Eskişehir Ülkü Ocakları’ndan Türkçülük Günü Etkinlikleri

Eskişehir Ülkü Ocakları tarafından “Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti” faaliyetleri kapsamında Makedonya Türk Milli Birlik Hareketi Genel Başkanı ve Makedonya Parlamentosu Milletvekili Erdoğan SARAÇ’ın  anlatımıyla “Balkanlardaki Türkler” konulu konferans düzenlendi.
Eskişehir Taşbaşı Kültür Merkezi Kırmızı Salonda gerçekleşen program Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Programda konuşma yapan Eskişehir Ülkü Ocakları Başkanı Kadir Bıyık; “Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti kapsamında faaliyetlerimiz daha da yoğun bir şekilde devam edecektir. Balkanlarda Avrupa Devletlerinin baskıları altında Türk kimliklerinden, dillerinden, hatta yakın geçmişte topraklarından koparılmak istenen Balkan Türklerinin dertleri ile dertlenmekteyiz. Dünyanın her yerinde sürmekte olan Türk Düşmanlığı, ne yazık ki Balkan Topraklarındaki soydaşlarımıza da Avrupalı saldırganlığı ile uygulanmaktadır.” dedi.
Konferans vermek üzere kürsüye gelen Erdoğan Saraç, salondakileri selamlayarak Makedonya’nın geçmişi, Osmanlı İmparatorluğu döneminde Balkanlarda Türk unsurunun etkileri ve yaşamı hakkında bilgilendirmede bulundu.
Balkan Türkleri’nin bugün birçok devlet ve coğrafi bölge ile birbirinden ayrıldığını belirten Erdoğan Saraç planlı ve düzenli bir şekilde Balkan Türkleri’nin birbirinden koparıldığını, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Balkanların kanayan yarasını sarmada en büyük rolü oynaması gerektiğini belirtti.
Konferans sonrasında Eskişehir Ülkü Ocakları Başkanı Kadir Bıyık, Erdoğan Saraç’a hediye ve plaket takdiminde bulunarak teşekkür etti.
Ali Metin Tokdemir’in  Dönem Arkadaşları Bir Araya Geldi
Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Eski Genel Başkanı Şehit Ali Metin Tokdemir’in Eskişehir Ülkü Ocakları Başkanlığı yaptığı dönemde yanında olan dava arkadaşları da Eskişehir Ülkü Ocakları Başkanı Kadir Bıyık’ın daveti ve dönemin Ocak yöneticilerinden Abdüsselam Oğuz’un organizasyonuyla araya geldi.  Eskişehir Ülkü Ocakları’nda kahvaltı sofrasında Ortaöğretim ve Üniversiteli gençlerle sohbet edildi.Eskişehir Ülkü Ocakları tarafından ayrıca  “3 Mayıs Türkçüler Bayramı Yürüyüşü” düzenlendi.Yürüyüş Eskişehir Yediler Parkı ile Porsuk Bulvarı Adalar Mevkii güzergahında yapıldı. MHP İl Başkanı ve Yönetimi, MHP Odunpazarı İlçe başkanı ve Yönetimi, Odunpazarı Tepebaşı-Çifteler-Mahmudiye-Kırka-İnönü ilçeleri Ülkü Ocağı Başkanları ve yöneticileri, Sivil Toplum Kuruluşları ile Sendika yöneticileri, Ülkücü teşkilatın yanı sıra coşku dolu halkın yoğun ilgiyle eşlik ettiği yürüyüş Mehter Başının “HAYDİ YA ALLAH” nidası ile başladı.

Vatandaş Bozkurtlar’ı Sloganlarla Selamladı
Binlerce kişinin katıldığı yürüyüş esnasında vatandaşların yoğun ilgisi ve sloganlara eşlik ederek Ülkücüleri selamlaması dikkatlerden kaçmadı.
Basın Açıklaması
Porsuk Bulvarı Adalar Mevkii’ne gelindiğinde basın açıklaması yapan Eskişehir Ülkü Ocakları İl Başkanı Kadir Bıyık: “3 Mayıs 1944 tarihinde Türkçülüğün bir suç olarak yargılandığı, Türk dünyasının esaretinden ve Turan ülküsünden bahsedenlerin o dönemde devleti yönetenlerin talimatıyla tarafından zindanlara, tabutluklara ve işkencelere maruz bırakıldığı bir gerçektir; bu gerçeği hiç unutmayan ve Türk milliyetçiliği fikrinin temsilcisi olan ülkücüler, 3 Mayıs tarihini “milli uyanış” olarak kabul etmiştir.
3 Mayıs Milliyetçi-Ülkücü Hareketin kurucusu Başbuğumuz Alparslan Türkeş’in aralarında bulunduğu, Hüseyin Nihal Atsız, Zeki Velidi Togan, Necdet Sancar, Reha Oğuz Türkan, Fethi Tevetoğlu gibi nice ilim, fikir, dava ve siyaset adamının işkencelere göğüs gerdiği fakat asla davasından dönmediği bir ruhun adıdır. Ruhları şad olsun.

Birliğin, bütünlüğün, kardeşliğin, milli şuur ve imanın altını çizerek; emperyalizmin ve cehaletin üstünü çiziyoruz.

“Türk” diyenleri “ırkçılıkla” itham edenlerin, Türklüğe kefen biçenlerle pazarlığa oturanların, “Türkiye Cumhuriyeti” ifadesinden bile rahatsız olanların; yani kısacası ayakların baş olduğu bu dönemde, başımız dik, gözümüz ufuklarda, gönlümüz iman dolu bir şekilde Türk milletinin teminatı olduğumuzu haykırıyoruz.” dedi

Adalarda Ülkücü Yemini
Basın açıklaması sonrasında İstiklal Marşının okunmasıyla, binlerce Genç Ülkücünün hep bir ağızdan ettiği Ülkücü yemini ile yürüyüş sonlandırıldı ve grup dağıldı.

 


Kategorisi: Kültür-Sanat / Temsilciliklerden Haberler

Sosyal Ağlarda Paylaş:

DeliciousFacebookDiggRSS FeedStumbleUponTwitter