Genel Başkanımız Diyarbakır’da

Genel Başkanımız Olcay Kılavuz yurt ziyaretleri kapsamında Diyarbakır illimizi ziyaret etti.

Genel Başkanımız, “Akkoyunlu Uzun Hasan’ın ve büyük Türkçü Ziya Gökalp’in memleketi Diyarbakır’da” MHP Diyarbakır İl Başkanı Mehmet Teyyar Karakoç, il yöneticileri ve çok sayıda Ülküdaşımız tarafından karşılandı. Sonrasında MHP Diyarbakır il Başkanlığı tarafından düzenlenen iftar yemeğine katıldı. İftar yemeği bitiminde MHP Diyarbakır İl Başkanlığı binasına gelen Kılavuz Ülküdaşlarımızın yoğun ilgisiyle, onlarla bire bir ilgilenerek görüş ve önerilerini dinledi. MHP Diyarbakır İl Başkanlığı’nda bir istişare toplantısı ve akabinde basın açıklaması gerçekleştirdi.

İstişare toplantısında konuşan Genel Başkanımız: “ Ülküdaşlarımızın birbirlerine kenetlenmiş bir şekilde tek yumruk olduğu bu ortamı görmek ve Tarihi Türkmen Şehri Akkoyunlu Uzun Hasan’ın ve büyük Türkçü Ziya Gökalp’in memleketi olan Diyarbakır’da böyle bir havada Ülküdaşlarımızla bir arada olmaktan dolayı çok mutluyum. Doğu ve Güneydoğu Bölgesi’ne verdiğimiz önemi daha öncede dile getirmiştim. Çünkü Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da devletimiz maalesef kontrolü el altından PKK’ya bırakmıştır. Gündemde çıkan haberlere de bakıldığı zaman yol kontrolleri, vergi toplama gibi girişimler bunun apaçık göstergesidir. Buna karşılık Ülkücü Hareket’in neferleri olarak bizler devletin vurdumduymaz tavrına karşı vatanımızın bir karış toprağını göz ardı edemeyiz. Bu sebepten dolayı Türkiye Cumhuriyeti’nin istikbalin tehlikede olduğunu görerek daha fazla çalışmalıyız. Omuzlarımızdaki bu ağır sorumluluğun bilincinde olmalı “Önce Türkiye” diyerek geçmişte olduğu gibi bugün de vatanımızın birliği ve dirliği için fedakarlık göstermeliyiz. Sizlerin de bu çabayı göstereceğinizden en ufak bir kuşkum yoktur. İnşallah Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da davamızın sancağını hep birlikte dalgalandıracak, hareketimizin ideallerini gerçekleştirmek için omuz omuza çalışacağız” dedi.

Sözlerine devam eden Kılavuz: “Burada Genç Ülküdaşlarımızın da olduğunu görüyorum. Kardeşlerim de önümüzdeki dönem eğitim-öğretim döneminde kararlı bir şekilde başlamalıdır. Kışkırtmalara gelmeden kaos ortamında uzak durarak tahsillerini tamamlamalıdır. Devletimizi layıkıyla yönetecek kadrolar hareketimiz içinden çıkacaktır. Bunun için de eğitimini gördüğünüz alanda en ileriye gitmek için daha fazla çalışmalısınız. Neden yarın Diyarbakır Valisi, Dicle Üniversitesi Rektörü buradaki Ülküdaşlarımızdan biri olmasın ki? Bunun için inanarak var gücümüzle çalışacağız ” dedi.

Toplantı bitiminde basına demeç veren Genel Başkanımız:

“ Doğu ve Güney Doğulu kardeşlerime sesleniyorum. Sen bensin, ben senim, benim seninle bir problemim yok ki seninle beni barıştırmaya çalışanlara iyi niyet besleyeyim. Eğer bir hak mahrumiyeti söz konusu ise bu haksızlık sana da bana da aynı ölçüde kadir bilmez erk sahiplerince yapılmıştır. O haksızlıklara da meşru zeminde birlikte göğüs gereceğiz. Bugün seni benden ayırmak için süslü laflar edenler dün de başka tezgâhların içindeydi. Senin hakların adına terör örgütünü şirin göstermeye çalışanlar bilmeli ki asla bu olmayacak. Çünkü onlar sadece ülkemizi değil coğrafyamızı da kana bulamaya çalışan küresel güçlerin yeni haritalarına taşeronluk yapmaktadırlar. Vatandaşlarımız ve ülküdaşlarımızla bir araya geldiğimiz yerlerde Başbuğumuz Alparslan Türkeş Bey‘in “Kürt ne kadar Kürt’se Türk de o kadar Kürt’tür, Türk ne kadar Türk’se, Kürt de o kadar Türk’tür” şeklinde ifade ettiği üzere birbirimizle et ve tırnak misali bütünleştiğimizi vurguladık. Aynı ağıtla ağlaştığımızı, aynı türküyle içlendiğimizi, aynı ezgilerle eğlendiğimizi, aynı kıbleye yöneldiğimizi ve aynı duyguları yaşayarak bugünlere geldiğimizi belirttik. Kürt kökenli kardeşlerimizin ayrı bir etnik varlık yahut bir azınlık statüsünde olmadığını, bu ülkenin asli unsuru olduğu gerçeğini haykırdık. Bu bağlamda alt ve üst tartışmalarıyla boğulmaya çalışılan kimlikler değil, alt üst edilmek istenen binlerce yıllık Türk tarihi ve bu büyük milletin kendisidir. ” dedi.

