Genel Başkanımız Aksaray’da

Genel Başkanımız Olcay Kılavuz Aksaray Ülkü Ocakları tarafından düzenlenen bilgi yarışmasına katıldı.

Aksaray Ülkü Ocakları Başkanı Ferit Köse ve çok sayıda Ülküdaşımız tarafından karşılanan Genel Başkanımız Olcay Kılavuz kendisini karşılamaya gelenlerle selamlaştıktan sonra bilgi yarışmasını izlemek üzere Ocak binasına geçti.
Program çerçevesinde açılış konuşmasını Aksaray Ülkü Ocakları Başkanı Ferit Köse gerçekleştirdi. İl Ocak Başkanından sonra Genel Başkanımız Olcay Kılavuz da kürsüye gelerek konuşma yaptı. Kılavuz konuşmasında:

Bilgi yarışmaları, kendimizi test etmek, eksiklerimizin farkına varmak, bildiklerimizi pekiştirmek için çok yararlı bir yöntemdir.Gençlerimizin kendi kimliklerini sağlam temeller üzerine bina edebilmesi için bu tür faaliyetler büyük yararları içerisinde barındırmaktadır.
Bilgi yarışmasına katılan gençlerimiz, okumaya ve araştırmaya da yönlenmekte dolayısıyla kendilerini geliştirme imkânına sahip olmaktadırlar.Bilgi çağının en etkin gücü olan bilginin sadece kuru bir nesne olarak bilinmesi yeterli değildir, aynı zamanda bilginin bilince dönüşmesi de lazımdır.
Bilgili olduğu kadar bilinçli olan toplumlar derhal yükselmeye ve mesafe almaya başlarken, bunlara gerekli önemi vermeyen toplumların gün geçtikçe daha kötü şartlara mahkûm olduğu da bir gerçektir.Bu sebepten dolayı gençliğimizin en önemli hedefi, kendisi, ailesi ve milleti için bilgiyi rehber edinmesi ve ihtisas yaptığı alanda uzmanlaşması olmalıdır.

Aksi takdirde gençliğimizin enerjisi, boş hevesler, fuzuli uğraşlar peşinde berhava olup gidecektir.
Bu da gençliğimizin kaybolup gitmesi yani milletimizin umut ışığının sönmesi anlamına gelecektir.
Bu aşamada ülkücü gençlerin en büyük düşmanı; cehalet, rehavet, disiplinsizlik ve nefsani hislerdir. Bunlardan azami oranda uzak durmak zorundayız.Ülkü Ocakları bir eğitim ve kültür vakfı olarak çalışmalarına devam ettiği müddetçe, inanıyorum ki zafere ulaşmamız çok zor olmayacaktır.
Sizler kendinizi geliştirip, ülkemize ve milletimize hizmet için mücadeleye atıldığınızda engeller karşınızda hiçbir anlam ifade etmeyecektir.Yüreğinizin güzelliği, niyetlerinizin samimiyeti ve gözlerinizdeki inanmışlık; bu ülke için hala büyük bir umudun olduğunu haykırmaktadır.

Peygamber Efendimizin “İlim, mü’minin yitik hazinesidir, onu nerede bulursa almalıdır” hadisi şerifi, bugün bu salonda ete kemiğe bürünmektedir.Başbuğumuzun “ zinde hayat gücü” olarak nitelendirdiği gençlik tüm gerçekliğiyle bugün bu salonda bulunmaktadır.
Ülkücü gençlerin eğitimde, kültürde, sanatta, müzikte ve diğer alanlarda göstereceği büyük gayretler, Bilge Liderimiz Dr. Devlet Bahçeli’nin göstermiş olduğu Lider Ülke Türkiye hedefini gerçekleştirecektir.Bilgi ile bilinç, akıl ile yürek, azim ile sabır, cesaret ile disiplin bir araya geldiğinde; bu büyük iman kasırgasının önünde hiçbir güç duramayacaktır.
Büyük ülküleri kendilerine şiar edinen ülkücü gençler, Allah’ın izni ve kendilerinin de gayretleriyle yarının yönetici kadroları olarak ülkemizin geleceğinde yerlerini alacaklardır.Bunu gerçekleştirecek potansiyel Ülküdaşlarımızda fazlasıyla mevcuttur.
Yeter ki inanalım ve sistemli bir şekilde çalışalım.Türk gençliğinin şan ve şeref dolu mazisi onun en büyük dayanağı olmalıdır.
Fatih Sultan Mehmed’in 21 yaşında İstanbul’u fethetmesi asla unutulmamalıdır. 15 yaşında cepheye koşan Mehmetçiklerin iman ve cesareti hepimiz için ibret teşkil etmelidir.Ancak düne saplanıp kalarak yaşamamız da asla doğru bir yaklaşım değildir. Dünden aldığımız ilham ve çıkardığımız derslerle; bugün içerisinde bulunduğumuz durumu çok geniş bir ölçekle değerlendirip, yarınlara ulaşmanın mücadelesini vermek zorundayız.
Bugünün gençliği, yarının büyükleri olarak taşıdığınız bu büyük ama kutlu sorumluluğun farkında olarak yaşamınızı idame ettirmeniz gerekmektedir. Çünkü ülkücü kimliğiniz bunu gerektirmektedir.Bu duygu ve düşüncelerle hepinizi sevgi ve saygılarımla selamlıyor, bilgi yarışmasının hepiniz açısından hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.
Sağ olun, var olun, Allah’a emanet olun. “dedi.

Genel Başkanımız konuşmasını tamamladıktan sonra Üniversiteler biriminden Ülküdaşlarımız tarafından Kuran-ı Kerim tilaveti, şiir dinletisi, zeybek gösterisi ve mini konserler sahnelendi. Üniversiteler biriminden etkinlikte emeği geçen Ülküdaşlarımıza teşekkür belgeleri Genel Başkanımız Olcay Kılavuz tarafından verildi.

Daha sonra yapılan Bilgi Yarışmasında Fen-Edebiyat Fakültesi birinci oldu. Dereceye girenlere hediyeleri Genel Başkanımız Olcay Kılavuz tarafından verildi. Program sonunda Aksaray Ülkü Ocakları Başkanı Ferit Köse ile de bir süre sohbet eden Kılavuz daha sonra kentten ayrıldı.


Kategorisi: Genel Merkezden Haberler

Sosyal Ağlarda Paylaş:

DeliciousFacebookDiggRSS FeedStumbleUponTwitter