Antalya Ülkü Ocakları Ülkücü Şehit Adil Demiröz’ü Andı

Ülkücü Şehit Adil Demiröz  şehadetinin 38′inci yıl dönümünde Antalya Ülkü Ocakları’nda ve Elmalı Ülkü Ocakları’nda dualarla anıldı.

Ülkü Ocakları Antalya İl Başkanlığı’nda gerçekleşen programa Adil Demiröz ve tüm şehitler için okunan Yasin-i Şerif ile başlandı. Antalya Genç Ülkücüler Teşkilâtı ve Antalya Türk Ülkücüler Teşkilâtı Başkanı Ekrem Çağlayan ile Ali Yıldız, Hasan Tülkay, Yunus Ünsal, Hüsamettin Fidan gibi Antalya’da Ülkücü Hareket’in öncü isimlerinin Adil Demiröz’lü anılarını anlatmalarıyla devam etti.

Adil Demiröz’ün ismini taşıyan kardeşi (1979 doğumlu) Adil Demiröz de programa katıldı.
Hatıraların anlatılmasının ardından Antalya’da Ülkücü Hareket’in ilk yılları konuşuldu.

Adil Demiröz (5 Mayıs 1958 – 25 Şubat 1978, Antalya)

20 yaşındaydı, 1958 yılında Antalya’nın Elmalı ilçesinde dünyaya gelmiştir. İlk ve Ortaöğrenimini bu ilçede tamamladıktan sonra 1976’da Adana Mühendislik Yüksek Okulu Makine Bölümünü kazanmıştır. Öğrenimi sırasında aynı zamanda Adana Ü.O.D’nin Yönetim Kurulu üyesidir. Antalya’nın ilk Ülkücü şehidi olan Nurettin Aputkan’ın cenazesinde tabuta en önde omuz veren de Adil Demiröz’dür. 25.02.1978 Cumartesi günü Ülkücü şehit Şeref Özçubukçu’nun cenazesi için gittiği Gaziantep’te cenaze merasimi dönüşünde bindikleri otobüse henüz Gaziantep içindeyken bir otobüs durağında pusuda bekleyen Pol-Der ve diğer komünist örgütlerce durak önünden geçen otobüs üzerine açılan ateşten şehit olmuştur. Komünistler Adil Demiröz’ün oturduğu koltuğun numarasını otogardan öğrenip hedeflerini belirlemişlerdir. Cenazesi Antalya Elmalı Pınarbaşı (Toklular) Mezarlığı’nda toprağa verilmiştir. Şehidimizin adı 1979 yılında dünyaya gelen erkek kardeşine verilmiştir. Ruhu şâd olsun.

 

 

 

 

 

 

 

 


Kategorisi: Temsilciliklerden Haberler

Sosyal Ağlarda Paylaş:

DeliciousFacebookDiggRSS FeedStumbleUponTwitter