Genel Başkanımız İl Ocak Başkanlarıyla İstişare Toplantısı Yaptı

Genel Başkanımız Olcay Kılavuz Lider Devlet Bahçeli’nin katıldığı iftar programı sonrası İl Ocak Başkanlarıyla birlikte Genel Merkezimizde bir toplantı gerçekleştirdi.

Toplantı Türkiye gündemine ilişkin yaşanan gelişmeler ve geleceğe ilişkin değerlendirmeler yapıldı. Bu kapsamda Ülkü Ocakları’na düşen görev ve yapılması gerenlere ilişkin görüşler paylaşıldı. Ayrıca Ülkü Ocakları’nın geldiğimiz güne kadar yaptığı faaliyetler ve planlanan projeler üzerinde duruldu.

Genel Başkanımız Olcay Kılavuz toplantı çerçevesinde yaptığı konuşma şu şekilde gerçekleşti:

Öncelikle Türkmeneli için topladığımız yardımların Türkiye’nin dört bir yanında toplanması, tasnif edilerek Türkmeneli’ne ulaştırılması noktasında siz İl Ocak Başkanlarıma ve teşkilatımızın her kademesindeki birbirinden değerli ülküdaşlarımıza ve emeği geçen herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Allah cümlemizden razı olsun. Gücümüz yettiğince Türk olmanın sorumluluğunu soydaşlarımıza destek çıkarak yerine getirmeye çalıştık. Bundan sonraki süreçte de bölgede yaşanan gelişmelerin takipçisi olacağız. ” dedi.

Ülkü Ocakları’nın hayata geçirdiği projeler hakkında konuşan Genel Başkanımız Olcay Kılavuz ” Türkiye’nin farklı yerlerinden gelen 160 Ülküdaşımızın katılımıyla gerçekleştirilen Türk Gençlik Çalıştayı akabinde Türk Gençlik Kurultayı sizlerinde yoğun bir şekilde katılımlarıyla yapılmış, Ülkü Ocakları’nın önemli bir mesafe kaydettiği açıkça görülmüştür. Geçtiğimiz yıl hayata geçirdiğimiz projeler de tüm hızıyla devam edecek bu çizgi daha da yukarılara taşınacaktır. Üniversite öğrencilerin ulaşım masraflarını karşılamaya yönelik verilen Ruhi Kılıçkıran Ulaşım Bursu, gençlerimizin imanlı ve ahlaklı bir şekilde yetişmesi aynı zamanda barınma ihtiyacına çözüm olması yönünde hayata geçirilen Ülkü Evleri, gelecekte ülkemizi yönetecek nitelikli kadroların uzman eliyle yetiştirilmesi için başlatılan Erol Güngör Gelişim Programı gibi temellerini attığımız projeler sizlerin de desteği ve çalışmasıyla kurumsal bir yapıya bürünecektir. Türkiye Geneli Bilgi Yarışması, Ülküdaşlarımızın eğitim ve kültür alanında kendilerini geliştirmelerine katkı sağlamak amacıyla Ülkü Ocakları Genel Merkezi tarafından düzenlenen Genç Kalemler, Genç Sanatçılar, Genç Karikatüristler gibi yarışmalar da gençlerimizi eğitime ve araştırmaya teşvik etmeye çalışıyoruz. Projelerimizle birlikte attığımız adımların geri bildirimi  Türk Gençliğinin temel sorunlarına getirilen çözümler , aydınlık geleceğimizin teminatı olan gençlerimizin nitelikli, devleti yönetmeye muktedir bireyler haline gelmeleri olacaktır. Çünkü Türkiye’nin geleceğini çizecek olan gençliktir. Ancak bu vasıfsız bir gençlik olamaz. Elbette bu çizgi, eğitimli bir nesil tarafından tayin edilmelidir. Geleceğimiz olan üniversite öğrencilerine sahip çıkmak için her yolu denemeliyiz.” dedi.

