Genel Başkanımız Karabük’te

Genel Başkanımız Olcay Kılavuz Karabük Ülkü Ocakları tarafından düzenlenen Mekke’nin Fethi programına katıldı.

Düzenlenen programa Genel Başkanımız Olcay Kılavuz’un yanı sıra Karabük Ülkü Ocakları Başkanı Tolga Akay ve yönetimi, ilçe ocak başkanları ve yönetimleri, MHP yöneticileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve çok sayıda Ülküdaşımız katıldı.

Programda bir konuşma da yapan Kılavuz “Bugün burada Mekke’nin fethi münasebetiyle toplanmış bulunmaktayız. Mekke, malumunuz üzere kıblemiz Kabe’nin, Kur’an’da Allah’ın tabiriyle “Beytullah”ın da bulunduğu mübarek beldedir. Mekkeli müşriklerin zulmü neticesinde Hicret’i gerçekleştirin Fahr-i Kahinat Efendimiz, Medine’de İslam Devleti’ni inşa etmiş ve bu vasıtayla İslamiyet daha hızlı bir şekilde yayılmıştır. İslamiyet, Medineli ensarlarla daha da güçlenmiştir. Nihayetinde Medine’ye yapılan müşrik saldırıları defedilmiş, Mekkeli müşrikler savunmaya geçmek durumunda kalmıştır. Kabe’ye ev sahipliği yapan ve Efendimiz’in doğduğu yer olan Mekke’nin fethi artık zaruri hale gelmiştir. Kur’an-ı Kerim’in deyimiyle üsve-i hasene yani en güzel örnek olan Hz. Peygamber, gönüllüler ordusu ile 1 Ocak 630 tarihinde Medine’den Mekke’ye doğru harekete geçmiştir.  10 Ocak tarihinde Mekke’nin sınırına ulaşılmıştır.  Efendimiz harekat emri vermiş, küçük çatışmalarda Allah’ın kılıcı diye nitelendirilen büyük sahabe Halin bin Velid kumandasındaki orduyla üstünlük sağlanmıştır.  11 Ocak 630 tarihinde ise Mekke’nin fethi gerçekleşmiş; Beytullah, gerçek sahiplerinin muhafazası altına alınmıştır.

Fetih, kavram olarak “Açmak, ihtilafı çözmek” gibi anlamlara gelir.  Kültürel kavram listesinde ise “Müslümanların, bir bölgeyi kendi himayelerine katmaları” şeklinde özetlenebilir. Bunun yanında fetih kavramı daha ulvi bir muhtevaya sahiptir.  Fetih, şehrin kapılarını açmaktan ziyade, gönüllerin kapılarını açmak demektir. Bir şehri, bir bölgeyi, bir ülkeyi kazanmaktan ziyade; gönülleri kazanmaktır. Bu şuur, Mekke’yi fetheden Çöle İnen Nur’dan bize ulaşmıştır. Tüm mesele onun yaptığı gibi gönülleri fethetmekten ibarettir. Bizler de bu şuurun temsilcileri olduğumuzu bir an aklımızdan çıkarmamalıyız. Önümüzde inşallah uzun yollar ve zamanlar vardır. Nice topraklar, beldeler, ülkelerden ziyade; nice gönüller bizi beklemektedir. Kararmış, donmuş, katılaşmış gönüllere İslam’ın huzur veren ruhunu, kutlu peygamberin cana can katan mesajını iletmeliyiz. Başta ceddimiz Fatih Sultan Mehmet’te vuku bulan bu ruh; yeni fetihler, yeni gönüller için bizimle buluşmayı beklemektedir. Allah hepimizi bu ruhun hissedarlarından eğlesin. Mekke’nin fethi kutlu olsun. Ve 1400 yılı bulan bu yüce fetih, nice fetihlerin kaynağı olsun. Konuşmamı Trabzon’un fethine giden Fatih Sultan Mehmet ile Uzun Hasan’ın validesinin arasında geçen şu diyalog ile sonlandırmak istiyorum:

Sara Hatun “Hey oğul! Bir Trabzon için bunca zahmetler çekmek nedir” diye sorunca, Fatih “Ana bu zahmetler Trabzon için değildir. Bu zahmetler İslam dini yolunadır ki ahirette Allah’ın karşısına çıkınca utanmayalım diyedir. Zira bizim elimizde İslam kılıcı vardır. Eğer biz zahmete katlanmazsak bize gazi demek yalan olur”

Sağolun, varolun. Allah’a emanet olun.” İfadelerini kullandı.

Genel Başkanımız konuşmasını tamamladıktan sonra Kuran-ı Kerim Tilaveti gerçekleştirildi. Semazen gösterisi ve ilahi grubunun birbirinden güzel ilahileri söylemesinin ardından Ali Kınık bir konser verip sevilen şarkılarını seslendirerek Ülküdaşlarımıza coşku dolu anlar yaşattı.

Programın tamamlanmasının ardından Genel Başkanımız kentten ayrıldı.


Kategorisi: Genel Merkezden Haberler

Sosyal Ağlarda Paylaş:

DeliciousFacebookDiggRSS FeedStumbleUponTwitter