Genel Başkanımız Sarıkamış Şehitleri’ni Anma Yürüyüşüne Katıldı

Genel Başkanımız Olcay Kılavuz Kars Ülkü Ocakları tarafından Sarıkamış Harekatı’nın 100. Yıldönümü vesilesiyle Şehitlerimiz için düzenlenen yürüyüşe katıldı.
Yürüyüşe Genel Başkanımız Olcay Kılavuz’un yanı sıra yürüyüşün düzenlenmesi noktasında da emeği geçen Murtaza Karaçanta, Kars Ülkü Ocakları Başkanı Tolga Adıgüzel ve yönetimi, çevre İllerin Ocak Başkanları İlçe Ocak başkanları ve yönetimleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve binlerce Ülküdaşımız katıldı.

Etkinlik çerçevesinde bir konuşma da yapan Kılavuz;

“Kars, Türk tarihine ilişkin acı tatlı birçok anıları sinesinde barındırmaktadır. Anadolu’nun kapısını bizlere yurt olarak açan, Bizlere fetih duygusunu en derin şekilde hissettiren Sultan Alparslan, Bizans İmparatoru Diyojen’i mağlup etmeden önce, Cuma namazını Kars’ta, Ani’de kılmıştır. Kars, Selçuklu ve Osmanlı zamanında doğuya dair yapılacak fetih hareketlerinde merkez ve ikmal noktası olmuştur. Milli Mücadele döneminde de önemli merkezlerden olan ilimiz, Sarıkamış Harekatı’na da ev sahipliği yapmıştır. II. Viyana Kuşatması’ndan sonra Osmanlı bozgun yaşamış, devlete can ve kan veren fetihler durmuş, aleme nizam verme davamız akamete uğramıştır. İlimde, yönetimde ve ufukta daralmalar, çözülmeler olmuş, Sonunda devletimiz Osmanlı’dan “Hasta Adam” şeklinde konuşulmaya başlanmıştır. Bu tabirin müellifi, zamanın Rus Çarı olup; düzenlenen bir konferansta İngilizlere “Osmanlı’yı paylaşma” teklifini sunmuştur. Millet ve devletimize dair düşmanlık güden çarın fikirleri kendisinden sonra gelen müdavimlerine miras olarak geçmiş, Ardından gelen tüm yöneticiler Osmanlı’nın topraklarına göz dikmiştir. 1877-1878 Osmanlı Rus savaşından sonra Batum Ruslarca ilhak edilmiş Son olarak Berlin Anlaşması’yla beraber Ardahan, Artvin, Sarıkamış ve Kars Ruslarca işgal edilmiştir. Birinci Dünya Harbi’nin başlamasıyla beraber Rusya, Osmanlı’nın karşısında yer almış ve düşmanca tutumuna devam etmiştir Bu noktada, Vatan toprağının işgaline dayanamayan bir yiğit olan Osmanlı Genelkurmay Başkanı Enver Paşa, Sarıkamış harekatını planlar ve bizzat ordunun başına geçer. Amaç; kış şartları ağırlaşmadan işgal altındaki vatan topraklarını kurtarmaktır. Bunun için bölgedeki mutasarrıflıklarla ve başkent İstanbul ile görüşülür; ikmal ve iaşe için tüm hazırlıklar tamamlanır. Zamanında cepheye ulaşan orduya nazaran; Rus donanması Karadeniz’i tutar. Yine Karadeniz’de bir ikmal gemimizi batırır; bu sebepten ikmal ve iaşeler yetiştirilemez. Cefakar ordumuz zorluklar içerisinde kalır. Enver Paşa ve kurmayları şartların daha da ağırlaşmasından çekinerek harekat emri alır. Önce ordumuz Sarıkamış’ı düşman elinden kurtarır, Rus ordusu geriler. Enver Paşa’nın gelmesini beklediği ikmal ve iaşeler ile beraber destek ordu da zamanında gelmez. Bu yaşananlara bir de salgın hastalık eklenir. Ordumuz ciddi kayıplar verir. Ve ilerleme durur aksine gerileme başlar. Birçok askerimiz soğuktan ve salgın hastalıklardan ötürü hayatını kaybeder. İşgal altındaki toprakların kurtuluşu ve Türk dünyası ile temas kurma niyeti akamete uğrar. Ordumuzun kaybı hususunda sunulan rakamlar abartılıdır ve Rusların göz boyamalarından ibarettir. Bugün tarihçiler Türk ordusunun kaybının 23. 000 Rusların kaybının ise 60 bin olduğunda mutabık kalmıştır.

Sarıkamış Harekatı; Vatan sevdasının adı, İşgale karşı Türk’ün göze her şeyi alabildiğinin göstergesidir. Sarıkamış Harekatı; Şairin dediği gibi “Can verir canan veremez Türkler” mısrasının vücut bulduğu yerdir. Sarıkamış Harekatı; Bizlere vatan kılınan Anadolu’nun mühürlerindedir. Sarıkamış Harekatı; Ülkümüzün yıldızlarından olan şehit Enver Paşa’nın bizlere miras bıktığı hayalin adıdır. Ülkücüler olarak Enver Paşa’nın hayalini gerçekleştireceğimize söz veriyoruz. Mekanın cennet olsun Paşam. Kabrinde rahat uyu; Ülkücüler Türk Yurdunu korumakta, Turan’a doğru yol almaktadır! Bu duygu ve düşüncelerle hepinize saygılarımı sunuyorum. Sağolun. Varolun. Allah’a emanet olun. Ne mutlu Türküm diyene!” ifadelerini kullandı.

“Ülkücü Gençlik Şühedanın İzinde” sloganıyla Sarıkamış’ın Kızılçubuk mevkiinden Genel Başkanımız Olcay Kılavuz’un öncülüğünde binlerce Ülküdaşımızın da katılımıyla başlayan 8.5 km lik yürüyüş tören alanında sona erdi. Yürüyüş boyunca şehitlerimizin aziz hatıraları şerefle yad edilirken, gösterdikleri fedakarlığın ve kahramanlığın Türk tarihi dışında bir eşi benzerinin bulunmadığının altı çizildi.


Kategorisi: Genel Merkezden Haberler

Sosyal Ağlarda Paylaş:

DeliciousFacebookDiggRSS FeedStumbleUponTwitter