Anneler Gününüz Kutlu Olsun

Annelik her türlü güzellemenin üzerinde yer alan çok müstesna bir kavramdır. Annelik duygusunu kelimelerle tarif etmek bu duygunun hakkıyla ifade edilmesinde yetersiz kalmaktadır. Aile kurumunun temel direği olan annelerimiz, bizler için her şeyden önemli ve öncelikli bir mevkie sahiptir. Evlatları için her türlü fedakârlığı yapan, kendi yaşantısını evladına göre düzenleyen, cefakârlığın ve vefakârlığın abidesi olan annelerimizi; aile kurumunun temelinden sarsılmaya başladığı, kadına yönelik şiddetin günden güne arttığı şu günlerde bir kez daha sevgi, saygı ve minnetle anmak zorundayız. Annelik sadece doğum ve bakım işlerinden ibaret bir kurum değil, aynı zamanda hayata ve insanlığa dair ilk bilgilerin alındığı kutsal bir okul işlevini de bünyesinde bulundurmaktadır.

Yüce Kitabımız “ Anne ve babalarınıza of bile demeyin” ayetiyle aile kurumunun önemine işaret etmiştir. Peygamber Efendimiz anneliğin kutsaliyetini “ Cennet annelerin ayakları altındadır.” Hadisi ile ifade etmiştir. Türk kültüründe annelik her zaman anlamını ve önemini koruyan bir mertebe olarak devam ede gelmiştir. Ancak son günlerde yaşanan bir takım hadiseler toplum olarak hepimizin canını sıkmakta, yüreğini sızlatmaktadır. Bazı kişilik yoksunu caniler tarafından kaçırılıp, öldürülen çocuklar en başta annelerinin yüreklerinde dinmez bir sızı bırakmışlardır. Hemen her gün yaşanan kadın cinayetleri, annelik kurumunun bağlarını zedelemektedir. Bu hadiselerin önüne geçmek ve aile kurumumuzu korumak için gerekli eğitsel, sosyal, psikolojik ve hukuki tedbirler ivedilikle alınmalıdır.

Hayatımızı borçlu olduğumuz annelerimiz sadece bir gün değil her gün hatırlanmalı, her zaman hayırla ve şükranla yâd edilmelidir. Bu duygu ve düşüncelerle başta şehit annelerimiz olmak üzere tüm annelerimizin Anneler Gününü kutluyoruz. Tüm annelerimizin mübarek ellerinden öpüyor, hayırlı ve sağlıklı nice yıllara erişmelerini temenni ediyoruz.

Olcay Kılavuz – Ülkü Ocakları Genel Başkanı
11 Mayıs 2014


Kategorisi: Genel Başkan'dan / Genel Merkezden Haberler

Sosyal Ağlarda Paylaş:

DeliciousFacebookDiggRSS FeedStumbleUponTwitter