Burdur Ülkü Ocakları 5000 Kişiye Aşure İkram Etti

Müslümanlar için 4 kutsal aydan biri olan Muharrem ayının 10. günü aşure günü olarak kutlanırken Ülkü Ocakları Burdur İl Başkanlığı Cumhuriyet Meydanı Köprübaşı Kredi Yurtlar Kurumu, Meslek Yüksekokulu, Beden Eğitimi Spor Yüksekokulu önünde kurduğu stantlarda vatandaşlara ve öğrencilere aşure ikram etti.

Ülkü Ocakları Burdur İl Başkanı Arif Akkın aşure ikramı sırasında yaptığı açıklamada “Toplumumuzda birlik ve beraberliğin en önemli timsallerinden biri olan Aşure gününde sıla-i rahim yapmak, sadaka vermek, aşure yaparak bunu dağıtmak, çocukları sevindirmek kültürümüzde bugüne özgü yapılan geleneksel güzel adetlerimizdir. Bugünün ruhunda kardeşliğin, birliğin, sevginin, anlayışın ve hoşgörünün anlamı saklıdır.
Aşure günü tarihimizde de Hazreti Adem’in Tevbe’sinin kabul olması, Hazreti Nuh’un Tufan’dan kurtulması, Hazreti Yunus’un balığın karnından çıkması, Hazreti İbrahim’in ateşte yanmaması, Hazreti İdris’in canlı olarak göğe çıkarılması, Hazreti Yakup’un oğlu Hazreti Yusuf’a kavuşması, Hazreti Yusuf’un kuyudan çıkması, Hazreti Eyüp’ün hastalıktan kurtulması, Hazreti Musa’nın Kızıldenizi geçmesi, Hazreti İsa’nın doğumu ve ölümden kurtulup diri olarak göğe çıkarılması gibi önemli olayların gerçekleştiği mübarek bir gündür. Aynı şekilde Hazreti Peygamber’imizin (s.a.v.) sevgili torunu Hz. Hüseyin ve beraberindeki masum canların Kerbela’da yaşadığı acı millet olarak hepimizin ortak acısı, ortak hüznü ve ortak kederidir.Bu vesileyle Aşure Gününün Türk -İslam alemine hayırlara vesile olmasını temenni ediyoruz.” dedi.


Kategorisi: Temsilciliklerden Haberler

Sosyal Ağlarda Paylaş:

DeliciousFacebookDiggRSS FeedStumbleUponTwitter