19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik Ve Spor Bayramı Kutlu Olsun

Bugün, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, Samsun’a çıkarak İstiklal Harbi’ni başlatmasının 96. Yıldönümü. Türk’ün istiklal ve müstakil yaşama tutkusunun, kararlılığının ve ülküsünün tezahürü olan bu bayram, başta kendilerine bayram olarak armağan edilen Türk Gençliği’ne ve aziz milletimize kutlu olsun. Bu bayram sevincini bizlere yaşatan, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm silah arkadaşlarını ve aziz şehitlerimizi rahmet ve minnet ile anıyoruz.
19 Mayıs, bir duruş, bir diriliş ve direnişin sembolü, Anadolu’da Türk varlığının sonsuza kadar var olacağının fiili bir ifadesidir. Hangi şart altında, hangi zorluklarla karşı karşıya olunursa olunsun, Türk’ün fıtratından gelen kudreti ve imanı ile baş edemeyeceği düşman, parçalayamayacağı engel olmadığını gösteren bu gün, aynı zamanda Gençlik ve Spor Bayramı olarak da kutlanmaktadır.
Temennimiz odur ki, milletin geleceğinin gençliğin avuçlarında olduğu, ahlaklı, erdemli ve haysiyetli bir gençlik inşasının, var olmanın ön koşulu olduğu bir an önce idrak edilsin. Bu bağlamda, Türk Gençliği, her açıdan kendisini yetiştirmeli, ailesine ve topluma faydalı bir birey olarak yaşamını sürdürmeli; bünyesini bir kangren misali saran ülküsüzlük, ilkesizlik ve köksüzlük hastalığından kurtulmalıdır.
Mutlu ve huzurlu geleceği inşa edecek Türk Gençliği, sadece şahsiyet olarak değil, fiziksel olarak da sağlam ve güçlü bir yapıda olmalıdır. Bu ise ancak, etkin ve hiçbir ayırım gözetmeksizin toplumun tüm kesimlerine ulaşacak bir beden eğitim programı, planlı ve kamusal kontrolü sağlanmış bir spor endüstrisi ve tüm bunları ayrıntılı bir şekilde içeren milli bir “Gençlik ve Spor Politikası” ile mümkün olacaktır.
Bu vesile ile Aziz Milletimize, 19 Mayıs ruhunun en halisane şekilde yaşandığı, istiklal ve vatan sevgisinin gözlerde ışıltıya döndüğü, spor ve ahlaklı rekabet coşkusunun gençliği sardığı güzel bir gelecek diliyoruz.

Olcay KILAVUZ
Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı
Genel Başkanı


Kategorisi: Genel Başkan'dan

Sosyal Ağlarda Paylaş:

DeliciousFacebookDiggRSS FeedStumbleUponTwitter