Erol Güngör Gelişim Programı 2. Etap Mülakatları Tamamlandı

Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Genel Merkezi tarafından hazırlanan Erol Güngör Gelişim Programı mülakatları devam ediyor.

Ortaöğretim mensubu ülküdaşlarımıza yönelik program dahilinde İl Başkanlıklarımız tarafından belirlenen adayların katıldığı mülakatın ikinci, ayağı olan Erzurum gerçekleştirildi. Genel Başkan Yardımcımız Sayın Sina Özçelik tarafından gerçekleştirilen Erzurum merkez mülakatına, bir merkezde  olmak üzere yedi İl Başkanlığımızdan  ülküdaşlarımız katıldı.

Genel Başkan Yardımcımız Sayın Sina Özçelik Erzurum Ülkü Ocakları Ortaöğretim Teşkilatından TÜBİTAK  Proje Yarışmasında 3. Olan Muhammet Sait Saraçgil’le kısa bir sohbette bulundu.

Erzurum Yakutiye Atatürk Anadolu Lisesi 11.sınıf Öğrencisi Muhammet Sait Saraçgil TÜBİTAK, Orta öğretim öğrencileri arasında düzenlediği 44. Araştırma Projeleri Yarışması kapsamında proje çalışması yaptı. Aile içi şiddet, ayrılan eşler ve sevgililer arasındaki şiddeti içeren bine yakın haberin analizini yapan Saraçgil, Erzurum’da farklı semtlerde oturan ve eşlerinden ayrılan 600 kişiye anket uyguladı. 
Şiddet olaylarına dikkati çekmek ve çözümüne katkı sunmak için hazırlanan proje,Erzurum’da düzenlenen bölge yarışmasında Doğu Anadolu ve Doğu Karadeniz Bölge birincisi olurken, Ankara’da yapılan finalde Türkiye üçüncüsü oldu. Saraçgil, şiddet olaylarının genelde iletişimsizlikten ve çevre baskısından kaynaklandığını söyledi. Erkeklerin, eşlerinden ayrılsa bile onu namusu olarak gördüğünü belirten liseli, “Bazı ailelerde, eski eş ve ayrılan sevgiliye yönelik şiddet var. Şiddet gören ve uygulayan 600 kişiyle görüştüm. Bir semtte kadınla anket çalışması yaparken, ‘Aha da benim eski koca geçiyor’ dedi ve hemen korktu. Benim projemin adı da buradan geliyor. Şiddetin sona ermesine bir nebze de olsa katkı sağlamak adına böyle bir çalışma yaptım” dedi.Projede, çeşitli öneriler sunduğunu belirten Saraçgil, şöyle konuştu:
“Genelde kadın ve erkek, evlilikten sonra da flört döneminin devam edeceğini düşünüyor. Ancak evlilikten sonra devam etmeyince şiddet başlıyor. Bunun önüne geçebilmek için de aile danışma merkezleri’nde evlilik ve aile eğitimi verilmeli. Ailenin, evliliğin önemi, anaokulunda anlatılmaya başlanmalı. Okullarda bu konuya ilişkin ders olmalı. Eğitim verilen merkezlere gidemeyen ailelere sosyologlar gönderilmeli. Erkek ve kadınlar, önemli din adamları tarafından bilgilendirilmeli. Kur’an-ı Kerim’den örnekler verilerek, aile kurumunun önemi anlatılmalı.Önerilerimin uygulanacak olması,şiddet olaylarına çözüm sağlayacaktır.”(25 Mayıs,2013)
Bu yılda Darbelerin toplumlar üzerindeki etkilerini araştıran Muhammet Sait Saraçgil,TBMM Başkanvekili Meral AKŞENER,MHP Genel Başkan Yardımcıları Atilla KAYA,Celal ADAN,Kenan TANRIKULU,Oktay ÖZTÜRK’ün yanı sıra Tekirdağ Milletvekili Bülent BELEN,MHP Grup Başkan Vekilleri Oktay VURAL ve Yusuf HALAÇOĞLU ile de görüştü.Çalışmalarını sürdüren Saraçgil, Darbe tanıklarıyla görüşmelerine ve araştırmalarına devam ediyor.

 


Kategorisi: Genel Merkezden Haberler

Sosyal Ağlarda Paylaş:

DeliciousFacebookDiggRSS FeedStumbleUponTwitter