Genel Başkanımız İstanbul 1. Bölge Ziyaretlerini Tamamladı

Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Genel Başkanı Genel Başkanı Sayın Olcay Kılavuz ve genel merkez yöneticilerinden oluşan heyet, İstanbul ziyaretinin 3. gününde İstanbul 1. Bölge’deki teşkilatlarımızı ziyaret etti.

Günün ilk ziyareti saat 11.00’da Beykoz Ülkü Ocakları’na yapıldı. Beykoz Ülkü Ocakları Başkanı Sayın Emre Çömlekçi ile kısa bir sohbet yapıldıktan sonra gençler ile tanışıldı. Sohbet konusu, bir Ülkücü gencin gününü nasıl geçirmesi gerektiğiydi. Genel Başkanımız Sayın Kılavuz gençlere şu öğütlerde bulundu: “Taşıdığınız büyük yükün farkında olun. Tek amacınız Allah rızası olursa, davamız sizin sırtlarınızda yükselir. Zaten başka bir amaç taşıyanın ocaklarımızda bulunmasına izin vermem.”

Saat 12.00’a yaklaşırken, heyet Ümraniye Ülkü Ocakları’na vardı. Genç Ülküdaşlarımız konuklarının binanın girişinde karşıladı. Genel Başkanımız, bütün gençlerle tek tek el sıkıştıktan sonra ocağa girdi. Ümraniye Ülkü Ocakları Başkanı Sayın Adem Yıldız, genel başkanımıza, onu karşılamak için gelen Ülküdaşlarımızı tanıttı. Gençlerimizin eğitim durumlarından memnuniyet duyan genel başkanımız: “Gençler, sizin öncelikli hedefiniz mutlaka tahsilinizi tamamlamaktır. Bir bakıma hepinizin kişisel bir kızıl elması, varmak istediği bir eğitim düzeyi olmalıdır. Siz bu hedeflerinize varmadıkça, biz nihai kızıl elma hedefimize varamayız.” dedi.

Ümraniye Ülkü Ocakları’ndan ayrılan heyet, Türkçülük fikrine büyük katkılar sağlayan Nihal Atsız ve Nejdet Sançar’ın kabirlerini ziyaret etti. İki kardeşin mezarı, İstanbul Karacaahmet Mezarlığı’nda yan yana bulunmaktadır. Mezarların başında dualar edildikten sonra Üsküdar Valide Sultan Camii’nde Cuma namazı kılındı.

Cuma namazının ardından Üsküdar Ülkü Ocakları’na geçildi. Burada Üsküdar Ülkü Ocakları Başkanı Sayın Okan Ertorun’un yanında ozanlarımızdan Sayın Osman Öztunç da misafirleri karşılamak üzere hazır bulunmaktaydı. Burada Türk tarihi üzerine bir sohbet gerçekleşti. Özellikle genç Ülküdaşlarımız tarihi şahsiyetlerden çeşitli örnekler verdiler. Genel Başkanımız Sayın Olcay Kılavuz gençlerden dileğini şu cümlelerle ifade etti: “Hepiniz bu genç yaşınızda en temiz duygularla ocaklarımızdan bir şeyler öğrenebilmek için buradasınız. Ömrünüzün sonuna kadar bu samimiyetinizi muhafaza etme gayreti içinde olun. Sizin en büyük zenginliğiniz, kalbinizin temizliğidir. Kendinize yapabileceğiniz en büyük kötülük ise, bu duygularınıza menfaatçilik karıştırmaktır.”

Saat 14.45’i gösterdiğinde heyet Kadıköy Ülkü Ocakları’na girdi. Burada gençlerin ocakta neler yaptığı, zamanlarını daha çok ne için ayırdıkları hakkında sohbet edildi. Heyet, gençlere kendilerini geliştirmeleri için pek çok öneride bulundu, gençlerin okuduğu kitapları sordu, farklı kitaplar önerdi. Başbuğ’un gençlere yönelik sözleri zikredildi. Heyet ayrılırken, Kadıköy Ülkü Ocakları Başkanı Sayın Alper Tavşan’a iyi dileklerini iletti.

Marmara Üniversitesi’nin Göztepe Kampüsü’nde toplanan genç Ülküdaşlarımız, genel başkanımız ile sohbet etmek üzere hazır beklemekteydiler. Genel başkanımız öncelikle her genç ile tanıştı. Gençler Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi gelecek kaygısı yaşamaktaydılar. Önce Türkiye’nin içinde bulunduğu sosyal ve ekonomik şartlar konuşuldu. Ardından çözüm önerileri üretildi.

Ataşehir Ülkü Ocakları ziyareti 16.30’da başladı. Ataşehir Ülkü Ocakları Başkanı Sayın Mehmet Ali Halaman ve ocak mensupları genel başkanımızı kalabalık bir şekilde karşıladılar. Genel başkanımız Ülküdaşlarımızdan beklentilerini şu cümlelerle anlattı: “Her gün uyumadan önce şu iki konuda vicdan muhasebesi yapın: bugün kendimi ne kadar geliştirdim ve davamı ne kadar ilerlettim? Ocaklarımız, bu iki soruya cevap verebilmek için var. Ocaklardan bulabileceğiniz de yalnız ve yalnız bu sorulara cevaptır. Ocaklarımızda başka bir şey arayan ziyandadır.”

