Genel Başkanımız Rize ve Artvin’de

Genel Başkanımız Olcay Kılavuz Karadeniz Bölgesi’nde yaptığı ziyaretler kapsamında Rize ve Artvin’e gitti.

Gittiği illerde samimi bir atmosferde karşılanan Genel Başkanımız İl Ocak Başkanlarından yaptıkları faaliyetler ve bulundukları illere ilişkin son durum hakkında bilgi alırken Ocaklı Gençlerle de bir araya gelerek sohbet etme fırsatı buldu. İstişare toplantıları da gerçekleştiren Kılavuz eğitimin önemine ilişkin yaptığı konuşmada “Bütün il ziyaretlerimde eğitimin önemine vurgu yapıyorum. Ülkemizin içinde bulunduğu bu kritik süreçte Ülkücü Hareketin neferleri eğitim hayatında başarılı olmak mecburiyetindedir. Ülkü Ocakları olarak bilimsel anlamda ilerleme kaydederek, Türk Milleti’nin yaşadığı sorunlar kapsamında araştıran, çözüm önerileri ortaya koyan, milli ve manevi hassasiyetlere sahip nitelikli bireyler yetiştirmeyi amaçlıyoruz. Türklüğün tarihinden güç alan, İslami gereklere göre yaşayan bir gençlik ortaya çıkarmaktır. Erol Güngör’ün de ifade ettiği üzere gençliğimizi öncelikle fikir sahibi yapmalıyız. Dündar Taşer’in de vurguladığı üzere “Mutlak manada millî, manevi, İslami değerlere bağlı gençliği ülkü ve fikirler etrafında toplayacak aksiyoner bir hareketi oluşturmak zorundayız. Bu nedenle her şeyden önce okuduğunuz okullara, aldığınız eğitime önem vermelisiniz. Çünkü insan kendini belirli bir seviyeye getirmeden vatanı ve milleti için faydalı olamayacaktır. Ülkücü etrafındakileri aydınlatabilen iyiyi, güzeli, doğruyu ayırt ederek teşvik edendir. Bugün önce kendine sonra milletimize olan sorumluluğunu planlı ve programlı bir şekilde çalışarak yerine getirebilirsiniz. Bu sistemli ve disiplinli çalışma sayesinde İnşallah yarının büyük Türkiye’sinin yöneticileri sizler olacaksınız. Devlete katkı sağlamak için yönetici pozisyonuna gelmeniz elzemdir. Sizler sembolik ve göstermelik davranışlar yapmamalı, mukaddes bildiğimiz değerleri kuru kuruya değil tüm yönleriyle savunmamalısınız.” İfadelerini kullandı.

Ülkücünün nasıl bir karaktere sahip olması gerektiği ve Ülkücü Gençliğe düşen görevlere ilişkin düşüncelerini dile getiren Genel Başkanımız konuşmasında “ Ülkücü gerekirse istikbalinden feragat  ederek  inandığı değerler doğrultusunda yaşayan kişidir. Ülkücülük vatana ve millete hizmet etme yolunda hiçbir fedakarlıktan kaçınmamayı, zoru görünce kaçacak delik aramak yerine küffara karşı göğsünü siper etmeyi gerektirir. Ülkücü Kaşgarlı Mahmut misali Türkçe haykıran; Tonyukuk’un bilgeliğiyle Kürşat’ın cesaretini bir potada eriterek aklıyla gönlünü birleştirip köprüler kurabilen; Alparslan ve Fatih misali kararlı olmayı düstur edinen; Mevlana’nın ilmi, Ahmet Yesevi’nin hikmeti, Bektaşi’nin nefesini benliğinde buluşturabilen kişidir. Türk-İslam tarihi engin bir denizdir. Dolayısıyla bu örnekler saymakla bitmez. Sizlere bunları söylemememin sebebi Şeyh Edebali’nin de “Geçmişini iyi bil ki, geleceğe sağlam basasın. Nereden geldiğini unutma ki, nereye gideceğini unutmayasın…” sözündeki gibi nasıl bir tarihe ve mirasa sahip olduğunuzu göstermektir. Tarihi şanlı zaferlerle dolu olan, çağlar boyunca Dünya milletlerine öncülük ve liderlik eden milletimizin yetiştirdiği değerlerin öne çıkan özelliklerini örnek almalı, hayatınızı buna göre şekillendirmelisiniz. Kısacası yolumuz uzun ve çetindir. Atalarımızın kutlu mirasına sahip çıkmalı, onların en yüksekte dalgalandırdığı kutlu sancağımızı yere düşürmemek için daha fazla çalışmalıyız. Tarihi sorumluluğumuzu yerine getirmenin başka yolu yoktur. Ülkücü disiplinli ve sistemli bir şekilde yaşamalıdır. Başbuğumuz Alparslan Türkeş’in de dediği gibi Emirlere mutlak itaat lâzımdır. Laubali, gevşek, disiplinsiz, metotsuz kimselerle dâvamız yürümez. Her şeyde örnek olmak lâzımdır.” Ülkücü gençlik eğitim başarıyı, ilim sahalarında birincilik kürsülerini hedef noktası olarak belirlemeli ve yalnızca bunun için çalışmalıdır. Ülkücülüğü az önce belirttiğimiz hususlar ışığında bir yaşam tarzı haline getirmeli, donanımlı bir birey olmak için var gücüyle çalışarak milletimizin kurtuluş yolundaki ümitlerini boşa çıkarmamalıdır.”dedi.

Rize Ülkü Ocakları’nın yeni hizmet binasının açılışına da katılan Genel Başkanımız açılış töreninde yaptığı konuşmada “Rize Ülkü Ocakları’nın yeni hizmet binasının hayırlar getirmesini diliyorum . Ocağımızın yeni binasının açılmasında emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Bugüne kadar yaptığınız çalışmalara daha büyük bir şevk ve heyecanla devam edeceğinize inanıyor ve sizlere güveniyorum.” ifadelerini kullandı.

Artvin’de ilçe ziyaretinde de bulunan Genel Başkanımız Hopa Ülkü Ocakları’nda gençlerle bir araya gelerek sohbet etme fırsatı da buldu.


Kategorisi: Genel Merkezden Haberler

Sosyal Ağlarda Paylaş:

DeliciousFacebookDiggRSS FeedStumbleUponTwitter