfalarından biri olan Kırım Türkleri Sürgünü ve Soykırımı olan günü olan 18 Mayıs 1944 tarihinde yaşanan acı olayları anmak ve genç kuşaklara geleceğe dair bir yol gösterici olması ve ibret alınması ümidiyle yaşananları bir kez daha gözler önüne sermek amacıyla toplanmış bulunmaktayız.
Bundan tam 69 yıl önce 18 Mayıs 1944 gecesi Kırım tatarları tarihi yurtları Kırım’dan insanlık dışı bir muamele ile hayvan vagonlarına istif edilerek Sibirya ve Orta Asya çöllerine sürgüne gönderilmiştir. Sovyet rejimi tarafından sürgüne gönderilen 400 bin civarında Kırım tatarının % 46’sı 22 gün süren sürgün yolculuğu ve sonrasındaki birkaç ay içinde soğuk, hastalık ve açlıktan hayatlarını kaybederek şehit olmuşlardır.
Daha önce defalarca belirttiğimiz gibi küçük bir ilçede yaşıyo r olmamız Türk dünyasının meselelerinden uzaklaştırmaz. Tarihimizde yaşanan kahramanlık destanları kadar acı olayları da unutmamak ve unutulmamasını sağlamak Türk milliyetçilerinin görevleri arasındadır.
Kırım tatarlarının vatan Kırım’a dönüşlerinin hızlandırılması ve mevcut sosyo-ekonomik problemlerinin bir an önce çözülmesi için tüm dünya devletlerini göreve davet ediyoruz ve sürgün ve mücadele şehitlerimizi rahmetle anıyoruz” dedi. Program davetlilere yapılan ikramlar ile sona erdi.

 


Kategorisi: Kültür-Sanat / Temsilciliklerden Haberler

Sosyal Ağlarda Paylaş:

DeliciousFacebookDiggRSS FeedStumbleUponTwitter