Antalya Ülkü Ocakları’ndan Münazara Ligi Fırat Yılmaz Çakıroğlu Sezonu

Ülkü Ocakları Antalya İl Başkanlığı liseler arası münazara ligi başlattı. Antalya Ülkü Ocakları Başkanı Av. Emrah Taşkın’ın tarafından tasarlanan ve Antalya Ülkü Ocakları Eğitim ve Ortaöğretim Birimi tarafından başlatılan münazara ligi projesi büyük ilgi gördü.

Münazara öncesinde ilerleyen günlerde farklı isimlerinde Jüride yer alacağını ifade eden ve münazara ligi projesi hakkında kısaca bilgi veren Taşkın, takımların 10 başlıkta toplanan değerlendirme kıstaslarına göre değerlendirileceğini ifade etti. Haftasonu gerçekleştirilen müsabakalarda Jüri üyesi olarak Emekli Öğretmen Hasan Tülkay, Taşmedreseli Hüseyin Kocabaş, Akdeniz Üniversitesi Arş. Görevlisi Ayça Büyükyılmaz ve Antalya Ülkü Ocakları Başkanı Emrah Taşkın yer aldı.

Münazara Liginin ilk sezonu olan “Fırat Yılmaz Çakıroğlu Sezonu” açılış müsabakasında Antalya Ülkü Ocakları yöneticilerinden oluşan 2 takım karşılaştı. Takımlar ‘İçtimai Irkçılık’ ve ‘Biyolojik Irçılık’ısavunurken, müsabakayı Jüri üyelerinin değerlendirmeleri sonucunda “İctimai Irkçılık” savunmasını yapan takım kazandı.2015–2016 Eğitim-Öğretim dönemi sonuna kadar devam edecek olan ligde Antalya Ülkü Ocakları ortaöğretim teşkilatı bünyesinde bulunanve her biri 3 asil 3 yedek yarışmacıdan oluşan 32 liseden 32 ayrı takım mücadele edecek. İlk eleme turunda 16 takım elenecek geriye kalan 16 takım ise yoluna devam edecek.

Açılış müsabakası sonrasında 28 Kasım 2015 Tarihinde yapılan kura çekilişi ile eşleşen Fettah Tamince Denizcilik Lisesi ile Türk Telekom Lisesi ‘Tiyatro mu faydalıdır?’, ‘Sinema mı faydalıdır?’ ve Borsa Ticaret Meslek Lisesi ile Arşimet Temel Lisesi ‘Telefon faydalıdır?’, ‘Telefon zararlıdır?’ konularını savundular. Yapılan müsabakalar sonrasında Fettah Tamince Denizcilik Lisesi ve Arşimet Temel Lisesi galip gelerek eleme turunu geçmiş oldular.

Etkinlik sonrası, münazara ile ilgili yorumda bulunan Jüri üyelerinden Hasan Tülkay “Gerçekten oldukça seviyeli ve de hazırlıkları iyi yapılmış bir eğitim faaliyeti. Gençleri pasif dinleyici konumundan kurtaran, hitabet, tartışma ve sözlü anlatım yeteneklerini de sergileyen münazara liginin en verimli sonuçlarından birisi de istikbal ümidi veren yeni genç arkadaşların keşfedilmesi olacaktır. Emrah başkan’a, ekip arkadaşlarına ve münazaraya katılan, dinleyen cümle genç arkadaşlara takdir ve tebriklerimi iletiyorum.” dedi.

Münazara ile ilgili yorumda bulunan bir diğer Jüri üyesi Hüseyin Kocabaş ise “Etkinliği keyifle takip ettim. Gençleri izlerken ve dinlerken kendimi 12 Eylül öncesi bazen bizim de içerisinde yer aldığımız münazaralardaymış gibi hissettim. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” dedi.

Akdeniz Üniversitesi Öğretim Görevlisi Ayça Büyükyılmaz da yapılan bu etkinliğin bir parçası olmanın kendisini mutlu ettiğini, Antalya Ülkü Ocakları’nın eğitim faaliyetlerinde bundan sonra da yer alacağını ve milletimizin ve memleketimizin geleceği için bu tarz etkinliklerin arttırılarak devam etmesi gerektiğini düşündüğünü söyledi.

Son olarak kısa bir konuşma yapan İl Ocak Başkanı Taşkın, Münazara Ligi etkinliğinin Antalya’da geleneksel olarak uzun yıllar devam edecek nitelikte olduğunu ve ayrıca Ülkücü gençliğin bu vesileyle hem bilgi dağarcığını genişleteceğini, hem tartışma kültürünün gelişeceğini ayrıca daha fazla araştırmaya yöneleceğini düşündüğünü ifade ederek Jüri’ye, yarışmacılara ve diğer katılanlara teşekkür etti.

Münazara Ligi Jüri değerlendirme kıstasları şu şekilde;

A)Türkçeyi kullanma gücü. (Diksiyon, vurgu, tonlama, kelime hazinesi, cümle kurma vb.)
B) El, kol ve yüz hareketlerini yerinde kullanma.
C) Savunmada inandırıcı olma. (Belgeler, istatistikî bilgiler, resimler, gazete ve dergi haberleri, güncel olaylarla örnekleme vb.)
D) Konuşmacıların fizikî özellikleri. (Temiz ve düzenli kıyafet, saç, sakal tıraşı vb.)
E) Vücut dili kullanımı, zaman kullanımı, ikna kabiliyeti, konuya hakimiyet, dikkat, jüri ve karşı takıma saygı

 

 

 

 

 

 

 

 


Kategorisi: Temsilciliklerden Haberler

Sosyal Ağlarda Paylaş:

DeliciousFacebookDiggRSS FeedStumbleUponTwitter