Denizli Ülkü Ocakları’ndan Türbelere Ziyaret

Denizli Ülkü Ocakları, Denizli’de bulunan Servergazi Hazretleri, Üzüm Dede, Denizli’nin ilk fatihi Mehmet Gazi Hazretleri, Şeyh Mehmet Şirvani Hazretleri ile Hasan Dede türbelerini ziyaret etti.

Denizli Ülkü Ocakları Başkanı  Hüseyin Ülgen ve yönetim kurulu üyeleri ziyaret ettikleri türbelerde dua okudular ve türbelerin etrafını temizlediler. Ziyaretlerin ardından, Denizli Ülkü Ocakları başkanı Hüseyin Ülgen yaptığı açıklamada;

“Hadis-i şerifte kabir ziyaretleri yapmanın ve onlara hürmet göstermenin öneminden bahsedilir. Biz de ocak yönetimi olarak Denizlimiz için sembol olmuş bu muhterem insanların kabirlerini ziyaret etmek istedik.  Allah onlardan razı olsun. Selçuklu Sultanı Gıyaseddin Keyhüsrev tarafından Denizli ve havalisinin fethi sırasında, Mehmet Gazi ile birlikte Servergazi Hazretleri de ayrı ayrı tümenlere komutan olarak görevlendirilmişlerdi. Bu iki kumandan, emirlerindeki tümenlerle, o zaman ki adıyla Laodikya üzerine sevk edilmişlerdi. Bizans kuvvetleriyle önce Kolosiae civarında -şimdiki Honaz Harabeleri’nin yanında- çarpışarak, bu ilk çarpışmada düşmana galip gelmişlerdir. Buna rağmen savaşa devam ederek düşmanı takip etmişler, şimdiki Sarayköy Caddesi civarında aniden tekrar harbe tutuşmuşlardır. Burada Mehmet Gazi şehit olmuş, askerleri hemen Servergazi’nin emrine girmiştir. İki ateş ortasında kalan Bizans ordusu yenilip, yok edilmiştir. Fakat sağ kalan bir Bizanslı askerin attığı ok ile Servergazi de şehit düşmüştür(1210). Servergazi’nin Selçuklu tümen komutanı olduğu, vatanını milletini seven, cesur ve yiğit bir kahraman olduğu bilinmektedir. Vasiyeti gereği, şehit olduktan sonra şimdiki türbesinin bulunduğu yere defnedilmiştir. Biz ülkücü gençlik olarak tüm Denizlililer’e ve özellikle gençlerimize buraları ziyaret etmelerini ve bu topraklara hizmet etmiş  mübarek insanları tanımalarını ve dua etmelerini tavsiye ediyoruz” dedi.

 


Kategorisi: Temsilciliklerden Haberler

Sosyal Ağlarda Paylaş:

DeliciousFacebookDiggRSS FeedStumbleUponTwitter