Heyetin sıradaki durağı Maltepe Ülkü Ocakları oldu. Ülküdaşlarımız ve Genel Başkanımız arasında milli mücadeleye yönelik bir sohbet başladı. O zor günler anıldı ve şehitlerimiz için dualar edildi. Genel Başkanımız: “Millî Mücadelemiz bir yönüyle bir milletin destanıdır. Diğer yönüyle de her bir ferdin kendi kahramanlık hikâyesidir. O dönemin başarılı edebiyatçılarından okuyoruz, Ali’nin, Ahmet’in, Osman’ın, Ayşe’nin nasıl kahramanlıklar yaptığını. Bu hikâyelerden öğreniyoruz ki, bir mücadelede her fert çok önemlidir. Sakın kendi değerinizi küçümsemeyin. Zamanı gelince siz de bir Seyit Onbaşı olur, bir savaşın gidişatını değiştirirsiniz.” dedi.Ardından Maltepe Ülkü Ocakları Başkanı Sayın Murat Biber ile vedalaşarak ocaktan ayrıldı.

Saat 18.50’de heyet Kartal Ülkü Ocakları’nda karşılandı. Genel Başkanımız, Kartal Ülkü Ocakları Başkanı Sayın Aydın Güngör ile ocak mensuplarının hatırlarını sordu. Burada Genel başkanımız gençleri içine düşebilecekleri oyunlara karşı uyardı: “Ülkemizin sonunu getirmek isteyenlerin ilk hedefi siz gençlerimizsiniz. Onlar da biliyorlar ki sizi yenerlerse Türkiye’yi düşürebilirler. Bu sebeple sizin hassasiyetlerinize yönelik kışkırtıcı faaliyetlerde bulunuyorlar. Siz gözlerinizi dört açın. Hem ülkeyi savunmak hem de kendinizi bu tür kışkırtıcı etkilerden sakınmak zorundasınız. Yönetimi Ülkücülerde olmayan hareketlerin içinde bulunmayın. Çünkü bu hareketler, sizi dalınızdan koparıp savurmaya çalışacaktır.”

Kartal Ülkü Ocakları’ndan ayrılan heyet, Pendik Ülkü Ocakları’na geçti. Burada Pendik Ülkü Ocakları Başkanı Sayın Adem Şen, İstanbul’da defnedilen fikir adamlarımız ve kabirlerinin yeri hakkında bilgi verdi. Genel başkanımız, kendisi ile tanışmaya gelen Ülkücü gençlere nasihatler verirken: “Üzerinde yaşadığınız toprakların kıymetini bilin. Bu şehir nice mütefekkir yetiştirmiştir. Bu fikirlerin hepsine hâkim olmak ve onları yeni nesillere aktarmak zorundayız. Size düşen okumak, okumak, okumaktır. Kendini ilimden mahrum bırakanlar, nefslerinin pençesine düşer. Bize düşen bu kişileri hareketimize zarar vermelerine izin vermeden ocaklarımızdan uzaklaştırmaktır. Siz günlerinizi tefekkürle doldurun, çıkar hesabı ile değil.” dedi.

Heyetin bir sonraki durağı Tuzla Ülkü Ocakları oldu. Tuzla Ülkü Ocakları Başkanı Sayın Onur Esen, gençlerin genel başkanımızı nasıl sabırsızlıkla beklediğinden söz etti. Genel Başkanımız da gençlere hitaben: “Emin olun ben de sizlerle tanışmış olmaktan dolayı aynı heyecanı duyuyorum.” dedi.

Genel başkanımız ve genel merkez yöneticilerimiz Sultanbeyli Ülkü Ocakları’na geldiklerinde saat 21.45’i gösteriyordu. Saatin ilerlemiş olmasına rağmen Ülküdaşlarımız kalabalık bir şekilde genel başkanımızı beklemekteydi. Heyettekiler, Sultanbeyli Ülkü Ocakları Başkanı Sayın İbrahim Aras ve genç Ülküdaşlarımız ile tanıştı ve hatırlarını sorular. Ardından gençlerimizin okullarında karşılaştıkları sorunlar anlattılar.

Heyetin son durağı Sancaktepe Ülkü Ocakları oldu. Burada da gençlerle Ülkü Ocakları’nın misyonu üzerine sohbet edildi. Ziyaret sona ererken heyettekiler Sancaktepe Ülkü Ocakları Başkanı Sayın Mustafa Şahin ile tek tek vedalaştılar ve teşekkürlerini ilettiler.

Ardından genel başkanımız ve genel merkez yöneticilerimiz İstanbul ziyaretlerine devam etmek üzere Sancaktepe Ülkü Ocakları’ndan ayrıldılar.

 

 


Kategorisi: Genel Merkezden Haberler

Sosyal Ağlarda Paylaş:

DeliciousFacebookDiggRSS FeedStumbleUponTwitter