Genel Başkanımız İstanbul’da

Genel Başkanımız İstanbul’a giderek çeşitli ziyaretlerde bulundu.

İlk olarak İstanbul Ülkü Ocakları tarafından açılan 2023 Gençlik ve Eğitim Akademisi’nde bir seminer verdi. Seminerde bir konuşma yapan Kılavuz “Değerli Dava Arkadaşlarım,
Saygıdeğer Konuklar,
Sizleri selamların en yücesi olan Yüce Allah’ın selamıyla selamlıyorum.
Sosyal ve siyasi yaşantımızda çok önemli bir yer teşkil eden liderlik ve yöneticilik meselesiyle ilgili görüşlerimi paylaşmak üzere burada bulunuyorum.
Bildiğiniz üzere, tarihten bugüne, milletler bir dayanışma ve aidiyet içerisinde bulunarak gelişim göstermişler; bu aidiyetlerini de bir liderin şahsında cisimleştirerek somut hale getirmişlerdir.
Tarihi dönemlerden bugüne Türk milletinin bağrından, tüm dünyaya örnek ve ibret olacak nice liderler çıkmıştır.
Türk milleti yüksek bir sorumluluk, parlak bir feraset, sarsılmaz bir inanç ve güçlü bir cesaret duygusunu bünyesinde barındıran liderlerin etrafında toplanarak tüm dünyada kendinden söz ettiren bir millet olmuştur.
İlk Türk Devletinin Başbuğu olan Mete Han; bugün bile dünya ordularında kullanılan onluk, yüzlük, binlik askeri grupları ilk kez sınıflandırmış bir askeri dehadır.
Mete Han’ın “Güneş bayrağımız, gökyüzü çadırımız” sözü, Türk milletine bir cihan hâkimiyeti ufku açmıştır.
Çiçi Yabgu’nun kendi ordusundan on kat güçlü olan Çin ordusuna teslim olmayıp, “biz ölsek de, kahramanlığımız torunlarımıza miras kalacaktır” sözü; gerçekten de torunlarına miras kalmış ve bu asil millet teslim olmaktansa ölmeyi şeref saymıştır.
Kürşad’ın liderliğinde birleşen kırk bozkurt yürekli fedainin cesareti, esaret altında yaşayan Türkler için bir özgürlük fişeği olmuştur.
Bilge Kağan diktirdiği kitabede Türk milletine kendi yönetimiyle ilgili hesap vermiş, tarihi örnekler sunarak, milletini uyarmıştır. Bu anıt, tüm dünyada Türk liderliğinin yüksek sorumluluk ve liyakatli yöneticilik örneği olarak okutulmalıdır.
Bilge Tonyukuk’un tarihi, kültürel, coğrafi, siyasi ve toplumsal yapıyı her yönüyle tetkik ederek ortaya koyduğu Türk devlet aklı, bilgi ve irfanın en güzel bir örneği olduğu kadar, yöneticilik tarihimiz açısından da çok büyük bir önemi haizdir.
İstemi Kağan ve Bumin Kağan’ın, Tuğrul ve Çağrı Beylerin ikili bir yönetim tarzı içinde hareket etmelerine rağmen, nasıl bir uyum ve bütünlük içerisinde çalıştıkları ve büyük başarılar elde ettikleri çok iyi incelenmelidir.
Yahudi ve müşriklerin bile hiç tereddüt etmeden mallarını emanet edebildiği Peygamber Efendimiz, sadece irşad vazifesini değil aynı zamanda devlet başkanlığını da mükemmel bir şekilde yürütmekteydi.
Kendisini çok soylu ve varlıklı bir ailenin üyesi olarak tanıtan bir Fransız temsilcisine, Atilla’nın “Ben de asil bir milletin evladıyım” demesi, Türk liderliğinin milletiyle iç içe geçmişliğinin eşsiz bir örneği olarak görülmelidir.
Yıldırım Bayezid, Ankara Savaşı esnasında henüz savaş düzeni almamış olan Timur’un ordusuna, vezirlerin tüm uyarısına rağmen hücum etmemiş ve “ Savaş mertçe yapılmalıdır” diyerek; Türk liderliğinin savaşta bile dürüstlükten taviz vermeyen bir ilkeye sahip olduğunu kanıtlamıştır.
Fatih Sultan Mehmed’in İstanbul kuşatması sırasında kendisini “maceracılıkla” suçlayan Bizans İmparatoruna “Bizim atlarımızın ulaştığı yerlere sizin hayalleriniz bile ulaşamaz” hitabı Türk liderliğinin ne denli büyük bir ufka sahip olduğunu gözler önüne sermiştir.
İki büyük savaştan yeni çıkmış, ayağında giyecek çarığı dahi olmayan gariban bir milleti yeniden umut ve heyecan sahibi kılarak İstiklal Savaşını kazanan Gazi Mustafa Kemal Atatürk, gerek askeri dehası, gerek siyasi kabiliyetiyle Türk liderliğinin en somut misallerinden biri olmuştur.
Türk milliyetçiliği fikriyatını bayraklaştıran, Ankara’dan Kırıma, Kosova’dan Kerkük’e, Bakü’den Tebriz’e, Çeçenistan’dan Kıbrıs’a dek uzanan engin bir coğrafya tarafından “Başbuğ” sıfatıyla tanınan Alparslan Türkeş, ülkücü gençlik başta olmak üzere, Türk milletinin çok büyük bir kesimi tarafından “büyük lider” ve “devlet adamı” olarak görülmüştür.
İlkeli duruşundan asla taviz vermeyen, bilge kişiliğiyle yolumuzu aydınlatan, dürüst karakteriyle her kesimin takdir ve teveccühünü toplayan Türkmen Beyimiz Sayın Devlet Bahçeli, bugün ülkemizde içerisi boşaltılmış olan liderlik makamını hakkıyla dolduran tek siyasetçidir.
Saymış olduğum bu abide isimler Türk liderliğinin en seçkin örnekleri olarak tarihteki yerini almışlardır.
Liderlik her şeyden önce yüksek bir vazife şuuruna sahip olmakla alakalıdır. Üstlendiği vazifenin önemini idrak edemeyenler asla liderlik iddiasında bulunamazlar.
Kendi davasının niteliğini bilmeyen, gereklerini yerine getiremeyen kimseler liderliğin içeriğini dolduramazlar.
Sorumluluk almak liderlik olgusunun bir diğer şartıdır. Lider sorumluluk alabildiği müddetçe başarısını artırır.
Feraset sahibi olmak, olayları önceden sezebilmek ve hareket tarzını ona göre belirlemek avantajını sağlar. Bu sebepten dolayı lider zekâsı ve önsezisi güçlü olan insandır.
Liderin ufuk sahibi olması ve kendisine inanan insanları bir hedefe sevk edebilmesi de son derece önemli ve olmazsa olmaz bir şarttır.
İnsanları yönetmek, onlara önderlik etmek için; onları tanımak, anlamak ve bilmek gerekir. Kitlesini tanımayan, onunla hemhal olamayanlar liderlik müessesini yürütemezler.
Şüphesiz ki liderlik ve yöneticilik özellikleri çok zengin bir içeriğe sahiptir. Bu özellikleri bünyesinde toplayanlar gerçek ve güçlü bir lider olurlar. Ancak kerameti kendinden menkul zannedenler, nefsinin ve menfaatlerinin peşinde koşanlar asla hayırla ve minnetle yâd edilmezler.
Ülkü Ocakları’nın yönetim kademelerinde bulunan tüm arkadaşlarımız; bu hususiyetlere dikkat etmeli, üstlenmiş olduğu kurum ve makamları layıkıyla temsil etmenin gayreti içerisinde olmalıdır.
Başarılı bir yönetici başarısız bir kitleyi başarıya ulaştırabilir; ancak başarısız bir yönetici başarılı bir kitleyi bile felakete sürükleyebilir.
Bu bilinçten hareketle, örneklerimizi şanlı tarihimizden alarak; fikriyatımızın ve tecrübelerimizin ışığında en doğru yönetim anlayışını ortaya koymak zorundayız.
Bu duygu ve düşüncelerle hepinizi sevgi ve saygılarımla selamlıyor, görevlerinizde başarılar diliyorum.
Allah yar ve yardımcınız olsun. ” dedi

