AKP Elinde Can Çekişen Türk Devleti – Mehmet Parlar

Türklerin devlete yüklediği kutsal anlamın arka planında,”açları doyuran” “çıplakları giydiren”; “dağınık milleti toplayan”, “az milleti çoğaltan” bir devlet mekanizmasının işlerliği vardır.

Devlet denen kurum, vatandaşlarına karşı, soğuk ve resmi değil; sıcak ve samimi bir dil kullandığı takdirde kabul görerek, kutsallaşır. ”İnsanı yaşat ki devlet yaşasın” sözü kuru kuruya söylenmiş, öylesine bir söz değildir. Bu sözün yaslandığı tarihsel zemin, insanına sahip çıkamayan devletin uzun süre yaşayamayacağının bilincidir. İnsanı merkezine almayan bir yönetim tarzı, kim tarafından temsil edilirse edilsin, çökmeye mahkumdur.

Soma örneğinde bir kez daha görüldüğü üzere, AKP’nin yönetim tarzının Türk devlet anlayışıyla hiçbir surette örtüşmediği meydandadır. Yaraları sarmak, acıları teskin etmek, gerekli önlemleri almak ve nihayet sorumlulardan hesap sormak yerine, dünyada yaşanan gelişmeleri örnek göstermek, “ölüm bu işin doğasında var” demek en hafif tabiriyle çürümüşlüğün ve kokuşmuşluğun bir yansıması olmuştur. Başbakan Erdoğan, acılı insanların kendisine yönelen tepkisini anlayışla karşılamak yerine; tahrik edercesine bir üslupla “hadi gel benim yanımda yuhala” diyerek, ne kadar hazımsız bir yapıya sahip olduğunu bir kez daha göstermiştir. Türk devlet adabı bir kenara insanlıkla bağdaşmayan bu sözler, insanlarımızın acısını daha da artırmıştır. Başbakan bununla da yetinmemiş, kendisine tepki gösteren insanların üzerine yürüyerek, yumruk dahi atmıştır.

Bir Başbakanın içerisine düştüğü bu hazin durum, Türk devlet tarihinde büyük bir utançla anılacaktır. Milletin kendisine gösterdiği teveccühü, millete hizmet yolunda kullanmak yerine; kendi şahsiyetini kutsallaştırmak adına kullanan Başbakan Erdoğan ve AKP zihniyeti, siyasi tarihimizde büyük bir vebalin taşıyıcısı olarak anılacaktır. Türk milleti kendisini hakir gören bu zihniyeti getirdiği gibi götürmesini de bilecektir.

Milletin mensubu “Çizmelerimi çıkarayım, sedye kirlenmesin” derken, devletin mensubu vatandaşa tekme atıyorsa, Türk devlet felsefesi can çekişiyor demektir.

O zaman gerçek bir devlet adamının sözünü hatırlamakta yarar var:

Ey Türk! Titre ve Kendine Dön!


Kategorisi: Gündem Yazıları

Sosyal Ağlarda Paylaş:

DeliciousFacebookDiggRSS FeedStumbleUponTwitter