Giresun Ülkü Ocakları’ndan Yarbay Osman Ağa İle İlgili Açıklama

Geçtiğimiz günlerde TRT ekranlarında yayınlanan bir belgeselde şehrimizin yetiştirdiği Milli / Mücadele Kahramanı Yarbay Osman Ağa hakkında sarf edilen hakaret ve aşağılayıcı içerikli konularla ilgili 07/02/2017 Salı günü Giresun Osman Ağa Parkında bulunan Anıtın önünde Giresun Ülkü Ocakları Başkanı Hakan GÜLENÇ tarafından bir basın açıklaması gerçekleştirildi. Yapılan açıklamaya, Giresun Ülkü Ocakları Yönetim Kurulu üyeleri, Giresun Ülkü Ocakları Üniversite teşkilatı, Türkiye Kamu Sen Giresun İl Başkanlığı üyeleri ve Giresun halkı katıldı. Giresun Ülkü Ocakları Başkanı Hakan GÜLENÇ konuşmasında
“Türk kurtuluş savaşının önemli kahramanlarından 42. ve 47. Gönüllü alaylarının kurucusu Giresunlu Gazi Yarbay Topal Osman Ağa’yı Türk Milletinin gözünde kimse değersizleştirmeye çalışamaz.

Gazi Yarbay Osman Ağa babasının askerlik bedelini ödemesine rağmen gönüllü olarak balkan cephesine koşmuştur. Balkan Savaşında dizinden yaralanarak Gazi olan Giresunlu Osman Ağa vatan uğrunda verdiği savaşta yediği düşman kurşunu ile topal kalmıştır. Bu savaştan sonrada Milli Kahramanımız Gazi Yarbay Osman Ağa Topal Osman Ağa olarak tanınmıştır.
1916 da Borçka’da Ruslara karşı savaştı. Rusların Tirebolu Harşit vadisine kadar ilerlediğinde Gazi Osman Ağayı yine Vatan savunmasında Harşit vadisinde görüyoruz. Ermenilere karşı Kazım Karabekir Paşa komutasındaki Türk Ordusunun Hareketinde Osman Ağa komutasındaki Giresun Gönüllü alayı vardır.
Giresun’da 1918 yılından sonra belediye başkanlığı da yapmıştır. 1. Dünya Savaşında Osmanlı Devleti yenilince imzalan Mondros Ateşkes antlaşmasından sonra Doğu Karadeniz’de Pontus Rum Devleti kurmak isteyen Rum çeteleri ile savaşmıştır. Bu bölgede Rum çetelerini etkisiz hale getirmiştir. Kurtuluş savaşı ateşi Anadolu’a yandığında Giresun’dan 42. ve 47. Gönüllü alayları kurularak Gazi Yarbay Topal Osman Ağa önderliğinde savaşa katılmıştır. Binbaşı Hüseyin Avni Alparslan ve Gazi Osman Ağa komutasındaki gönüllü alaylarımız isyanların bastırılmasında ve düşmanın Sakarya savaşında mağlup edilmesinde, Başkomutanlık Meydan Muharebesinin kazanılmasında, düşmanın İzmir’e sürülerek denize dökülmesinde büyük kahramanlık göstermişlerdir.
Gazi Yarbay Osman Ağa komutasındaki Giresun Uşakları Atatürk’ün Muhafız alaylığını da yapmıştır. Cumhuriyetin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün canını Gazi Yarbay Osman Ağa ve Giresun uşaklarına emanet etmiştir.

Milli Kahramanımız Gazi Yarbay Osman Ağa’ya zaman zaman saldırılar yapılmaktadır. Bunlardan bir tanesinin de maalesef devletimizin kanalı olan TRT belgeselde yaşanması bizleri ve Giresunluları derinden yaralamıştır. TRT Belgesel kanalında yayınlanan Ali Şükrü Bey belgeselinde Milli Kahramanımız Gazi Yarbay Osman Ağa’dan cahil, suikastçı katil olarak bahsedilmiştir. Bu söylemleri ve bu söylemleri yapan kişileri, yayınlayan TRT Belgesel kanalını kınıyor ve protesto ediyoruz. Türk Milletinin vergileri ile kurulan ve varlığını devam ettiren TRT nin Milli Kahramanımıza yönelik küçük düşürücü ifadelerin kullanılmasını kabul edemiyoruz. Türkiye’nin ve Türk Milletinin en çok birlik ve beraberliğe muhtaç olduğu bu dönemde milli hassasiyetlerin en güçlü olduğu, terör örgütlerinin hedefi olan Doğu Karadeniz bölgesinin kurtuluş savaşını birlikte veren Giresun ve Trabzon birbirine mi düşürülmek isteniyor. Bizlerin bu tür provakasyonlara gelmeyeceğimizin bilinmesini istiyoruz.
Buradan Başbaşkan Yardımcımız Sayın Nurettin Canikli başta olmak üzere ilimizin tüm siyasi partilerini, sivil toplum örgütlerini, Giresun Dernekler Federasyonu ve Giresun dışındaki tüm Giresun derneklerini olayı kınamaya ve Milli Kahramanımız Gazi Yarbay Osman Ağa’mıza sahip çıkmaya davet ediyorum” dedi.


Kategorisi: Temsilciliklerden Haberler

Sosyal Ağlarda Paylaş:

DeliciousFacebookDiggRSS FeedStumbleUponTwitter