Genel Başkanımız İl Ocak Başkanlarıyla İstişare Toplantısı Yaptı

Genel Başkanımız Olcay Kılavuz Lider Devlet Bahçeli’nin katıldığı iftar programı sonrası İl Ocak Başkanlarıyla birlikte Genel Merkezimizde bir toplantı gerçekleştirdi.

Toplantı Türkiye gündemine ilişkin yaşanan gelişmeler ve geleceğe ilişkin değerlendirmeler yapıldı. Bu kapsamda Ülkü Ocakları’na düşen görev ve yapılması gerenlere ilişkin görüşler paylaşıldı. Ayrıca Ülkü Ocakları’nın geldiğimiz güne kadar yaptığı faaliyetler ve planlanan projeler üzerinde duruldu.

Genel Başkanımız Olcay Kılavuz toplantı çerçevesinde yaptığı konuşma şu şekilde gerçekleşti:

“Türkiye’de yaşanan gelişmelere bakıldığı zaman ülke adeta yangın yerine dönmüştür. Türk Milleti’nin arasına nifak tohumu ekme çabaları baş göstermekte Devletimizi yıpratmak ve daha sonrasında parçalamak için dış mihrakların da etkisiyle gerek hükümet temsilcileri gerek diğer marjinal gruplar tarafından faaliyetler yapılmaktadır. Devletimiz uçurumun eşiğine doğru sürüklenmektedir. İnsanlıktan zerre kadar nasibini almamış teröristlere akılalmaz tavizler vererek güçlü Türk Devleti aciz duruma düşürülmeye ve itibarı yerle bir edilmeye çalışılmaktadır. Şüphesiz ki bu durum böyle gitmez, gitmeyecektir. Devletimizi ayakta tutacak, milletimizi ebediyete kadar var edecek, birliğimize ve dirliğimize zarar vermeye çalışanlara dur diyecek irade Ülkücülerdedir. Geçmişte olduğu gibi bugün de ateşten gömleği giyecek ve bu ağır sorumluluğu üstleneceğiniz. Türk Milleti’nin, kimliğinin sorgulanmasından ve Devlet yönetiminde oluşan zafiyetlerden ötürü duyduğu rahatsızlığı biliyoruz. Bu noktada kurtuluş meşalesini yakacak ve bağımsızlığımızı koruyacak olan sarsılmaz iradeyi ortaya koyacağımızdan hiç kimsenin şüphesi olmasın. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni hak ettiği yerlere getirecek, içinde bulunduğumuz bu bataklık kurtarabilecek, Türklüğün ve milletimizin yegâne sigortası olan kadroların da Ülkü Ocakları ve siyasal alandaki izdüşümümüz Milliyetçi Hareket Partisi’nde mevcut olduğunun buradan ilan ediyoruz.

Kılavuz Ülkü Ocakları’nın yapması gereken faaliyetlere ve geliştirme çalışmalarına ilişkin de şunları dile getirdi.

“Ülkemizin yaşadığı kara günlere ilişkin bunları söyledikten sonra çare anlamında daha fazla çalışmalıyız. Peygamber Efendimizin ‘İki günü eşit olan ziyandadır.’ Hadis-i şeriflerinden hareketle her gün bir öncekinde daha fazla çalışmalıyız. Çünkü yolumuz uzun ve çetindir. Durmaya ve dinlenmeye vaktimiz yoktur. Gençliğimizi istismar etmeye çalışan, kendi hain emelleri doğrultusunda kullanmaya çalışan hiçbir yapıya veya gruba fırsat vermemeliyiz. Gençliğimiz yanında halkımıza da yakın olmalıyız. Hepinizden saygı ve sevgi çerçevesinde halkımızın içinde olmanızı, iletişiminizi kuvvetlendirmenizi, sosyal anlamda Ocağımızla ve halkımızı ortak bir nokta buluşturmanızı istiyorum