Akademideki katılımcılarla hatıra fotoğrafı çektiren Kılavuz daha sonra İstanbul-Güngören Ülkü Ocakları’nın açılışına katıldı. Açılışta konuşan Kılavuz “İlk günden bugüne Türkiye’nin dört bir tarafını karış karış dolaşıyoruz. Yapmış olduğumuz ziyaretleri il merkezleri ile sınırlamayıp ilçelerimize de gidiyor, burada halkımızla da bir araya geliyoruz. Ülkemizde son dönemde yaşanan gelişmeler ışığında bizi birbirimizden ayırmaya, aramıza nifak tohumları ekmeye çalışanların oyunlarını boşa çıkarabilmek için ülkemizin kurtuluş yolundaki tek sigortası olduğuna inandığımız Ülkücü Hareketin neferleri olarak var gücümüzle çalışıyoruz. Yurt genelinde bu ziyaretlerimizi sürdürürken bir yandan da teşkilatlanma çalışmalarımız sizin de gördüğünüz üzere tüm hızıyla devam ediyor. İl ve illerimiz nezdinde gençliğimizin doğru bir şekilde yetişmesi, kumandası kimin elinde olduğu belli olmayan odakların bataklığına saplanmaması adına Ocaklarımızı açmaya devam ediyoruz. İstanbul Güngören Ülkü Ocakları’nda da hayırlı hizmetler yapılacağına inanıyorum. Güngören Ülkü Ocakları’ndan ülkemizin geleceğinde söz sahibi olabilecek, iyi bir eğitim almış, nitelikli bireyler yetişeceğinden en ufak bir kuşkum yoktur. Hepinize başarılar diliyorum. Allah hayırlı etsin.” dedi.

Güngören Ülkü Ocakları’nın açılışını gerçekleştiren Genel Başkanımız Olcay Kılavuz daha sonra İstanbul Ülkü Ocakları’nın Ülkü Evleri Yardım Kermesi’ne katıldı. Bu çalışmada ötürü emeği geçen herkese teşekkür eden Kılavuz Ülkü Evlerinin Türk Gençliğinin gittiği illerde yabancılık çekmemesi, yalnızca eğitimine odaklanıp gündelik sorunların biraz olsun hafifletilebilmesi adına hayata geçirilmiş bir projedir. Geçen yıl bir sisteme oturttuğumuz Ülkü Evlerimizin yenileri yurdumuzun her yerinde açılmaya devam ediyor. Ülkü Evleri’nde öğrenci kardeşlerimizin daha rahat yaşayabilmesi için sağduyulu davranarak fedakarlıkta bulunan ve projemize yoğun ilgi gösteren Ülküdaşlarımıza teşekkür ediyorum.” Dedi.

Kermesin ardından İstanbul Şişli Ülkü Ocakları’nın yeni hizmet binasının açılışını da gerçekleştiren Genel Başkanımız Olcay Kılavuz temaslarını tamamladıktan sonra kentten ayrıldı.


Kategorisi: Genel Merkezden Haberler

Sosyal Ağlarda Paylaş:

DeliciousFacebookDiggRSS FeedStumbleUponTwitter