Eroğlu’ndan Rasmussen Açıklaması

KKTC lideri Eroğlu, NATO Genel Sekreteri Rasmussen’in Kıbrıs sorununun çözülmesi gerektiği yönündeki beyanlarının ardından açıklama yaparak sorun çözülmediği müddetçe bu tür önerilerin gelmesinin olağan olduğunu belirtti.

Konuşmasında Kıbrıs müzakere sürecine de değinen Cumhurbaşkanı Eroğlu, NATO Genel Sekreteri Rasmussen’in Kıbrıs hakkında görüşünü dile getirmesinin önemli olduğunu ifade ederek NATO’ya girmek için uğraş veren Güney Kıbrıs Rum kesiminin bu tür önerileri değerlendirmesi gerektiğini belirtti.

Eroğlu, Rasmussen’in, “AB ile NATO arasındaki sorunların çözülmesi için Kıbrıs sorununun çözülmesi gerektiği ve çözümden sonra doğalgaz gibi kaynakların çıkarılmasına başlanabileceği” açıklamasına Güney Kıbrıs Rum yönetimi lideri Nikos Anastasiadis’in tepki gösterdiğini hatırlatarak şu şekilde konuştu:

“Elbette bir sorun var ve bu sorun çözülmediği takdirde değişik ülkelerden ve değişik makamlardan zaman zaman öneriler gelecektir. Bunu da bugüne kadar çözüm iradesi ortaya koymayan tarafın hazmetmesi gerektiğini düşünüyorum.”

 


Kategorisi: Türk Dünyasından Haberler

Sosyal Ağlarda Paylaş:

DeliciousFacebookDiggRSS FeedStumbleUponTwitter