Bir taraftan bunları yaparken Üniversitelerde yaşanan olayları da göz ardı edemeyiz. Bu kapsamda Muğla’da, Kars’ta, Ankara’da, İstanbul’da yaşanan olaylar her ne kadar gündemden düşürülmeye veya tam tersi şeklinde gösterilmeye çalışılsa da hala hafızalarda. Terörist gruplar maalesef içeriden de verilen destekler sonucu Üniversiteleri okunmaz ve yaşanmaz hale getirmeye çalışmaktadır. Bu bağlamda provokatif eylemler sonucu Üniversite de okuyan Ülküdaşlarımız kışkırtılmaya çalışılmakta bunun da neticesinde yapılan saldırıların meşru müdafaa hakkından ileri geldiği şeklinde bir görüntü yaratılmak istenmektedir. Sizlerden illerinizde olan bu eylemleri yakından takip etmenizi istiyorum. Hiçbir Ülküdaşımız kesinlikle yaratılmak istenen kaosun ve kargaşanın bir tarafı olmayacaktır. Bizim mücadelemiz meşru zeminlerde, demokratik ortamlarında ve ilim sahlarında kendimizi göstererek olmalıdır. Gerisi kolluk kuvvetlerinin eşidir. Ancak şu da hiçbir zaman unutulmasın. Sahip olduğumuz sağduyumuzu yansıtan bu anlayış asla ama asla kendimizi ezdireceğimiz, sessiz kalacağımız ve gerekirse reaksiyon göstermeyeceğimiz anlamına da gelmemelidir.

Türkiye’nin geleceğini çizecek olan gençliktir. Ancak bu vasıfsız bir gençlik olamaz. Elbette bu çizgi, eğitimli bir nesil tarafından tayin edilmelidir. Geleceğimiz olan üniversite öğrencilerine sahip çıkmak için her yolu denemeliyiz. Yakın zamanda bu amaç doğrultusunda Ülkü Evleri Projemizi faaliyete geçireceğiz.

Değinmek istediğim konulardan bir diğeri de Ramazan ayı çerçevesinde başlatılan organizasyonlar doğrultusunda eski Ocak Başkanlarımız ve yöneticilerimiz mevcut görev yapan arkadaşlarımızla kaynaşmalarıdır. Türkiye’nin dört bir tarafında dünümüzle bugünümüzü bir araya getiren iftarlar düzenlenmesinden ötürü mutluluk duyuyorum. Bu faaliyetlerin Ramazan sonrasında da devam etmesini istiyorum. Bu tip organizasyonlar yapılırken bir şekilde bu teşkilatlarda görev yapmış, kıymetini kendinden menkul sayan bazı kişi ve gruplarına da kesinlikle fırsat verilmemesini, böyle bir durum da olursa gerekli bilgilendirmelerin yapılmasını istiyorum. Herkes ne yaptığının farkına olsun ve kendini Ülkü Ocakları’nın üzerinde görerek davamızı şahsiyetine indirgeme gibi bir gaflete düşmemelidir. ” İfadelerini kullandı.

Toplantıda en çok üzerinde durulan konulardan biri de ortaöğretim teşkilatları oldu. Sayın Genel Başkanımız, il başkanlarımıza ortaöğretim birimleriyle ilgili şu talimatları verdi:

  • Ortaöğretim birimlerinin faaliyetlerine dair raporlar en geç 2 aylık periyotlar hâlinde Genel Merkezimizdeki ortaöğretim birimine yollanacak.
  • Türkiye Geneli Bilgi Yarışmasının geleneksel hâle dönüştürülmesi için bir soru havuzu oluşturulacak. İl teşkilatlarımız da bu soru havuzuna düzenli olarak katkı sağlayacak.
  • Bilgi yarışmaları Türkiye geneline yayılacak, her il ve ilçelerde sıkça tekrarlanacak.

Genel Başkanımızın genel işleyişe dair talimatlarını tamamlamasının ardından, Ülkü Ocakları Genel Merkezi tarafından başlatılacak ve bütün Türkiye’yi kapsayacak olan projeler il başkanlarımıza tanıtıldı. Bu projelerden en önemlileri olan Ülkü Evleri Projesi hakkında ayrıntılı bilgi verildi ve il başkanlarımızın projeyi geliştirmek için çeşitli katkılar sağladı.

Genel Başkanımızı konuşmasının ardından İl Ocak Başkanlarımız da söz alarak sorunlarını ve değerlendirmelerini dile getirdi. Her ilin karşılaştığı ortak sorunlar tespit edildi. Bu sorunlar hakkında yürütülmesi gereken çalışmalar üzerine tartışmalar yürütüldü.

Herkesin yaklaşan Kadir Gecesinin mübarek olması dilendikten sonra toplantı sona erdi.


Kategorisi: Genel Merkezden Haberler

Sosyal Ağlarda Paylaş:

DeliciousFacebookDiggRSS FeedStumbleUponTwitter