Açıklamalarının önemli mesajlar veren Kılavuz: ”Bölücü örgüt yandaşlarının, hükümetin “açılım” adı altında başlattığı taviz sürecinden istifade ederek, bölgede etkinliğini hızla artırdığı göze çarpmaktadır. Devletin ortada olmadığı bir zemini kendileri doldurmak isteyen teröristler, bölgede adeta isyan provaları düzenlemektedir. Kendilerini desteklemeyen vatandaşlarımıza karşı; tehdit, şantaj ve saldırı yolunu kullanarak son derece acımasız bir şekilde davranmakta ve onları kendi saflarına çekmek için uğraşmaktadır. Ancak vatandaşlarımızın büyük bir çoğunluğu, bölücü örgütün kirli yüzünü bildikleri için, asla onlara destek olmamaktadır. Kaybolan devlet otoritesinin yeniden ve güçlü bir şekilde tesis edilmesi, bölgedeki vatandaşlarımız üzerinde bir baskı unsuru oluşturan örgütün gücünü kıracaktır. Bölgede gözlemlenen bir diğer problem ise, ekonomik sıkıntılardır. Vatandaşlarımız, hükümetin iddia ettiğinin aksine son derece kısıtlı imkânlarla geçimini idame ettirmektedir. Pembe tablolarla resmedilen ve büyüdüğü ileri sürülen ekonomik yapının izlerine bu bölgemizde rastlanmamaktadır. Alt yapı ve yol sorununun da hala mevcudiyetini koruduğu gözlemlenmektedir. Bu problemlerin çözüme kavuşmasını bekleyen vatandaşlarımız bölgenin sürekli terörle gündeme gelmesinden de son derece rahatsızdır” açıklaması yaptı.

Üç gündür bölgede bulunan Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır illerini ziyaret eden ve yoğun bir ilgi ile karşılanan ayrıca Mardin ile Şırnak illerimize de gidecek olan Genel Başkanımız Olcay Kılavuz, bu durumun Milliyetçi – Ülkücü camiaya duyulan sevginin ve özlemin ifadesi olduğunu belirtti. Gayelerinin bin yıllık kardeşliği yaşatmak ve nice bin yıllara taşıyacak sağlam köprüler inşa etmek olduğunu belirten Kılavuz bölge insanına bakışını şöyle izah etti: “Doğu ve Güneydoğuda yaşayan Kürt kökenli vatandaşlarımız Türk milletinin asli unsurlarıdır. Terör örgütü PKK, Kürt kardeşlerimizin asla temsilcisi değildir. Nitekim günümüzde Kürtçülük üzerinden bölücü tutumlar sergileyenlere baktığımızda bunların Kürt olmadığını ve maksatlı bir tutum içerisinde oldukları aşikârdır.  Biz bu oyuna gelmeyeceğiz. Birliğimizi zedeletmeyeceğiz. Dün beraber olduğumuz coğrafyalarda nasıl ki Nizamı Alem için İ’lay-i Kelimetullah Ülküsüne beraber bayraktarlık yaptık ve Yemen’de şehit düşene de Çanakkale’de vatan toprağını kanlarıyla sulayana da beraber destan yazdık yine beraber yeni destanlar yazacağız” diyerek sözlerini tamamladı.

İl Başkanlığı ziyareti sonrası Tarihi Diyarbakır Ulu Camii’ye giden Genel Başkanımız Ulucami meydanında Ülküdaşlarımızla çay içerek sohbette bulundu. Buradan Anıtpark’a gelen Kılavuz anıt ziyareti sonrası hatıra fotoğrafı çektirdi.

Diyarbakır ziyaretinden son derece memnun kaldığını ifade eden Genel Başkanımız Olcay Kılavuz kendilerini tüm samimiyetiyle misafirperverce ağırlayan MHP Diyarbakır İl Başkanı Mehmet Teyyar Karakoç ve yöneticilere teşekkür etti. Geceyi Diyarbakır’da geçiren Genel Başkanımız Türkmeneli Yardım Konvoyuna eşlik etmek üzere Mardin’e geçti.


Kategorisi: Genel Merkezden Haberler

Sosyal Ağlarda Paylaş:

DeliciousFacebookDiggRSS FeedStumbleUponTwitter