Eskişehir/Tepebaşı Ülkü Ocakları’ndan ”Ahıska Sürgünü” Konulu Konferans

Eskişehir/Tepebaşı Ülkü Ocakları tarafından Taşbaşı Kültür Merkezinde ‘Ahıska Türkleri Sürgünü resim sergisi’ ve bu konuda konferans düzenlendi.

Osman Faik ve Veysel Veysel Beyefendinin konuşmacı olarak katıldığı programda; Ahıska Türkleri’nin tarihi, yaşadıkları sıkıntılar, bu günkü durumları ve gelecekleri üzerine bilgilendirici bir sohbet ve sunum gerçekleştirildi.

Program öncesinde resim sergisi oldu. Resim sergisine yoğun katılımın olduğu görüldü.

Program saygı duruşu ve istiklal marşıyla başladı.

Açılış konuşmasını yapan Tepebaşı Ülkü ocağı başkanı Mehmet Karatay ‘14 Kasım 1944 tarihinde Katil Stalin tarafından bir gece basılan yüzlerce Ahıska köyü sürgün edilmiş, binlerce Ahıska Türkü şehit olmuştu. Her Ahıskalı aile mutlaka bu yolculukta akrabasını, hısımını kaybetmiştir. Hiçbir suçları olmayan masum ve günahsız yaşlılar, kadınlar, sabiler insanlık dışı bir şekilde yurtlarından sökülüp atıldı. Hayvanlar ahırlarda, ekmekler sacın üzerinde kalmış, insanlar bir gece vakti, ne olduğunu bile anlamadan, nereye gittiklerini dahi bilemeden bir meçhule doğru yola çıkarılmışlardır. Aynı aileden gelin bir tarafta, anne baba bir tarafta, çocuklar bir tarafta olmak üzere ayrı vagonlara dağıtılarak götürülmüşlerdir. Kapıları pencereleri kapalı yük vagonlarında insanlar ölüme terk edilmişlerdir. Vagonlar üç günde bir, kısa aralıklarla açılmış ancak o zaman insanlar, Orta Asya’nın dondurucu soğuğunda gri gökyüzü görebilmişler. Stalin’in ölüm treninde 17 bin ile 20 bin arasında Ahıskalı can verdi. Bu katliam değildir de nedir? Ülkücü hareket ve dahi ükü ocakları olarak biz bu yapılanları asla unutmadık unutmayacağız’ diyerek etkili bir konuşma yaptı.

Daha sonra Ahıska Türklerin milli şairi Mircevat Ahıskalı ve Ahıskalı 2 kız öğrenci şiirler okudu.

Program Osman Faik ve Veysel Veysel Ahıska Türklerinin sürgünü konulu etkili bir sunum ve anlatım gerçekleştirdi.

Programa Eskişehir Ülkü Ocakları Başkanı yasin Yumrukaya ve il yönetimi, Odunpazarı ülkü ocağı başkanı ve yönetimi, MHP il ve ilçe başkanları, SAT ve dernek temsilcileri, Türk Dünyası dernek temsilcileri ve davetliler katıldı. Program kitap ve plaket takdimi ile sona erdi.

 

 

 

 


Kategorisi: Temsilciliklerden Haberler

Sosyal Ağlarda Paylaş:

DeliciousFacebookDiggRSS FeedStumbleUponTwitter