Türkiye gündeminde ilişkin yaşanan gelişmelere de değinen Genel Başkanımız Olcay Kılavuz ” Türkiye’de yaşanan gelişmelere bakıldığı zaman ülke adeta yangın yerine dönmüştür. Türk Milleti’nin arasına nifak tohumu ekme çabaları baş göstermekte Devletimizi yıpratmak ve daha sonrasında parçalamak için dış mihrakların da etkisiyle gerek hükümet temsilcileri gerek diğer marjinal gruplar tarafından faaliyetler yapılmaktadır. Devletimiz uçurumun eşiğine doğru sürüklenmektedir. Mevcut tabloya bakıldığı zaman vatanımızın kurtuluşu, milletimizin birliğinin korunması noktasında insiyatif kullanabilecek, sorumluluk alabilecek inanca ve tecrübeye sahip Ülkü Ocakları’ndan başka bir yapı gözükmüyor. Bu nedenle tabandan tavan yek vücut olmalı, omuzlarımızdaki bu ağır yükün farkında olmalıyız. Kısacası boşa harcayacak bir saniyemiz dahi yoktur. Sizlerden bulunduğunuz bölgelerde elinizden geleni, hatta fazlasını yapmanızı istiyorum. Tabandan tavana, aktif görevde olsun olmasın her Ülküdaşımızı candan aziz bilerek “Birlikte rahmet ayrılıkta azap vardır” düsturuyla omuz omuza verin. Bunun yanında Ülküdaşlarımıza asli görevlerinin tahsillerini tamamlamak, yetişmiş kadrolar içinde yerlerini alarak devletimize hizmet etmek olduğunu sürekli vurgulayın. Bunun yanında Ülküdaşlarımıza asli görevlerinin tahsillerini tamamlamak, yetişmiş kadrolar içinde yerlerini alarak devletimize hizmet etmek olduğunu sürekli vurgulayın. Ülkü Ocakları’nın kuruluş felsefesi olan eğitim ve kültür faaliyetleri yürütmek, gençlerimizin ilmi ve ahlaki anlamda gelişimlerini sağlamak amacından hareketle Ocaklı gençlerimizin tek gayesinin okumak, lisans hatta yüksek eğitimlerini tamamlamak olduğu mesajını verin. Ülkücü Hareketin, çağın hızla değişen dinamiklerine bütünüyle nüfuz etmesi; çözüm bekleyen meseleleri tüm yönleriyle kavrayarak, buna ilişkin çalışmalar yürüterek başarıya ulaşması eğitim ve öğretime ayırdığı zamanla mümkündür. Yusuf Has Hacip’in “Bilgi öğren, anlayışlı ol, yaşa akıl ile. Bilerek iş gör, sözün doğru olsun, Öğrenmeye devam et, gününü boş geçirme” şeklinde ifadesini bulan altın değerindeki öğüdünü bir an olsun aklınızdan çıkarmayınız. Ülkü Ocakları olarak eğitim alanında hayata geçirdiğimiz projelerimiz kapsamında yapılan faaliyetlere katılım gösteriniz. Türk-İslam Medeniyetine dair verilen seminerlere iştirak ediniz. Gençlerimize tarihimize adını altın harflerle yazdıran pozitif anlamda asırlar öncesinden yol gösteren Bilge Kağan’ı, tıbbın öncüsü İbn-i Sina’yı, mimarlığın zirvesi Mimar Sinan’ı, büyük Türk mutasavvıfı Ahmet Yesevi’yi çağ açıp çağ kapatan Fatih Sultan Mehmet Han’ı daha pek çok alimimizi kendinize örnek alın ve çalışmalarını rol model olarak belirlemelerini öğütleyin.” ifadelerini kullandı.

Genel Başkanımızı konuşmasının ardından İl Ocak Başkanlarımız da söz alarak sorunlarını ve değerlendirmelerini dile getirdi. Her ilin karşılaştığı ortak sorunlar tespit edildi. Bu sorunlar hakkında yürütülmesi gereken çalışmalar üzerine tartışmalar yürütüldü.

Herkesin yaklaşan Kadir Gecesinin mübarek olması dilendikten sonra toplantı sona erdi.


Kategorisi: Genel Merkezden Haberler

Sosyal Ağlarda Paylaş:

DeliciousFacebookDiggRSS FeedStumbleUponTwitter