Amasya – Merzifon Ülkü Ocakları Geleneksel Aşure Etkinliği

Amasya Merzifon Ülkü Ocakları tarafından, Her yıl geleneksel olarak Muharrem ayı nedeniyle organize edilen aşure günü etkinlikleri kapsamında, dün öğlen namazına müteakiben Kara Mustafa Paşa Camii önünde vatandaşlara aşure ikramında bulunuldu.

Ülkü Ocağı Başkanı Mustafa Kablan, Muharrem ayı İslam alemi için çok büyük öneme sahip olduğunu ve Müslümanların hala hafızasında taze yara olan Peygamber Efendimizin (S.A.V) torunu Hz. Hüseyin’in Kerbela’da şehit edilmesinin kara bir leke olarak tarihe düştüğünü söyledi.

Merzifon Ülkü Ocağı tarafından Muharrem Ayı münasebetiyle organize edilen aşure günü etkinliği Halk tarafından yoğun ilgi gördü. Tarihi kara Mustafa Paşa Cami önünde kurulan kazanlarda yaklaşık 3000 kişiye aşure dağıtıldı. Hazırlanan aşureler kısa süre içerisinde tükenirken, vatandaşların da bu etkinlikten dolayı mutlu oldukları gözlendi.

“AŞURE ETKİNLİĞİNİ
GELENEKSEL HALE GETİRDİK”
Geleneksel aşure günü etkinlikleri kapsamında vatandaşlara aşure ikramında bulunduklarını ifade eden Merzifon Ülkü Ocağı Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı Mustafa Kablan, “Muharrem ayının kutsiyetini hepimiz biliyoruz. Merzifon Ülkü Ocağı olarak bir çok etkinlik yapmaktayız. Bunlardan bir tanesi de geleneksel hale getirdiğimiz aşure dağıtma etkinliğimizdir. Böyle kutlu bir günde halkımıza güzel bir hizmet sunduk. Amacımız, Cenabı Allah’ın birçok Peygamberine bu mübarek günde birçok güzellikler vermesi ve bizlerinde bu mübarek kurtuluş günlerinde birlik, beraberlik adına insanları bir araya getirmek ve bu günlerin unutulmamasını sağlamaktır. Aşure etkinliğimize desteklerini esirgemeyen, emeği geçen ve Aşure programımıza katılan değerli Merzifonlulara teşekkür ediyorum.” dedi.
“AŞURE BİRLİKTELİĞİN VE SEVGİNİN
BOLLUK VE BEREKETİN SİMGESİDİR”
“Aşure paylaşmanın, dayanışmanın, birlikteliğin ve sevginin ifadesi bolluk ve bereketin simgesidir. Aşure asırlardır Anadolu’da birlik, beraberlik, kardeşlik, kaynaşma ve bereketi temsil etmektedir. Biz de bu geleneğimizi yaşadığımız ve yaşattığımız için mutluyuz. Müslümanlar için 4 kutsal aydan bir tanesi olan Muharrem ayının 10. günü aşure günü olarak kutlanır; Aşure Gününün Allah katında ayrı bir yeri vardır. Aşure Gününün Allah katında da çok seçkin bir yerinin olduğunu Fecr Suresinin ikinci ayeti olan “On geceye yemin olsun” ifadelerinin tefsirinden öğrenmekteyiz. Bu günde cenabı hakkın on peygamberine on değişik ikram ve ihsanda bulunduğunu bilmekteyiz.
Allah, Hz. Musa’ya (a.s.) Aşura Gününde bir mucize ihsan etmiş, denizi yararak Firavun ile ordusunu sulara gömmüştür. Hz. Nuh (a.s.) gemisini Cudi Dağının üzerine Aşura Gününde demirlemiştir.Hz. Yunus (a.s.) balığın karnından Aşura Günü kurtulmuştur. Hz. Âdem’in (a.s.) tevbesi Aşura Günü kabul edilmiştir.Hz. Yusuf kardeşlerinin atmış olduğu kuyudan Aşura Günü çıkarılmıştır.Hz. İsa (a-s.) o gün dünyaya gelmiş ve o gün semaya yükseltilmiştir. Hz. Davud’un (a.s.) tevbesi o gün kabul edilmiştir.Hz. İbrahim’in (a.s.) oğlu Hz. İsmail o gün doğmuştur.Hz. Yakub’un (a.s.), oğlu Hz.Yusuf’un hasretinden dolayı kapanan gözleri o gün görmeye başlamıştır.Hz. Eyyûb (a.s.) hastalığından o gün şifaya kavuşmuştur. Bu duygu ve düşüncelerle, Türk-İslam Aleminin Muharrem Ayını kutlar asırlardan beri Hz Peygamber ve Ehl-i Beyt sevgisi etrafında kenetlenen milletimizin barış, huzur, güven, karşılıklı sevgi ve saygı içerisinde yaşamasını Cenab-ı Mevla’dan niyaz ederim. ” İfadelerini kullandı.


Kategorisi: Temsilciliklerden Haberler

Sosyal Ağlarda Paylaş:

DeliciousFacebookDiggRSS FeedStumbleUponTwitter